Manželé Stodolovi

• Slovensko Manželia Stodolovci (více)
Trailer

VOD (1)

Jaroslav a Dana jsou mladý pár, který žije v poklidné vesnici, kde se všichni obyvatelé dobře znají. S vidinou snadno získaných peněz se rozhodnou okrást jejich osamělého starého souseda, kterého při tom Jaroslav zabije. K jejich překvapení policie přijme násilnou smrt důchodce skoro automaticky jako nešťastnou náhodu a dál se o případ nezajímá. To Stodolovi přivede k myšlence, že senioři jsou snadnými obětmi nejen pro drobné krádeže, ale i vraždy. Není cesty zpět, Daně se zalíbila moc nad jejími oběťmi a podivný dobrodružný pocit vítězství nad policií. Jaroslav se ocitá na křižovatce, kdy má šanci od Dany odejít, ale selhává a musí čelit následkům svých i jejích zločinů. Brutální vraždy úzce souvisely s jejich vztahem, jsou obrazem závislosti a vzájemné manipulace, z nichž ani jeden nemohl vyjít vítězně. (Cinemart)

Trailer

dubinak

Zromantizované melodrama nejbestiálnějšího vraždícího páru Česka dopadlo tak, jak jsem zhruba očekávala. Průměrně až nadprůměrně zvládnutá režie, která velmi dobře pracuje hlavně s herci, jež tomu dodávají tu vysokou kvalitativní úroveň. Styl vyprávění je fajn i pro diváky se slabší povahou, ovšem fakt, že je většina scén tak nějak asi vymyšlená pro obrazovku to trochu potápí a právě ten styl vyprávění se otírá spíše o artové pojetí, takže vesměs bude snímek vlastně kontroverzní a záleží spíše na povaze diváka, jak ho přijme. Já ho přijala celkem vřele, na druhou stranu jsem na něj poměrně rychle zapomněla, takže za mě v české kinematografii žádný milník. ()

xxmartinxx

Moje hypotéza je, že režisér a scenárista Manželů Stodolových dostal tvrdé kopačky a rozhodl se uměleckou formou vysvětlit své ex, že za všechno může ona. Až absurdní jednostrannost toho filmu a modelace campové evil queen Dany hraničí se směšností. Jsem dost v šoku z toho, jak pozitivně je ten film přijímaný mezi některými kolegy, naprosto mě to nenapadlo po novinářské projekci. Je fajn, že se podaří udržet atmosféru filmu na konzistentní rovině, ale celkově mi to přijde povrchní, jednorázové a hlavně teda fakt neuvěřitelně zaujaté směrem k vykreslení Dany jako absolutního a nemotivovaného zla. Kéž by to film uměl aspoň prodat. 50 % ()

Lischai

Skvěle, skvěle, skvěle zahraná věc. Lidský hnus dorovnává hnus vizuální: soumračný svět chudých vesnic a nevkusných devadesátek. Kamera je myslím dobře na hraně, celé to vypadá ošklivě a přitom zároveň esteticky. Taky oceňuju, že se režie drží při zemi a není to žádná ždímačka na city, ale mírně odtažitá studie hranice zla a lásky. Původně jsem dal 4*, ale jak to tady vypisuju, tak mi dochází, že na debut je to vlastně výborně zvládnutý, a na český film nadstandardně skvělý. Tak sázím 5* a držím palce, ať to posbírá nějaký ceny! ()

*CARNIFEX*

Ťažko sa bude tomuto snímku konkurovať všetkým tým dokumentom (Bez lítosti, Případ Stodolovi, Legendy kriminalistiky) ktoré boli spracované na veľmi vysokej úrovni. Tie už totižto z témy "Stodolovi" vyťažili viac menej maximum, a tak určite nebolo pre tvorcov jednoduché, ako jednu a tú istú vec odprezentovať tak, aby opätovne, dostatočne zaujali. Nakoniec sa rozhodli, celý tento tragicko-krutý príbeh "vyrozprávať" viac menej "z pohľadu" Dany Stodolovej a jej vedomých manipulácií s druhom, ktorá sa v skutočnosti dlhodobo odmieta vyjadriť na kameru, pričom dodnes tvrdí, že je nevinná a za všetko môže len a len Jaroslav Stodola. Zaujímalo by ma, nakoľko sú dané situácie a reakcie ňou samotnou, naozaj podložené nejakými tvrdeniami, alebo ide čisto o "fikciu". Inak samotná herečka je za mňa osobne ďaleko sympatickejšia, ako bola henta ludra v skutočnosti, a to teda neviem či bolo úplne šťastným rozhodnutím, obsadiť zrovna Žáčkovú. Medzi tri-4. ()

Klajnik

Tímto filmem nám bylo nám odprezentováno, že tu nějací Stodolovi byli a že vraždili a okrádali důchodce. Nic moc z toho ale... Není to psychologické, takže tvůrci nevysvětlují celou řadu okolností, které k tomuhle typu jednání u tohohle typu lidí vedlo. Tvůrci prý nechtěli obhajovat jednání vrahů a chtěli se spíše soustředit na oběti, které nikomu moc nechyběli, a proto i byly tak snadným cílem. Vysvětlování souvislostí však není obhajobou a film se přesto nejvíc soustředí vrahy, jejich toxický vztah a na to, jak Stodolová manipuluje a blbej Stodala se nechává manipulovat. Nejde to ale dost hluboko na to, abych to označil za psychologické drama. Exploatační to taky není, protože tvůrci nechtěli dělat z vraždění důchodců show. Takové pojetí bych si však velmi užil, protože důchodci udělali v posledních 10 letech mnohé pro to, aby si vysloužili mé pohrdání. Humoristické to taky není, ačkoliv pro to jsou základy. Divák by mohl být rozesmíván tím, jak jsou ti vrazi úplně tupý a zpíčený, jenže pojato je to jako vážné a dusné drama, které však není příliš napínavé ani zajímavé. Je to celé takové nijaké. Jakoby se tvůrci báli, aby jim náhodou někdo něco eticky vytknul, až radši natočili poměrně bezpředmětnej, vyprázdněnej a nezábavnej film. ()

• Film je fikce, která pracuje s některými momenty skutečného příběhu Stodolových, podrobnosti jsou ale vyfabulované. (Cinemart)
  • Film podpořil Státní fond kinematografie částkou 7,5 milionů korun. (SONY_)