Nebe

• Česko Nebe - filmová zpověď Tomáše Etzlera (více)

Nebe je celovečerní dokumentární snímek novináře Tomáše Etzlera. Každodenní syrová realita, kterou Tomáš v Číně sedm let na vlastní kůži zažíval, ve filmu silně kontrastuje s mikrosvětem, který objevil v malé vesnici na severovýchodě Číny. (Pilot Film)

migele

Pravdivé a smutné. Minimálně se zasmějete vašim denním malichernostem, jinak spíše kroutíte hlavou nad kontrasty obyvatel Číny. Vůle žít a pomáhat za nic proti aroganci, ignoraci a agresi....Za dokumentem je spousta práce, úsilí a riskování osobní svobody. Po zhlédnutí jsem si kladl otázku, kolik dalších a zásahem na obyvatele mnohem hrůznějších zvěrstev se v Číně děje. Chci to vědět? Pana Etzlera prosím, aby to těm kundi*kam na hradě promítal do oken. ()

Gump24

Napíšu to čistě upřímně tak, jak jsem to čekala. Vůbec jsem si nepřečetla anotaci. Prostě jsem viděla - promítání filmu Tomáše Etzlera. Ok, tam musím, řekla jsem si. Myslela jsem si, že půjde čistě o tvrdý náraz s čínským komunismem, po kterém nám Tomáš Etzler udělá průvodce. O sirotčinci jsem neměla nejmenší zdání. Ve chvíli, kdy film začal, jsem tedy logicky nechápala, o co jde. Říkala jsem si, nespletli si film? Já jsem přišla na dokument o Číně. Všechno jsem pochopila až během filmu a při závěrečných titulcích jsem nemohla popadnout ani dech. Lidi, bože, to je taková tvrdá krutost v brutální srážce s lidskostí, empatií a srdcem. Je to šílený. Je to faktický. Je to objektivní. A je to tvrdě reálný. Trust me, budete přes slzný kanálky zasaženi až do svého vlastního svědomí, kdy budete děkovat všem řeckým i římským Bohům, že žijeme oproti obyvatelům Číny v naprosté svobodě, i když pro nás již občas relativní. ()

MyrnaAlec

Bezesporu unikátní pohled. Čína je jednoznačně odporný komunistický experiment, zničení lidskosti na stovky let.Vždy mě ale napadá, jestli si tím ti dobří lidé (zde jeptišky) nekompenzují to, že se vzdali svého života. Nevěřím na nutnost obětování sebe. ()

iN

Dokument, který zpočátku vypadá jako medailonek / pocta jednomu katolickému čínskému sirotčinci, ve své druhé polovině zajede hluboko pod kůži a tam taky zůstane. Konec jedním slovem zklamání, beznaděj, depka - realita soudobé Číny. ()

mossad37901

Pana Etzlera si vážím, ale tento dokument nic nevypovídá.Ano, vláda se snaží mít vše pod kontrolou, ale to tak v Číně je. V té Číně, která je stejná jako Rusko, vše chce ovládat, řídit. Dokument od pana Etzlera jsem čekal jiný, třeba jeho život reportéra v komunistické Číně. ()

Sebule

Člověk si řekne, že je rád, kde žijeme a nakonec se nemáme tak špatně. Čína je úplně jiný svět a občas se to zdá jako fantazie, nebo že takové věci by se v 21. století neměly dít, jenže se dějí. Tohle by měla být povinnost pro všechny lidi, které zajímá světové dění, možná to někomu otevře oči a zjistí, že tak jak se Čína všude prezentuje, tak to není úplně pravda. Hodnocení: 8,5/10 ()

stefaton

Pro náš svět důležité svědectví o zrůdnosti čínského komunistického režimu, byť s fatálními následky pro jeho protagonisty. Autor na debatě sice obhajoval,  že k "zestátnění" sirotčince a rozehnání řeholních sester i jejich svěřenců došlo již v dubnu 2021, tedy před premiérou filmu, nicméně dosti výmluvný trailer visel na Youtube již od října 2020! Ostatně i komentáře zde jsou již z podzimu loňského roku. Tedy časová souvislost mezi vznikem filmem a zrušením sirotčince tu evidentně existuje... I bez toho si myslím, že Tomáš Etzler nemusel ve filmu své politické názory říkat tak explicitně; pro vystižení kontrastu mezi čínskou realitou a ostrůvkem pozitivní deviace, jaký představovala tato komunita, by stačilo méně mluvit a nechat plynout filmové záběry, které jsou dostatečně výmluvné. Stále se mi vtírá otázka, zda to za to stálo? Při vědomí dopadů beru vznik takového filmu jako etický problém. ()

