poster

Stopař

 • Norsko

  Veiviseren

 • severní sámština

  Ofelaš

 • Slovensko

  Stopár

 • USA

  Pathfinder

Dobrodružný / Akční / Drama

Norsko, 1987, 86 min

Režie:

Nils Gaup

Producenti:

John M. Jacobsen

Scénografie:

Harald Egede-Nissen
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Shit
  ****

  Průměrnej Pathfinder s Karl Urbanem rozhodně nezapře, že má základy v tomhle filmu, ale Ofelas je daleko realističtější, drsnější a celkově lepší, jenže bohužel, i když vůdce čudů je drsnej téměř jako Wes Studi a i když jsou souboje realisticky pojatý, tak tak to prostě působí trochu plytce, přišlo mi, že na úkor realistickýho ztvárnění zapadly nájezdy čudů do nezáživnýho průmeru, krom toho i závěr je hodně urychlenej(11.10.2008)

 • Marigold
  ****

  Výrazově neobyčejně úsporný a skromný film, který sámskou legendu líčí s mrazivou věcností a tlumenou emotivitou. Díky tomu je Gaupova verze mýtu srozumitelná, plná přirozeného života a zajímavých momentů spíše národopisného než filmového charakteru. Čistý a nenápadný severský epos o pomstě a rituální jednotě člověka a světa.(10.2.2011)

 • curunir
  ****

  ,,STRATILI SME SVOJHO STOPÁRA. ALE NA DRUHEJ STRANE SME ZÍSKALI INÉHO." __ Keď pred mnohými rokmi (cca 1997) vysielala tento film Markíza dostal som info aby som si ho pozrel, keďže mal byť údajne z prostredia vikingov. A aj keď v ňom nakoniec žiadne lode s dračími hlavami a divokí barbari s rohmi na prilbách neboli, filmom som nijako výrazne nebol sklamaný. A predsa len ako upozorňuje už úvod filmu, jedná sa o takmer 1000 ročnú legendu, takže pravda možno bola vzdialená niekde za najbližším fjordom. Za pomerne univerzálnym názvom sa však skrýva parádne dobrodružstvo, zo začiatku s mierne ošúchaným príbehom, ktorý sa postupne vydáva svojou vlastnou originálnou cestou s radom mytologických prvkov aby vyvrcholil vo finále, aké sa len tak nevidí. To všetko za prispenia pôsobivej kamery, naturalistického prístupu réžie a dobre vybratého obsadenia (krvilační Čudovia sú naozaj desiví). Už len nominácia na Oscara potvrdzuje, že medzi tými desiatkami rovnomenných filmov patrí tomuto ,,Stopárovi" jedno z popredných miest. (211. hodnotenie, 24. komentár k filmu)(13.12.2011)

 • DwayneJohnson
  ****

  Příběh je možná trošku jednodušší, ale to ostatní nemá skoro žádnou chybu. V první řadě je to nádherná, severská krajina, u níž jsem se tedy opravdu okem pokochal a poté také fakt, že osazenstvo tohoto příběhu o krvavé pomstě, na mě působilo po celou dobu trvání velmi věrohodně. Byli to prostě takový "krasavci", jací se možná v těchto končinách tehdy opravdu vyskytovali a teď mám na mysli hlavně loupeživou bandu Čudů, tam byl vyloženě jeden dobrák, vedle druhého! Nad úplným koncem jsem přivřel jedno oko a napálím s čistým svědomím za čtyři, protože hlavně co se týče nelítostné, mrazivé přírody, hezčí film už jsem dlouho neviděl.(30.6.2014)

 • cashflower
  ****

  Film odohrávajúci sa na základoch legendy kolujúcej viac než tisíc rokov medzi sámijskými ľudmi o mladom chlapcovi (Aigin-ovi), ktorý pri návrate domov natrafí na tlupu surových hrdlorezov z kmeňa Čudov a jeho vyvraždenú rodinu. Takto nám začína jednoduchší, ale o to šľachetnejší príbeh, ktorý nás pozýva sledovať Aiginovu schopnosť vysporiadania sa s touto novou skutočnosťou, pomocou ľahších dialógoch pretkaných štipkou veľmi múdrych slov miestneho šamana v čarokrásnom zasneženo-mrazivom prostredí Laponskej krajiny s prvkami tajuplných momentov. Určite doporučujem pozerať v originále (v sámijskom jazyku). --80%--(28.11.2015)

 • - Většina scén byla natáčena na norské náhorní planině Finnmarksvidda v extrémě mrazivých podmínkách. (/Pablo)

 • - Podle Čudů, kmene nájezdníků z tohoto filmu, se pojmenovala norská blackmetalová kapela Tsjuder. (Šakalík)

 • - Film byl natočen podle staré sámské legendy. (Marek#33)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace