Breeder

Amalie Lyngbo Quist

Scénografie:

Kristine Køster
  • Arsenal83

Hnusné mučenie, vypaľovanie cejchov ako v nejakom koncentráku či šťanie na obeť je len malá vzorka zo súdka tohto hororu, ktorý je hororom len svojou krutosťou. Neponúka širší záber, všetko je jasné od začiatku do konca – teda čo sa deje a prečo sa deje – a očakávaná pomsta predsa len príde, čiže nevidím tu nejaké prekvapenie. Pozerať sa na tento film a povedať, že sa mi páčil, to je ako keby som pozeral online prenos z koncentračných táborov a povedal, že sa mi páči, ako tam tí ľudia dochnú.(19.1.2021)

Jednoznačne zatiaľ to najlepšie, čo zo škandinávskych krajín tento rok vyšlo. Breeder je síce trochu viac thrillerom ako hororom, ale je dostatočne zaujímavý a napínavý, dokonca s celkom brutálnym vyvrcholením, takže ani hororoví fanúšikovia neostanú ukrátení. Ziskuchtivá doktorka experimentuje s liečbou starnutia, ale na to potrebuje obete, a tak spolu so svojimi dvoma zmagorenými komplicmi unášajú mladé ženy. Tie sa samozrejme klietkam a mučeniu nevyhnú, pričom peknej hlavnej hrdinke držíme palce, aby sa z toho dostala. Kvalitná technická stránka, sympatické postavy, prvky exploitation... nechýbalo mi vlastne nič. Na rozdiel od francúzskych režisérov, ktorí v minulosti pri podobných hororoch mnohokrát diváka doslova zdeptali (Martyrs / Captifs...), sa Dáni radšej držali pri zemi, ako to len šlo, takže namiesto "samoúčelnosti" sa režisér viac venuje pozadiu príbehu a vzťahovým problémom, čo trochu zamrzí, takže na plný počet to odo mňa nebude.(14.11.2020)

• JASON_X

Nezaujalo, nebavilo, dokoukáno jen z divácké "povinnosti". Myslel jsem si zprvu, že je to tou severskou filmařskou strohostí, které jsem nějak odvykl. Ale tenhle film je špatný skoro ve všech směrech. Výrazová strohost by problém nebyla a námět je v rámci žánru docela v pohodě, problémem jsou ale špatní a nesympatičtí herci (až na sadistu ve flanelce), pitomé dialogy i chování postav (jak originální postřeh, co?), scénář jakoby spíchnutý na koleně, no a když konečně dojde na bakchantské exploatační finále, kvůli kameramanově padoucnici se na něj stejně nedá dívat.(17.1.2021)

• oveckaoa

Prvních zhruba 30 minut je o ničem ženská dělá výzkum o stárnutí a lidi na ni tlačí, aby měla výsledky ona naopak tlačí na ně ať nespěchají, že to chce čas. Pak unesou jakousi Rusku a její sousedka jí pomůže a unesou i ji a její manžel se ji snaží zachránit. V podstatě vše bylo už jinde a celkově na nějaké to oslavované explotation si nechte zajít chuť ke konci navíc z ničeho nic začnou ožívat do té doby mrtvé postavy a jde to do háje úplně. 40 procent za závěrečnou katarzi a ty mrtvé novorozence (cca 1 minutový záběr). P.s. tomu chlápkovi mohly udělat daleko hnusnější věci než to, že ho umlátí společně tyčemi.(17.1.2021)

Nesympatická bába, která dělá ve výzkumu (lidé mohou vypadat na 40 i v 80 letech), unáší a dělá pokusy na ženách. Nesympatičtí mi tady přišli ale úplně všichni, až na hlavní ženskou postavu, která celkem ušla (ukáže kozy i bobra), ale všechno a všichni jsou zde tak strašně naivní, až to bolelo. Potěší docela slušné finále, kde dojde i na několik krvavých scén, jak už zde v komentářích napsáno - s prvky Exploitationu (Top scény - trhání zubu, popelnice plná novorozenců). Čekal jsem upřímně drsnější podívanou, ale oukey. (11. hodnocení, 3. komentář)(9.1.2021)