V síti 18+

• Slovensko V sieti 18+ (festivalový název)

Necenzurovaná verze V síti 18+ divákům velmi věrně zprostředkovává zkušenosti a pocity dětí zneužívaných na internetu. Zakryté totiž zůstávají pouze tváře predátorů. Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydávají na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Ve věrných kopiích dětských pokojů chatují a skypují s muži, kteří je na netu aktivně vyhledali a oslovili. Drtivá většina těchto mužů požaduje sex přes webkameru, posílá fotky svých penisů a odkazy na porno. Děti jsou dokonce vystaveny vydírání. Dokumentární film Barbory ChalupovéVíta Klusáka vypráví strhující drama tří hrdinek alias „dvanáctiletých dívek", pro které se účast na experimentu, od castingu až po osobní schůzky s predátory pod dozorem ochranky, stává zásadní životní zkušeností. Predátorské taktiky se postupně obracejí proti svým strůjcům: Z lovců se stávají lovení. (Aerofilms)

corpsy

Ako odkaz, by som to bral ako 5 hviezdičkovú záležitosť. Dokument ako taký, však nevystúpil do nadpriemerných výšin spracovania, aj keď je patrné, že tu sa na ňom makalo a makalo dosť. Klobúk dole pred slečnami, ktoré si prešli v minulosti podobným problémom a tu sa odhodlali si svoje skúsenosti zopakovať, síce v bezpečí, ale predsa psychika sa nezaprie. ()

castor

Dokument/experiment, který je plný chlupatých salámových pupků a ztopořených ocasů, jejichž majitelé mají zvláštní představu o realitě. Nicméně ta zásadní je tak nějak vidět hned z úvodu, kdy sledujeme záběry okolí nevnímajících dětí s tvářemi zabořenými do mobilů. Myslím, že právě o pasivitě rodičů tady chybí hrozně moc. Když vnímáme třeba jednu „oblíbenou“ českou reality show, ve které specifické spektrum účinkujících se zkaženými zuby hledá odpovědi v tom, vedle koho vlastně denně usíná, tak velká část epizod je plná dětí se závislostí na mobilech, kdy s elektronikou v ruce tráví hodiny denně a rodič netuší, na jakých stránkách a chatech. Ale zpět ke Klusákovi a Chalupové. Sehnali dospělé herečky, postavili dětské pokojíčky, přihodili medaile i vyřezávaný domeček pro panenky a rozjeli něco, co v několika fázích zaznamenalo masivní zájem a debatu ve veřejném prostoru. Za to velká poklona. Dívky opakovaně zdůrazňují, že je jim pouze 12 let, pánové na druhém konci mají ovšem pocit, že když někdo neklade aktivní odpor, tak říká ano. Myslím, že palčivých otázek je docela dost a mohlo se o nich mluvit. My ovšem sledujeme další a další úchyly a jejich chlouby. Víme, že taková situace je, ale dokument se nezamýšlí nad tím, jak z toho „ven“. Každý totiž asi tuší, o čem jednotlivé konverzace budou. Skutečnost, že se něco takového děje, už nikoho nešokuje. To spíš, s jakou intenzitou k tomu dochází. A jaké mohou mít potom náctiletí představy o partnerských vztazích. To, jak (ne)vypadá běžný sex, dobře vědí z porno stránek. Když se to celé začne zajídat, přijde pár odlehčujících momentů: kupříkladu nějaká z dívek vybuchne. Mimochodem Tereza Těžká se s „rolí“ popasovala asi nejlépe. Ale klobouk dolů přede všemi. ()

