Kostnice

• angličtina The Ossuary
Krátkometrážní / Poetický
Československo, 1970, 10 min

Sedmdesát tisíc koster v jednom filmu. Krátký snímek Jana Švankmajera. Švankmajerova černobílá obrazová koláž zachycuje místo, které je samo o sobě poněkud mrazivé a které nebylo třeba zvlášť filmařsky dotvářet – kostnici v kostele Všech Svatých v Sedlci u Kutné Hory, založenou roku 1870. Sedmdesát tisíc lidských koster, většinou obětí epidemie černého moru z roku 1318, upravených řezbářem Františkem Rintem do zvláštních ornamentů, lustrů atd. se ve filmu objevuje v ironickém kontrapunktu s komentářem průvodkyně mimo obraz, který byl pořízen při návštěvě dětí, a filmu tak dodává absurdní surrealistický nádech. (Česká televize)

dvd-L

Škoda že video nedoprovodila svým komentářem ta paní jež Jana uhranula při opakovaných návštěvách onoho místa. Ochutnávku z natočeného výkladu jsem měl možnost poslechnout jen v dokumentu 'Zlatá šedesátá', a byl jsem velice zklamán když potom při samotném filmu zněla jen jakás takás hudba. ()

misakurt

Asi hodně záleží na tom, kterou verzi Kostnice shlédnete. Já viděla obě a verze s paní průvodkyní se mi líbí mnohem víc. ..Naprosto šokující výklad, jako vystřižený ze školního výletu, kolem tisíce kostí, lebky lidí, na které se školáci zvěčňovali svými podpisy.... ta je rozhodně na pět hvězdiček... ()

gemi

Prohlídka kutnohorské kostnice podle Švankmajera. Kostní výjevy doplněné o poutavé vyprávění nerudné baby, která neustále vyhrožuje padesátikorunovou pokutou, pokud se smradi dotknou kostí. ()

IvonaK

On by to nebyl špatný snímek, ale ty nesmyslně blikající efekty pokazily celý dojem a tak jsem musela mít pořád zavřené oči aby mě po tom jako epileptikovi něco nebylo. Takže jednu hvězdičku za výklad průvodkyně a druhou za celou tu Kostnici kterou jsem byla dvakrát navštívit a líbilo se mě tam.. ()

Rattlehead

V této kostnici jsem byl a jednalo se o pěkný zážitek. Co mi vadí na snímku, je použitá hudba. Ta se k těmto záběrům opravdu nehodí. Kdyby tak pan Liška napsal něco ponurého ve stylu hororu "The Omen", to by byl teprve silný filmový zážitek! (P. S. Proklínám ty debily, co na lebky museli naškrábat svoje jméno. Kreténi!) ()

Hanussen

Tenhle je prostě parádní, ovšem jen v komentované verzi. Musím se přiznat, že jsem někdy ani tolik nevnímal obraz jako zvuk :). ()

Soubi

Lidské ostatky jsou krásné pro jejich symboličnost a jasný vzkaz pomíjivosti života...vadil mi rychlý střih, protože jsem si je nemohl pořádně prohlédnout :D ()

kubilov

Kdo by řekl, že dokáže vytvořit takovéto dílo jen z pohledů na desítky tisíc kostí pečlivě srovnaných do obrazců a zvláštních tvarů a z komentáře jedné velmi příjemné vychovatelky nebo průvodkyně, či co to je. ()

ostravak30

Kostnice je zobrazená sice neustále opakovanými a přerušovanými záběry, takhle to ale Š. dělá, nicméně ten komentář je postupně čím dál otravnější. Na druhé straně asi odráží duch doby, ale ze samotné Kostnice toho asi mohlo být viděno víc. ()

ynnel odpad!

V Kostnici jsem byla a už tenkrát mě zklamala stejně jako tento absolutně zbytečný dokument. Místo toho, aby tam říkali nějaké zajímavosti, tak mi ukazovaly to, co už jsem dávno viděla a na vlastní oči, a ještě k tomu ta šílená a odporná hudba. Už ze začátku jsem se modlila, ať už to skončí a jsem ráda, že to netrvalo déle jak deset minut, protože bych musela strašně litovat svého času vynaloženého ke shlédnutí tohoto ODPADU! ()

DonFrolimo

Existují dvě verze - já bohužel viděl tu trapnou s tou nehoráznou zpěvorecitací Préverta. Z té lepší, kde vystupuje skvělé lidové vyprávění bodré průvodkyně znám jen ukázky. ()

Aida

Jedno z mála Švankmajerových děl, ve kterých není použita animace. Bohužel jsem dokument viděl s hudebním doprovodem a ne s originálním hlasem průvodkyně. Přesto i tento kus hodnotím 5* ()

GeoGraph

Viděl jsem ukázky doprovázené cynickými slovy paní průvodkyně, a tak jsem se těšil na cynický a morbidní film. Ale když jsem viděl film doprovázený dlouhou monotonní písní, tak mě vůbec nezaujal. 2,5* ()