Stopař

Nils Gaup

John M. Jacobsen

Scénografie:

Harald Egede-Nissen

Průměrnej Pathfinder s Karl Urbanem rozhodně nezapře, že má základy v tomhle filmu, ale Ofelas je daleko realističtější, drsnější a celkově lepší, jenže bohužel, i když vůdce čudů je drsnej téměř jako Wes Studi a i když jsou souboje realisticky pojatý, tak tak to prostě působí trochu plytce, přišlo mi, že na úkor realistickýho ztvárnění zapadly nájezdy čudů do nezáživnýho průmeru, krom toho i závěr je hodně urychlenej(11.10.2008)

Výrazově neobyčejně úsporný a skromný film, který sámskou legendu líčí s mrazivou věcností a tlumenou emotivitou. Díky tomu je Gaupova verze mýtu srozumitelná, plná přirozeného života a zajímavých momentů spíše národopisného než filmového charakteru. Čistý a nenápadný severský epos o pomstě a rituální jednotě člověka a světa.(10.2.2011)

,,STRATILI SME SVOJHO STOPÁRA. ALE NA DRUHEJ STRANE SME ZÍSKALI INÉHO." __ Keď pred mnohými rokmi (cca 1997) vysielala tento film Markíza dostal som info aby som si ho pozrel, keďže mal byť údajne z prostredia vikingov. A aj keď v ňom nakoniec žiadne lode s dračími hlavami a divokí barbari s rohmi na prilbách neboli, filmom som nijako výrazne nebol sklamaný. A predsa len ako upozorňuje už úvod filmu, jedná sa o takmer 1000 ročnú legendu, takže pravda možno bola vzdialená niekde za najbližším fjordom. Za pomerne univerzálnym názvom sa však skrýva parádne dobrodružstvo, zo začiatku s mierne ošúchaným príbehom, ktorý sa postupne vydáva svojou vlastnou originálnou cestou s radom mytologických prvkov aby vyvrcholil vo finále, aké sa len tak nevidí. To všetko za prispenia pôsobivej kamery, naturalistického prístupu réžie a dobre vybratého obsadenia (krvilační Čudovia sú naozaj desiví). Už len nominácia na Oscara potvrdzuje, že medzi tými desiatkami rovnomenných filmov patrí tomuto ,,Stopárovi" jedno z popredných miest. (211. hodnotenie, 24. komentár k filmu)(13.12.2011)

Příběh je možná trošku jednodušší, ale to ostatní nemá skoro žádnou chybu. V první řadě je to nádherná, severská krajina, u níž jsem se tedy opravdu okem pokochal a poté také fakt, že osazenstvo tohoto příběhu o krvavé pomstě, na mě působilo po celou dobu trvání velmi věrohodně. Byli to prostě takový "krasavci", jací se možná v těchto končinách tehdy opravdu vyskytovali a teď mám na mysli hlavně loupeživou bandu Čudů, tam byl vyloženě jeden dobrák, vedle druhého! Nad úplným koncem jsem přivřel jedno oko a napálím s čistým svědomím za čtyři, protože hlavně co se týče nelítostné, mrazivé přírody, hezčí film už jsem dlouho neviděl.(30.6.2014)

Film odohrávajúci sa na základoch legendy kolujúcej viac než tisíc rokov medzi sámijskými ľudmi o mladom chlapcovi (Aigin-ovi), ktorý pri návrate domov natrafí na tlupu surových hrdlorezov z kmeňa Čudov a jeho vyvraždenú rodinu. Takto nám začína jednoduchší, ale o to šľachetnejší príbeh, ktorý nás pozýva sledovať Aiginovu schopnosť vysporiadania sa s touto novou skutočnosťou, pomocou ľahších dialógoch pretkaných štipkou veľmi múdrych slov miestneho šamana v čarokrásnom zasneženo-mrazivom prostredí Laponskej krajiny s prvkami tajuplných momentov. Určite doporučujem pozerať v originále (v sámijskom jazyku). --80%--(28.11.2015)

• - Většina scén byla natáčena na norské náhorní planině Finnmarksvidda v extrémě mrazivých podmínkách. (/Pablo)

• - Podle Čudů, kmene nájezdníků z tohoto filmu, se pojmenovala norská blackmetalová kapela Tsjuder. (Šakalík)

• - Film byl natočen podle staré sámské legendy. (Marek#33)