The Island at the Top of the World

Rodinný / Dobrodružný / Drama

USA, 1974, 93 min

Předloha:

James Vance Marshall (kniha)

Maurice Jarre

Robert Stafford

Scénografie:

Peter Ellenshaw

Kostýmy:

Bill Thomas

Hraná disneyovka trochu v duchu verneovek, s parádní staroškolskou trikovou stránkou, na které stojí za zmínku hlavně všudypřítomné "matte" malby. Obecně je tento film považován spolu se starší disneyovkou In Search of the Castaways za jeden nejlepších příkladů této klasické techniky. Dokonalou výtvarně-technickou stránku shazuje jednoduchý příběh a špatné herecké výkony, ale kouzlo přímočarého dobrodružství z toho i přesto dělá fajn film.(14.2.2014)

Parádní dobrodružný film. Klišovité postavy (viz Monolog) mi vadily pouze ze začátku. Poté se rozjede kolotoč příhod a dobrodružství a na nějaké hloubání není moc čas:). A na nudu už vůbec ne. Ke konci byly asi 3 ne moc podařené trikové záběry (láva vybuchující ze sopky), jinak jsou ale triky bezchybné a dobře tak podporují strhující příběh. Ne jak u spousty dnešních "dobrodružných" filmů, kde jsou triky sice super a na prvním místě, ale to filmu nepomůže, když příběh stojí za prd...(26.1.2009)

Když Arthur Conan Doyle na přelomu devatenáctého a dvacátého století psal Ztracený svět, netušil, že vytváří úplně novou odnož vědeckofantastické literatury a následně i filmu. Ovšem jeho přínos je i částečně negativní, přestože to není jeho chyba, ale spíše jeho pokračovatelů. Proč? Protože archetypy postav, jež vytvořil ve svém románu téměř všichni pozdější tvůrci sprostě obšlehávají. A stejně tak i zde. Sir Anthony je stejný, jako byl původně profesor Challenger, jeho syn Donald je totéž co novinář Malone, Ivarsson zase lord Roxton. Kapitán Brieux je jen komická figurka do počtu, protože v tomto případě se jedná o Disneyho film a proto dětem určené dobrodružné dílo. Předvídatelný děj (ohraný) a nedostatečně rozvinuté nebo nevyvíjené charaktery postav (většinou je každý jen jedna až dvě základní vlastnosti jako impulzivnost, touha po vědění, zamilovanost a z toho plynoucí "hloupost"). Film se mi přes všechny tyto neduhy líbil. Děj celkem odsejpá, občas se člověk i zasměje, občas je i napnutej, co se děje. Natočený to je hodně profesionálně, žádný chyby ani přehrávání nebo nedostatky jako u spousty jiných filmů tohoto typu jsem neviděl. Navíc oceňuju kvalitní exteriéry a kostýmy a že Vikingové jsou hraní skutečnými Nory (nebo Švédy) a že NEMLUVÍ Anglicky, ale svou řečí (titulky nepřeloženou). A dokonce se tu dočkáme i několika neobvyklých vraždících mořských příšer.(16.4.2006)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Výprava(8.4.2004)

Hezký dobrodružný příběh z kategorie "Ztracená země", někde mezi Julesem Vernem a H. Riderem Haggardem. Skoro jako z dílny našeho Karla Hlouchy (Zakletá země). Dobové triky dělají z tohoto filmu pěkně nostalgickou záležitost. Zvláště záběry se vzducholodí Hyperion jsou úchvatné. Schematické postavy nejsou zde na závadu, naopak patří k tomuto obstarožnímu dobrodružnému žánru.(19.11.2016)