Dramatický akční snímek „Stopař" byl natočen podle sámské legendy z 12. století. Vypráví příběh mladíka, který se stal svědkem toho, jakjeho rodiče spolu s mladší sestrou zavraždila skupina Čudů - nejobávanější kmen v oblasti dnešního severního Ruska. Mladík je zajat a přinucen stát se stopařem ve službách nájezdníků, kteří chtějí zničit jeho kmen. „Stopař" je významným snímkem ve filmové historii, v neposlední řadě i proto, že se jedná o první film, který byl natočen v sámském jazyce. (Severská filmová zima)

Pulper

Zimní drama z raného středověku založené na sámské legendě. Téměř nic v tomto filmu není originální a přesto je to dechberoucí podívaná. Pěkné exteriéry, ponurá atmosféra, realistické akční scény a výborné herecké výkony. Čudes jsou působiví a z nich vyčnívá jeden z nejlepších filmových padouchů historie v podání Helgiho Skúlasona, který už bohužel není mezi námi. Viděl jsem ho ještě ve dvou dílech vikinské trilogie Hrafna Gunnlaugssona a hlavně v prvním dílu Když letí havran inspirovaném Kurosawovým Yojimbem doslova exceloval. ()

route60

Genialní Norský film ze kterého až mrazí (doslova) zima všude kde oko dohlédne s hlavním hrdinou který se rozhodne pomstít vraždu svých blízkých. ()

jack_scott

Velmi zajimavý a poetický příběh, který je vlastně velmi jednoduchý, přesto opravu poutavý. Natočeno je to seversky tradičně minimalisticky - a zde přesně platí, včetně délky stopáže, že méně je někdy více. Dramatický závěr, kdy se barbaři blíží vyhladit bezbranné ženy a děti, a člověk má o ně opravdu strach, je jednoznačně pětihvězdičkový. I přes skromné efekty/technické možnosti. 4+ a 85%. ()

J.Mayen

To hodnoceni tady moc nechapu,ale to asi ani neni smyslem. Nicemene se jedna o velmi jednoduchou eskymackou zapletku, vyvrazdena vesnice, jednomu se podari utect a najit zachranu v jine vesnici, kde se par lidi postavi na odpor. Konec je pruhlednej a snad ani nemuze nikoho prekvapit.  Za me nicim nezajimavy a urcite z moji strany ani neni na doporuceni. Spis bych rekl,ze ja sam sem se nechal doporucenim nachytat. ()

Sowa

Film na mě působil hodně autenticky. Země věčného sněhu, drsné podmínky... Příběh byl jednoduchý, ale poutavý. Navíc to, že se jedná o norský počin... Zkrátka ze všech stran zajímavý film. Jen škoda, že ho vidím až po 18ti letech (-: ()

Gregor_Samsa

Fairy-taly story from the deep north, no mám ty severní kraje moc rád, a proto jsem si tenhle příběh naservíroval, když už jsem se ho kdo ví kde kdysi našel. Na dobu vzniku je to stále moc fajn; těch 30 let vlastně ani není moc znát. Oč méně je to hrdinské, o to více je to opravdové, reálné. Takový příběh z Laponska, který se mohl stát a možná i odehrál, a i proto se stal legendou. Zmrzlá zasněžená poctivost s nízkým světlem, ale Laponsko budu mít přeci jenom raději na podzim :-). [60%; 2018-02-28 Home sweet home] ()

JohnyPine

Zajímavý film z netradičního prostředí.Zápletka i děj celkově byl velmi dobrý.Trochu mě možná zklamal happy end, ale bez něj bych z filmu asi neměl tak dobrý pocit. ()

Petbrab

Můj první sámský film. Poměrně jednoduchý děj, ale nádherná scenérie, pomalost děje i jednoduchost osob dodaly filmu své kouzlo. ()

Severská filmová zima

Severská filmová zima