poster

My tři a pes z Pětipes

Rodinný

Československo, 1971, 70 min

 • Jirkacek
  **

  Československý rodinný film My tři a pes z Pětipes z roku 1971 jsem nikdy neviděl ani na základní škole, kdy jsme za 1 kč chodili po obědě do kina, kde se většinou promítaly tuzemské nebo sovětské snímky, ani když běžel v televizi, Snad to bylo proto, že československé veřejnoprávní a později komerční stanice tento dětský snímek nevysílaly moc často anebo jsem prostě o tom nevěděl. Nicméně ten název jsem měl v paměti a tak když jsem jej náhodou zahlédl na youtube, rozhodl jsem se na něj podívat. Celkem jsem byl zvědav, jestli se režisérovi Otu Kovalovi povedlo natočit zajímavější snímek, než o 17 let později, kdy světlo světa spatřil nepříliš zábavný film Uf - oni jsou tady. Bohužel ani jeho raná tvorba mne moc nezaujala, film My tři a pes z Pětipes byl stejně nudný a často jsem nechápal ty záběry kamery. Také se nepovedlo film dobře sestříhat, nebyla nouze o nelogické a nic neříkající záběry a často jsem si musel domýšlet, co se předtím stalo a z jakého důvodu hlavní hrdina Tonda Houdek (Jiří Kúkol) zrovna dělal co dělal. Blonďatý klučina se ovšem vůbec nepodobal svým tmavovlasým rodičům, které si v podobě malinké epizodní role zahráli Václav Postránecký a Jana Andresíková. Také Václav Kotva se v roli učitele pražské ZŠ objevil pouze na začátku prázdninového příběhu, protože sotva Tonda odjel vlakem do malé vesnice na břehu Berounky s názvem Pětipsy, zbytek času jsme strávili již pouze tam. Klučina se ubytoval v domečku u známých jménem Ludvíkovi, které si zahráli opět známí herci Helena Růžičková a Karel Augusta. Kluk se těšil zejména na rybaření ve zmíněné řece a netrvalo dlouho a seznámil se s partou místních kluků, kterými byli třeba Franta (Josef Paclt), Standa (Antonín Kasper), Vašek (Jaroslav Kučera), Joska (Richard Medek) a také dívka jménem Anča (Jana Petrusová), která se do pražáka zamilovala. Hlavní osou příběhu ale bylo právě lovení ryb a zejména hon na obrovského úhoře, který obýval místní vody řeky i nedaleký lom. O této rybě kolovaly legendy a živě si dovedu představit, že v dětských očích měla nadpozemské rozměry, neboť si dobře pamatuji, jak se mi v dětství zdálo vše větší a vzdálenější než ve skutečnosti bylo. Právě záběry o lovu v lomu mne velmi potěšily a zaujaly mne asi nejvíce z celého filmu, neboť se natáčelo v lomu Velká Amerika, který jsem měl tu čest s rodinou roku 2015 během dovolené poznat. Nicméně o co krásnějším byly záběry na venkov a okolní přírodu, o to horší byl průběh snímku, který se opět režiséru Kovalovi nepovedl. Pořád to bylo o tom rybaření a nelogických záběrech a podobně, takže jsem by zklamán i druhým jeho filmem. Suma sumárum, snímek My tři a pes z Pětipes ode mne získal pouze dvě hvězdy z Pětipes **.(25.7.2019)

 • pytlik...
  *

  Každému filmu, kde se vyskytuje rybář, srážím automaticky minimálně jednu hvězdičku, a tenhle byl navíc o lovení ryb od začátku až do konce, takže jen tak tak nespadl do odpadu. Souhlasím totiž s Hlinomazem, který tvrdil, že rybaření je podobně ušlechtilá zábava jako topení koťat. Zaseknutí háčku do patra musí být sakra bolestivé a tento barbarský způsob lovu není zakázán jen proto, že ryby nejsou obdařeny hlasivkami a jejich zoufalý řev tak není slyšet. A navíc tady měl ten úhoř zahynout jen proto, aby se ten malý kluk mohl vytáhnout před celkem dost ošklivou holkou. Kdyby aspoň byla hezká, to by se dalo kapku omluvit, ale to ona né, bejt na místě úhoře by mě to pěkně štvalo. Jinak: a) sluncem zalité pražské paneláky jsou depresivní, ty bych do filmu nedával b) narozdíl od představy téměř všech režisérů děti nikdy neběží hromadně ze školy a neřvou přitom "hurá" c) nechápu, proč byl Kotva namluven Svěrákem. To jako tu podružnou roli učitele Svěrák pohybově či vzhledově nebo Kotva hlasově nezvládal?(10.6.2013)

 • Pitryx
  **

  Krásná vzpomínka na mé dětství. Si pamatuju, jak jsem cestou z kina nadával, co z té knížky udělali. No, takže hodnocení bude trochu zkresleno právě tou nostalgií. Ale co, film se odehrává v super prostředí a je to prostě takový ten pravý, prázdninový. Chudáci dnešní děti, které již nic podobného prožít nemohou. Dospělí herci dobří a vůbec je to celkově dobře uděláno. Tedy pro děti. Dospělý divák tam najde chyby a nesmysly, ale co už s tím, že jo. Body dolů za dokonalé zprasení předlohy a ty dost velké nesmysly. A další za hluchá místa.(12.9.2016)

 • Karlos80
  ***

  Tento dětský film jsem nikdy nějak nemusel, nikdy mě nazaujal ani nenavodil tu správnou pohodu jako jiné z této doby..Možná to bylo neznámým hereckým obsazením převážně dětskými hrdiny a nepříliš zajímavým příběhem z vodáckého prostředí. Když už pořádný film z tohoto prostředí, tak třeba Zlatí úhoři...(30.5.2006)

 • ostravak30
  ***

  Jo, jo, kde jsou ty časy sladkého dětství. A dětství na vesnici je samozřejmě úplně jiné než to ve městech, odkud pocházím třeba já. A kde jsou ty časy, kdy jsme jako děcka sobotu co a sobotu a neděli co neděli sedali k podobným filmům a snili o takových dobrodružstvích. Dnes už to ty děcka ani neznají a taky nic nezažijí. Jen internet, wifi, mobil, tablet a počítače. Zajímavá mamina byla i Helena Růžičková, která o dost let později hrála maminu znovu tentokrát ve Slunce, seno.(17.7.2020)

 • - Natáčelo se také ve vesnici Vonoklasy, na řece Ohře a v zatopeném lomu Amerika. (M.B)

 • - Obec Pětipsy skutečně existuje, avšak filmové Pětipsy jsou ve skutečnosti vesnička Želina v okrese Chomutov. Nádraží Pětipsy je pak ve skutečnosti nádraží Libomyšl.