Samsara

• Česko Sansára (více)
Itálie / Francie / Indie / Německo, 2001, 138 min

Mladý budhistický mnich Tashi se po letech strávených v klášteře a meditacích rozhodne oženit s mladou dívkou Pemou a žít s ní na vesnici. Život mimo klášter je ale mnohem složitější než si myslel. Poznává sexuální vášeň, žárlivost, nevěru, zradu, mstu a bídu. Sám musí hledat odpověď na věčnou otázku, zda je důležitější zasvětit svůj život duchovnu (meditacím), nebo žít obyčejným životem plným emocí a citů, ve kterém je těžké najít hranici mezi dobrem a zlem. Natáčení tohoto filmu trvalo 7 let. (oficiální text distributora)

Torimmer

Osvěžující. Ponoření se do mého oblíbeného světa. Ale jen příběhově a myšlenkově je to trošku natáhlé a zdržující, což byl možná záměr, ale to na tom nic nemění. Cesta k odvyprávění pointy trvala dlouho, ale zase - ta pointa za to stála. ()

cold

Snaha natočení romantického filmu s nádhernou krajinou se sice nepovedla, ale mě zrovna v tu dobu, kdy jsem ho viděl, naprosto vyhovoval. Trochu roztahanější, když však máte chuť na nějaký netuctový film vřele doporučuji - 70% si zaslouží. ()

loydd

Na tomto snímku je nejhodnotnější jeho námět, bohužel scénář je šíleně rozvleklý se spoustou hluchých míst. Dost často jsem se tedy nudil. Též mi vadil hlavní hrdina Tashi, který pořád vypadal, že neumí do pěti počítat. Proto dávám pouhé 2*. O to víc si cením filmů jako Hymalaya, Pohár nebo ještě Travellers and Magicians. U Samsary to nezachrání ani celkem dobrá kamera. ()

Merkin

Dokonalá myšlenka v závěru. Manželka jde za ním do kláštera a mluví o ženě Buddhy. Když on odešel rozjímat, nikdo tu nebyl a neptal se, co bude s ní, s jeho ženou a s jeho dětmi. Nikdo jí nepomohl, nikdo se neptal na její názor a její city. A stejně tak se chová i hlavní hrdina, buddhistický mnich, který se nechal svést svými lidskými touhami, vzal si dívku z vesnice, měl s ní děti a pak se jednoho dne rozhodl, že se vrátí ke svému rozjímání. Zjednodušuji, ale já hlavní sílu snímku vidím právě v té myšlence, že stejně tak jako Buddhovy ženy, ani hrdinovy manželky se nikdo na nic neptal. On bude filosofovat a ona má na starosti rodinu. Zní to trochu feministicky, ale na mě to tak zapůsobilo a upřímně - hrdina je tak vnitřně rozpolcený, že je úplně jedno, jestli bude žít v klášteře nebo mimo něj. Spokojený nebude nikdy. ()

aquiver

Nádherný, poetický, krásně natočený dobrodružný příběh o budhistickém mnichovi, jehož úchvatná hudba a pozvolná dynamika vás přenesou do jiné části světa... 80 % ()

conery1

Jeden z najkrajších filmov, aké som videl. Nádherná scenéria, hlboká múdrosť, realistické spracovanie. Sidhárta opustil svetské pôžitky, aby našiel svet duchovný. Tashi, mladý mních, ktorý splnil všetky podmienky na zasvetenie a plný duchovný život, ho následne opúšťa, aby objavil svet pôžitkov. Tento film je oslavou, alebo kritikou budhizmu? Sidhárta opustil svetský život po dlhom premýšľaní a slobodne sa rozhodol. Teraz berú trojročných chlapčekov od rodín a paralizujú ich od okolitého sveta. Cesta Budhu, je slobodná voľba touto cestou kráčať. " Všetko čoho sa dotkneš môže byť cesta " " Čo je dôležitejšie: Bojovať s tisícom vášní, alebo si podmaniť jednu." Slobodný výber je cesta. ()