Sidenius

Kdo snad přemýšlel jestli je Čína opravdu tak zlý režim má snad jasno. Je! Etzler který nejen díky jazykové vybavenosti měl možnost naplno zažít tento režim to popsal skutečně dobře. Myslím že si žijeme v neskutečném ráji. ()

Berta

Co dodat, jak hodnotit? Odvahu Tomáše Etzlera odžit tento příběh,  natočit a sdělit, ukázat a projevit emoce v bezemočním světě,  to je za pět hvězd. ()

Tycygo

Predpremiera s debatou na konci byla super a Tomáš Etzler ma hodne co rici, jen na to vse neni v tomto dokumentu cas. Je to jeden ze stripku z ohromne země, kde se handicapovani zametaji pod koberec, nebo rovnou pod zem. Mnoho lidi mozna ma prehnane ocekavani a chtela by, aby tento film byl dokumentem o velkych problemech ciny a komunisticke strany, kterym ale neni, s tim se divak musi smirit, pokud toto akceptujete, film se vam bude libit. ()

Cain(cz)

Tento dokument je o Číně stejně "objektivně" vypovídající, jako kdybych na základě nejhorších čtvrtí v Detroitu, hodnotil celou Severní Ameriku i s Kanadou a Aljaškou... ()

Setcet

Chápu, že chtěl Etzler vylíčit, jak vnímá Čínu a všechny její zápory, ale jeho dokument na mě pak působí, že se chce rozběhnout dvěma různými směry. Celek je trochu rozháraný a mám pocit, že ani jedna z větví nebyla maximálně využita. Mohl to být silný lidský příběh (a částečně byl) o křesťanském sirotčinci a sestrách - vychovatelkách, které jsou schopny ve fyzicky znevýhodněných dětech probudit neuvěřitelnou šikovnost a naučit je částečné samostatnosti a přitom se ještě postarají o ty mentálně postižené, ale v tom případě bych čekal větší fokus na nejdůležitější osobnosti sirotčince a jejich osudy. Mohl to být velice zajímavý (a částečně byl) osobní příběh a odkaz pana reportéra o jeho zážitcích novináře v Číně, o ústrkách a nebezpečích ze strany komunistické vlády. Pokus o sondu do společnosti, který je bezohledná kvůli vlivu komunistů, nebo je snad kominusmus a totalita důsledkem bezohlednosti čínské společnosti? A přesto je mnoha lidem sympatická, jako jsou dodnes někomu sympatický odkaz starověké Sparty. Navzájem si ale oba narativy překáží. Chtěl bych víc buď jednoho, nebo druhého. Po shlédnutí už si nemyslím, že by CNN dokument odmítla kvůli kritice Číny. Může to být i věc standardů, které se ale při pokoutném natáčení v takových podmínkách hůře dodržují, ale v tomhle ohledu se mi nelíbil ani styl: Sednu si před kameru a něco Vám tady budu říkat. Zmínku si zaslouží i čutálista Bořek Dočkal. Pro něj taková částka třeba není důležitá a určitě není sám, kdo z fotbalistů přispívá na neziskové a dobročinné projekty, ale i tak je jeho peněžní dar něčím, co si zaslouží respekt. I pro určitou osobní odvahu, protože v Číně už si určitě nekopne a nejen moderní soudruzi nezapomínají. ()

AmikCZ

Uzasny namet, cekal jsem vice obecneho politickeho kontextu s detailnim vysvetlenim (plusove a minusove body obcanu, vsudypritomne kamery v ulicich i na silnicich atd). ()

Petbrab

Dokument o jednom tehdy ještě nestátním sirotčinci v Číně jako kontrast hodnot proti zrůdnému režimu. Akorát nevím proč to Etzler neuvedl hned v anotaci. Popis i reklama na něj, která je i v jeho výborné reportážní knize, naznačovala, že dokument bude mít větší rozsah. ()

stuj

Každý, kdo neustále nadává, jak se u nás žije hrozně a jak je všechno drahé a jak nás "ti nahoře" stejně jenom okrádají a bla bla bla, by měl dostat pěstí. Nebo se kouknout na tenhle film. Třeba mu dojde, že žijeme v ráji. / "Čína vydává na vnitřní bezpečnost více peněz než na vnější obranu." Je-li to pravda, tak to asi též o něčem svědčí. / Moc moc smutný film. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD