Sex, lži a video

• USA Sex, Lies, and Videotape (více)

Komorní psychologické drama o svérázných vztazích mladé čtveřice a jedné kameře. Právníka, který má poměr se svou švagrovou, navštíví dávno ztracený přítel ze studií, jenž má kuriózního koníčka - natáčí ženy debatující o své sexualitě. V erotické komedii se nezvyklý vztah tří hlavních postav odhaluje s doutnající smyslností a kousavým humorem skrze sex, lži a video. James Spader si odnesl Cenu pro nejlepšího herce z Filmového festivalu v Cannes za svůj geniálně nenápadný a svůdný výkon v roli Grahama, dlouho ztraceného přítele ze studií, který se vrací zpátky do města a zásadně ovlivní životy sebestředného sukničkáře Johna, jeho andělské ženy Ann a její vyzývavé sestry Cynthie. Jeden po druhém jsou zataženi do Grahamova velmi "osobního projektu", který všechny vztahy navždy promění. (Cinemax)

bobstock

Lidé mají svá tajemství o kterých nebudou mluvit, stávají se problémem, protože nenašli s kým o něm mluvit. Věc blízká většině společnosti. 85% ()

Oralfabet

První filmová zkušenost s panem Soderberghem a jsem velice spokojen. Ne každý dokáže vzít čtyři postavy a krabici videokazet a přijít s něčím takhle efektivním. A přitom tak prostým. Nejvíc mě z toho bavilo to video, ale sex a lži byly taky slušný. 9/10 ()

Renfield

Je to i hra s divákovými sympatiemi, co se zdá dlouho jasné, může být v závěru úplně jinak, nebo také nemusí. Každá z postav se dá skrze její motivace chápat, dokonce i ta nejhorší. Názor na to, která to je, jistě zase nebude jednotný, ovšem John bude zřejmě v čele. Mě nejvíce bavilo příjemně pozitivní dusno mezi Ann a Grahamem, jenž výborně graduje ve scéně přehrávání/natáčení rozhovoru, do nějž zasáhne i do té doby trefně nenápadná hudba Cliffa Martineze. Výborně napsáno, natočeno a samozřejmě zahráno, obzvlášť trojice James Spader, Andie MacDowell a Laura San Giacomo. 80% ()

tragos

Filmy Stevena Soderbergha nevyhledávám, ale dost možná začnu. Traffic se povedl fantasticky, dojem z Erin Brockovich je spíše pozitivní, jen ten Solaris jsem nevydýchal. Sex, lži a video jsou zajímavou psychologickou sondou do života čtyř lidí, kteří se návzájem podvádějí, schovávají se sami před sebou nebo se alespoň topí ve vlastních přetvářkách a pózách. Jsou prostě takoví jako my. Soderbergh ve svých 26 letech natočil velmi vyzrálý snímek, který staví především na skvělých dialozích a cílevědomé režii. PS Andie MacDowellovou tentokrát hravě strčí do kapsy James Spader (opravdu role jako ušitá). ()

helloween93

“Throwback Thursday #9” - Dnes jsem přišel z procházky a přemýšlel jsem, jaký film si v rámci throwbacku dnes pustím. Na Netflixu jsem viděl prvotinu Soderbergha - Sex, Lies and Videotape a dál jsem nemusel ani koukat. Jde o klasiku z 80s, kterou jsem znal, ale nikdy jsem ji neviděl. Dřív jsem si myslel, že jde o erotický film typu 9 ½ Weeks a až později jsem zjistil, že jde o konverzačku, i tak mi ale dlouho film unikal. Snímek je zajímavou studnicí lidského chování, vztahových stereotypů a sexuality, herecké výkony ústřední čtveřice jsou velmi přesvědčivé. Děj vás vtáhne prakticky ihned a divák hltá každý rozhovor mezi postavami. Zajímavé je, že všichni čtyři herci v devadesátých letech postupně uvadli, což je největší škoda hlavně u Jamese Spadera, kterého jsem viděl snad pokaždé v jiné roli. To Petera Gallaghera jsem viděl v roli dickheada snad pokaždé, když někde hrál. Sex, lži a video byl velký hit, který Soderbergh pořídil za milion dolarů a v kinech utržil takřka 30ti násobek budgetu a stal se kultem mezi konverzačními filmy a filmy na téma sexuality a vztahů. 4* ()

wata

Každý má nejakú svoju úchylku, svoje maličké klamstvo. Prečo o tom nenatočiť dobrý film. Má to myšlienku, výborné herecké výkony, dobrý príbeh. Naozaj som sa cítila, ako v skutočnosti, tie postavy mi pripomínali ľudí, ktorí sú súčasťou môjho života.. Aj Vám sa to pri pozeraní tohto filmu môže stať.. ()

ganjoman

film jsem viděl s českým dabingem, který moje hodnocení asi znehodnotil...jinak velice zajímavý film o pohledu na sex a vztahy. Nutí to po filmu se zamyslet. ()

AloeB

Zajímavá sonda do života čtyř fiktivních charakterů, která by ovšem mohla být propracovanější a mohlo by toho v ní být víc. Kromě titulních videokazet jsou velmi zajímavé obě ženské protagonistky a jejich rozdílný přístup k životu, bohužel mi to všechno tak nějak nestačilo. ()

Kalimero13

3 x wooow. Nejvíce vás filmy dostanou, když to nečekáte. A co je Sex, Lies, and Videotape zač, jsem netušil ani v nejmenším. A rozhodně jsem netušil, jak silně mě dostane každej aspekt filmu. Užíval jsem si každej komorní rozhovor, žasl jsem nad jednotlivými herci i zajímavými postavami. Celá ta ujetá hlavní myšlenka se mi líbila a velkou radost mému naivnímu já udělal i závěr. Ale ten styl. Ten štýýýl. Ten film má tak skvělou atmosféru, takový vibe, který leckoho možná může uspat, mě ale očaroval a mrazil. Byl to takový psychadelický tlumený ASMR zážitek :) ()

ecis

Vztahovy stvoruholnik plny klamstiev, psychologickych hier a sexu. Utiahnute, ale nie nudne dielo, ktore patri do Soderberghovej spicky. Vynikajuce herecke vykony len odzrkadluju vyspelost a preciznost celeho filmu. ()

Primavera

Dobre urobená psychosonda do ľudských vzťahov .... Tak si tu žijeme, klameme, súložíme. O kvalite filmu popíšu veľa asi väčší odborníci na filmové umenie než som ja, ale tento film ma ako laika zbalil. :-) ()

Izz

Když si člověk uvědomí,v jakých podmínkách a za jaké peníze to Soderbergh točil,nemůže než smeknout před tímhle nesmírně zajímavým a talentovaným tvůrcem,který by si už zase po delší době zasloužil větší filmový úspěch. ()

Voyer

Po druhém shlédnutí, téměř po deseti letech zvedám hodnocení o hvězdu na plných 5*. Bravurní dialogy a perfektní paraverbální herectví. Nesklouzává k černobílému pohledu na aktéry, motivace postav je nádherně nepřímočará přesto přirozená. Úžasný film. ()

Pauliee

Steven Soderbergh ma tímto úplne dostal. Nie Traffic, ani Erin Brokowich ci Danny partičky ale toto je od neho jednoznačne najlepší film. Ako sa to tak nevinne začínalo, myslel som si že to bude nuda. Ale keď sa to pomaly rozbehlo nevedel som dať preč oči z obrazovky. Brilantný scenár o klamstvách o sexe a ako si James Spader nahrával ženy na kazety. ()