Breeder

Amalie Lyngbo Quist

Scénografie:

Kristine Køster
  • *CARNIFEX*

Od exploitation čakám viac, ako nejaké stále dookola omielané dialógy o Covid vakcíne na mladnutie. Až na Antikrista a Thelmu si nepamätám, že by Dánsko niekedy vyprodukovalo horor, ktorý by stál za zmienku, a toto taktiež nie je žiadny zázrak. Viac ako polovicu filmu sa nedeje ani hovno, potom sa tempo konečne rozbehne, no žiadny Hostel sa nekoná, takže aké explo? Žiadne explo. Viac násilia sa človek dočká na príjmovom v nemocnici behom piatkovej noci. Toto bola pekne natočená, no pomerne urozprávaná nuda, ktorá sa rozbehne až v poslednej pól hodine, pričom ani počas tej sa divák nedočká ničoho mimoriadneho. Ako thriller vyslovene nie zlé, ako horor žiadna sláva, pričom ani nemožno tvrdiť, že by vôbec o nejaký šlo ..(13.2.2021)

Jednoznačne zatiaľ to najlepšie, čo zo škandinávskych krajín tento rok vyšlo. Breeder je síce trochu viac thrillerom ako hororom, ale je dostatočne zaujímavý a napínavý, dokonca s celkom brutálnym vyvrcholením, takže ani hororoví fanúšikovia neostanú ukrátení. Ziskuchtivá doktorka experimentuje s liečbou starnutia, ale na to potrebuje obete, a tak spolu so svojimi dvoma zmagorenými komplicmi unášajú mladé ženy. Tie sa samozrejme klietkam a mučeniu nevyhnú, pričom peknej hlavnej hrdinke držíme palce, aby sa z toho dostala. Kvalitná technická stránka, sympatické postavy, prvky exploitation... nechýbalo mi vlastne nič. Na rozdiel od francúzskych režisérov, ktorí v minulosti pri podobných hororoch mnohokrát diváka doslova zdeptali (Martyrs / Captifs...), sa Dáni radšej držali pri zemi, ako to len šlo, takže namiesto "samoúčelnosti" sa režisér viac venuje pozadiu príbehu a vzťahovým problémom, čo trochu zamrzí, takže na plný počet to odo mňa nebude.(14.11.2020)

Slušný Dánský thriller s prvky Exploitationu! Nemilosrdná byznyswomen unáší mladé ženy pro svůj bio-hacking experiment, aby potlačila proces stárnutí a to provádí v podzemním lékářském zařízení, kde jsou ženy drženy v klecích jako zvířata. Natočeno velmi hezky, zahráno slušně ( Hlavní hrdinka je přirozeně neskutečně atraktivní a tak jí divák hodně fandí), funguje i napětí, kde poslední půl hodinu se Breeder pěkně rozjede, akorát zamrzí, že s gore se poměrně šetřilo. Spíš se hraje na psychologickou strunu, ale to onehdy i Martyrs. Lehce nadhodnotím, jelikož z mého oblíbeného subžánru už dlouho nic nevyšlo a Breeder je rozhodně slušná jednohubka. Riccimu díky za titulky. Příběh***, Akce***, Humor>Ne, Násilí***, Zábavnost****, Hudba***, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí****. 7/10.(9.1.2021)

Utahaný film, který se rozjede až v poslední čtvrtině. Trochu sci-fi, více však vězeňské drama, které mě nijak zvláště nechytlo. Hlavní problém, kromě pomalého tempa bez napětí, představují postavy. Není zde žádná, s níž by se člověk mohl nějak ztotožnit, tudíž mi byl jejich osud lhostejný. Mia - ukázková blbka, která si vše plně zasloužila, páč za zvědavost a blbost se platí. Vnitřně jsem se těšil, až bude zmasakrována, což asi nebyl tvůrčí záměr. Slušná mohla být závěrečná exekuce, ale ruku na srdce, když bude člověk tak navlečený, asi toho vydrží více než dost. Snad jen ten porod měl emocionální náboj. Slabé, jen za řemeslnou stránku zvednu z původních 2,5* na 3*, ale znovu vidět nemusím.(15.1.2021)

Nesympatická bába, která dělá ve výzkumu (lidé mohou vypadat na 40 i v 80 letech), unáší a dělá pokusy na ženách. Nesympatičtí mi tady přišli ale úplně všichni, až na hlavní ženskou postavu, která celkem ušla (ukáže kozy i bobra), ale všechno a všichni jsou zde tak strašně naivní, až to bolelo. Potěší docela slušné finále, kde dojde i na několik krvavých scén, jak už zde v komentářích napsáno - s prvky Exploitationu (Top scény - trhání zubu, popelnice plná novorozenců). Čekal jsem upřímně drsnější podívanou, ale oukey. (11. hodnocení, 3. komentář)(9.1.2021)