B!shop

No ja popravde nevim, nejsem dokumentovej typ, ale zase me nijak nevysira se na nejakej povedenej kouknout. Bohuzel to, ze mate silny tema, jeste dobrej dokument nedela. Mit dceru okolo 12 let, mozna bych mluvil jinak, ale proste me to neprislo jako zadna velka pecka. Mame tu tri "herecky", ktery vzhledove skutecne na 12 let vypadaj, bohuzel chovanim mi prisly jak retardovany 8 lety holcicky. Nevim, jak se dneska chovaj dvanactky, ale pochybuju, ze takhle. Navic Klusak si evidentne oblibil Tezkou, takze ostatni dve tu jsou jen tak do poctu. Po uvodnim zajimavym pripravovani prostredi film spadne do neustalyho a stereotypniho kolotoce dopisovani si pres lide.cz a volani pres Skype, kde holcicky dokola opakujou "stydim se", "nevim", "je mi 12" a podobne a rozmazany uchylove na druhy strane jim pisou cim dal tim oplzlejsi veci a sem tam padne i hlaska, ktera cloveka spis rozesmeje, typu "Jenom tu neco lestim". Bohuzel tady se projevi problem verze 18+, ja idiot jsem se domnival, ze se jedna o nejakou prodlouzenou verzi, bohuzel jedinej rozdil asi je v prehlidce povadlejch kokotu, u vecere si to fakt nepoustejte. No a na zaver tu je kratka konfrontace pri kaficku a zakusku s par uchylakama a odchyceni jednoho na rozhovor, trosku to pusobi, ze to je jen tak do poctu a ze se Klusak pri vymejsleni nedostal dal nez k tem chatum. Celkove tak pomerne slusne natocenej dokument se silnym tematem, kterej by se ale klidne dal sestrihat do desetiminutovyho klipu z ranku "Nepozornost pri rizeni zabiji" a podobne. ()

sirien

Nějak... jsem čekal víc. Zejména (ale nejen) zpracováním. Otevírá to nějaké společenské téma? Ano. Dává to +- autenticky nahlédnout do problematiky pohledem obětí? Ano. Ukazuje to rozsah problému? Ano (~ish...) Jsou tam pasáže, které jsou dělané záměrně na šok? Jistě, ale s tím se u tohodle počítá. Zároveň ale: ukazuje to reálnou míru rizika? Zjevně ne ("figurantky" nebo jak jim říkat se chovají na pohled uvěřitelně, ale i na mladý a nezkušený holky krajně neodpovědně, jejich ochota na všechno kývnout je z pohledu většiny obětí přehnaná). Dává to nějakou objektivní analýzu škodlivosti? Vůbec, naopak místy mi přišlo, že to reaguje přecitlivěle (v první části - ty shity co se tam dějou ve druhé půlce jsou samozřejmě už overkill). Je to nějak výchovné? - tváří se to tak, ale vlastně není, protože to reálně neukazuje žádný pozitivní vzor chování, odpovědí nebo zpracování podobné situace. Z těch 3* jsou 2 skutečně jen za to že to vyneslo téma na povrch, "dokumentárně" to je jinak ve skutečnosti spíš bulvrání shit. Což je škoda. ///// Mimochodem - na konci mě srala nehorázná nezodpovědnost štábu - setkání "figurantek" s predátory bylo zjevně zasazeno do naprosto nekontrolovaného prostředí, kde nebyla poruce žádná pomoc. Kdyby některému z nich v ten moment přeskočilo v hlavě, tak v blízkosti těch hereček neni nikdo, kdo by jim včas pomohl a ony samy sedí tak, že by měly problém uniknout. ()

Stíba

Šokující jsou pro mě především dvě věci. Zaprvé to ohromné množství predátorů a jejich reakční schopnost a zadruhé ta bezelstnost s jakou zcela bez okolků k dívkám přistupují. Je to vlastně takové letem světem internetem bez výraznějšího rozebírání jakéhokoliv aspektu a dokázal bych si představit, jak by na to mohlo navazovat několik dalších dokumentů jako odboček, které by se věnovaly jednotlivým tématům. Toto mi přijde jako takový nesmírně záslužný úvod k látce, ktera se ihned stala obrovským celospolečenským tématem. Hodnotu tohohle dokumentu tak vidím především v jeho přínosu kdy otevírá jakousi pandořinu skříňku. ()