My tři a pes z Pětipes

Rodinný

Československo, 1971, 70 min

• HiddenDragon

Prazak poznava "krasy venkova". Typicka sracka z obdobi komancu. Vydrzel jsem na to koukat pul hodiny a vic bych zatim asi nesved, aniz bych si neco neproved. Neco tak hrozneho a amaterskeho uz jsem dlouho nevidel. Tohle muzou natocit vazne jen "nasi". Priserni detsti herci, kterym vevodi Kukol - vypada jak frontman Smashing Pumpkins, coz nemyslim v dobrem, proste jako transsexual, vcetne eunuchovskeho hlasu. Zbytek deti je pak jak z nejakeho hororu, vsichni zamraceni a hlaskujici stupidni dialogy. Nejhorsi je ale zaurcene rezie. To by dnes natocil stokrat lip i student FAMU. Nicnerikajici zabery, strasne dlouhe sceny, kamera casto mirici jaksi "z uhlu", proste jinam nez na to hlavni v obraze... Ceske filmy obecne moc rad nemam, natoz ty pred r. 89. Kdybych se na tohle dival jako dite, asi ze me bude psychopat. Vsechny podobne snimky, mezi kterymi jako zarici vyjimka stoji ty od Polednakove, maji takovou podivnou, rekl bych depresivni a posahanou atmosferu (vcetne te desive hudby), ze mi to detske ani neprijde. Poustel bych to v psychiatrickem ustavu misto elektrosoku, dokonale to vymyje mozek.(3.7.2016)

Hlavní děj se odehrává v jedné nejmenované vesničce, kde místní dětský gang jde po krku legendami opředenému, monstróznímu úhoři. Hlavní hrdina má zpočátku problém nejen se začleněním do gangu, ale i s místní kráskou, kterou stále nemůže dohonit! (mimo to, zde funguje klasický milostný trojuhelník ((pokud tedy nepočítáme pejska Pecku)). Za závěrečný souboj (jistě inspirovaný Edem Woodem v nejlepší formě) bych možná měl zvýšit hodnocení... no budu o tom do příští reprízy uvažovat...(2.12.2006)

Nádherný barevný úvod – kreslení očekávaných prázdninových dobrodružství končí plačícím černým sluncem… Vlastní vesnická prázdninová dobrodružství poznamenala určitě tvůrce snímků Páni kluci, Prázdniny pro psa nebo Za trnkovým keřem. Adaptace Čtvrtkova příběhu upozaďuje děj a upřednostňuje lyriku (vnímání prostřednictvím lupy). Zajímavá je symbolika (lov úhoře). Některé záběry připomínají foglarovskou krajinu klukovských dobrodružství. Příjemný poetický snímek, který si za nápadité závěrečné titulky zaslouží i tu čtvrtou hvězdičku.(5.10.2009)

Tento dětský film jsem nikdy nějak nemusel, nikdy mě nazaujal ani nenavodil tu správnou pohodu jako jiné z této doby..Možná to bylo neznámým hereckým obsazením převážně dětskými hrdiny a nepříliš zajímavým příběhem z vodáckého prostředí. Když už pořádný film z tohoto prostředí, tak třeba Zlatí úhoři...(30.5.2006)

Krásný film, návrat do dětství a prázdninových prožitků. Snímek v sobě ukrývá dětskou touhu po dobrodružství a křehkou lyrickou poetiku. Opravdu krásné zachycení letní atmosféry, podtrhnuté malebnými záběry vesnické krajiny. Hudba Luboše Fišera dodává magickou poetiku nebo naopak vyloženě hororovou atmosféru (souboj Tondy s obrovským úhořem). Některé hudební motivy připomenou seriál Arabela, který vznikl deset let po tomto filmu, mistr Fišer je prostě jen jeden a je absolutně osobitý a nenapodobitelný. Úvodní a závěrečné titulky nakreslené křídou na různých předmětech jsou taktéž originální. Takových filmů si vážím!(19.10.2015)

• - Obec Pětipsy skutečně existuje, avšak filmové Pětipsy jsou ve skutečnosti vesnička Želina v okrese Chomutov. Nádraží Pětipsy je pak ve skutečnosti nádraží Libomyšl. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Natáčelo se také ve vesnici Vonoklasy, na řece Ohře a v zatopeném lomu Amerika. (M.B)