Pawlisman

Krásné scenérie, krásné barvy, ta čistota a pohádkovost z toho doslova číší. Již jen za to velké plus. Příběh má takové tempo, jaké má krajina a život v tamější oblasti. Vše ladí a je třeba na to jen mít trpělivost a náladu a pak se jen unášet a na chvíli se vžít do horského prostředí. Nádhera. 8,5/10 ()

pend

Poněkud zdlouvahý příběh Tašiho, který ač lama, nedokázal překonat přitažlivost k ženám a rozhodl se opustit budhistický klášter. Filmu dominují nádherné záběry z horského údolí, milovníci přírodopisných filmů budou nadšeni. Souhlasím s Tomem Hardym o potřebě střihače. ()

PanthercOY

Film pekne vysvetlujici jeden az dva aspekty vyznamu Samsara. Bohuzel obsahuje spoustu belosskych klise a Obecne uznavanych symbolu/symbolik - a na to se ja opravdu divat nemusim. ()

tara

Přesto, že to bylo poněkud hodně roztahaný, měl by tenhle film widět asi každej. Každej, kdo žije w DNEŠNÍ době... ()

Mes-siah

Film o tom, že každý, ma svoje muchy. Každý je na tomto svete z nejakého dôvodu, a každý sa ma niečo naučit. Robenie chýb je rovnako dôležité na naš vývoj ako dobe mierená rada. Niekedy až keď na vlastnej koži pocítime následky svojich činov, sme schopný sa stoho náležite poučiť. A o tom je tento film. O láske, žiarlivosti, zrade, pomste a biede. Proste o nás ludoch. ()

miligretchen

Z hlediska kvality příběhu - geniální film. Autentický a neuvěřitelně něžný.Snímek jednak o duchovním hledání sebe sama a Božské podstaty v sobě, a také a to především- o hodnotách lásky a rodiny.Výjimečná závěrečná scéna - kdy Pema vysvětluje Tašimu význam ženy na duchovní cestě muže. Tantrická atmosféra a scény jako ta s důlkem v polštáři, který Taši zahlazuje, když odchází... prostě nemám slov. ()

kedu

opět se zde potvrzuje, že hodnocení od řady lidí zde, odpovídá jejich mentální a duševní kapacitě:-) ()

frufru98

Tohle je přesně ten typ filmů, které mám nejraději. Víte o něm, láká vás, ale nikdy nemáte dostatečnou chuť se na něj zrovna podívat. Pak to jednoho dne uděláte a už se v něm vezete... Jsem rád, že jsem si před shlédnutím nepročítal žádné komentáře, ani nezjišťoval podrobnosti, protože bych tím jenom zabil porozumění, díky nemuž jsem filmařům snadno odpouštěl logické nedokonalosti a tím pádem si ze snímku mnoho vzal. Hodně také záleží na tom, s jakým očekáváním se na Samsaru člověk dívá. Pokud se v ní snaží najít hlubokou životní filozofii z budhistických klášterů, takovou jak je na ni zvyklý, tak ji tam nenajde. Akorát ho budou dráždit technické nedokonalosti, dlouhá stopáž a "suché" pojednání. Pokud ji ale nehledá, tak ji tam objeví a to přesně takovou, jaká ve skutečnosti je... a nejen to :) Nalinu Panovi se povedlo přenést do filmu něco, co jen tak někdo neumí a také "něco" co né každý odhalí ;) ()

Olafsson

Tohle je film pro málokoho, protože málokdo se opravdu zajímá o dharmu. Ale pro toho kdo dharmu studuje je tento film pokladnicí hluboké moudrosti. ()

SirGawain

Nemůžu jinak. Na Samsáru se totiž nedívám jak na film, ve kterém je hlavní příběh ( který mimochodem taky není vůbec špatný ), ale jako na dokument, ve kterém je to nejdůležitější obsah. Ač je to filmově bezpochyby slabší než Kundun, tak myšlenkově je to mnohem hlubší. Je v tom pěkně vidět Buddhismus v současném Tibetu a jsou zde dle mého skvěle ukázané problémy, se kterýmy se musel někdy potýkat snad každý lama. Ač je scénář ne úplně ,,pevný,, a herecké výkony dost nevýrazné, jedná se o perfektní dokument s dobrým příběhem a hlubokou myšlenkou. ()