Smrt je mým řemeslem

Aus einem deutschen Leben

Death Is My Trade

Drama / Životopisný

Západní Německo, 1977, 145 min

Na mých toulkách německou kinematografií jsem si samozřejmě nemohl odpusit rande s představitelem Schimanskiho Götzem Geroge. Snímek, který jsem si vybral jako první pochází ještě z dob, kdy po Schimanskim nebylo ani vidu ani slechu, zato o Götzovi se už vědělo a to díky "mayovkám". V tomu filmu dává odpověď všem, kteří by snad pochybovali o jeho hereckém talentu. Jeho herecký projev je naprosto adekvátní postavě, kterou ztvárňuje, chladný bezemoční stroj plnící rozkazy. Velmi klíčový je vidět film s titulkama, protože hlasová dikce, kterou Götze používá například při rozhovorech s manželkou je mistrovská a dokonale ukazuje způsob myšlení Hösse. Největší emoce jsou díky odtažitému až chladnému způsobu vyprávění, který ale o to víc vyniká, když si uvědomíš o co vlastně jde.(19.8.2017)

Film je životným príbehom Rudolfa Langa, v skutočnosti Rudolfa Hőssa, veliteľa vyhladzovacieho tábora Auschwitz -Birkenau. Vo filmových skokoch sa prenesieme cez detstvo, 1. svetovú vojnu, ťažký život po vojne, väzenie, až po vstup do NSDAP. Tu v strane dostáva dielčie úlohy, ktoré plní zodpovedne, má výborné organizačné schopnosti a dôsledne dodržuje režim vojenského života. Himmler ho odmení a poveruje založením a vedením koncentračného tábora v Osvienčime. Tu pracuje na automatizácii čo najefektívnejšej likvidácie Židov. Po vojne ho zadržali Američania a v Osvienčime bol symbolický popravený.(6.3.2015)

Kniha byla totální nářez! Film z ní hodně vychází, ale přijde mi, že to nejdůležitější z ní vynechal, například onen samotný proces, jak Rudolf Hösse vůbec přišel na nápad s plynovými komorami a cyklonem B. První polovina filmu je strašně nudná, druhá už se začíná rozjíždět, ale myslím, že ti, co četli knihu, se stejně budou cítit ochuzeni.(9.2.2015)

Jako fanouška kolem 2.světové mě to samozřejmě oslovilo i bavilo ale i přes toto vše těžko mohu ignorovat slabé herecké výkony a hlavně příšernou kameru a střih. To že se to natáčelo v Osvětimi by nebylo špatný kdyby ovšem z filmu uplně nevyzařoval pocit že tam vězní tak 20 židů maximálně. Tady se asi šetřilo a celý to na mě působilo hrozně laciným dojmem což je prostě škoda. Skoky v kariéře jsou zde předkládány zvláštním dle mě né zrovna citlivým způsobem. Víc jak 3* z toho nevytáhnu.(1.5.2015)

Knihu Roberta Merleho jsem četl,a dokonce mi zabírá místo v mé knihovničce.Téma o životě nechvalně proslulého velitele vyhlazovacího tábora Osvětim je velmi zajímavé z historického hlediska,což knize nechybí.Ovšem film/ne že by byl špatnej/,je jen nerozvinutej a trochu ztrácí štávu.Dané téma by se naopak dobře vyjímalo v Hollywoodské produkci megalomanských projektů na způsob Ryanů a Schindlerů.Dávám 4* a dle mě za 70%.(21.9.2015)