Reklama

Reklama

Manželé Stodolovi

  • Slovensko Manželia Stodolovci (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jaroslav a Dana jsou mladý pár, který žije v poklidné vesnici, kde se všichni obyvatelé dobře znají. S vidinou snadno získaných peněz se rozhodnou okrást jejich osamělého starého souseda, kterého při tom Jaroslav zabije. K jejich překvapení policie přijme násilnou smrt důchodce skoro automaticky jako nešťastnou náhodu a dál se o případ nezajímá. To Stodolovi přivede k myšlence, že senioři jsou snadnými obětmi nejen pro drobné krádeže, ale i vraždy. Není cesty zpět, Daně se zalíbila moc nad jejími oběťmi a podivný dobrodružný pocit vítězství nad policií. Jaroslav se ocitá na křižovatce, kdy má šanci od Dany odejít, ale selhává a musí čelit následkům svých i jejích zločinů. Brutální vraždy úzce souvisely s jejich vztahem, jsou obrazem závislosti a vzájemné manipulace, z nichž ani jeden nemohl vyjít vítězně. (Cinemart)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (50)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Možno niekto bude sklamaný, že nevidel klasickú českú "chcípácku" sociálnu drámu, ďalšiemu bude chýbať kriminálne vyšetrovanie a iní zase neznesú absenciu akéhokoľvek kladného hrdinu, čo by sa v tomto prípade rovnalo dôležitej postave policajta, na tú ale zabudnite. Ono to skôr pôsobí ako rumunská nová vlna, ale najmä ako film vymykajúci sa zavedeným českým filmovým štandardom. Motivácie, myšlienky a pocity postáv sú vyjadrené viac výrazmi tvári a najmä činmi, než by sa tu niekto zbytočne vykecával a všetko by tak doslovne cpal divákom do hlavy. Chyby by sa našli, napríklad pri istom dôležitom zlome by sa nejaké informácie navyše zišli, ale film si vystačí so sebou aj v podobe, v akej bol vyslaný do sveta. Lucie Žáčková je perfektná, budete jej istým spôsobom držať palce, aj keď silou mocou nebudete chcieť. ()

Klajnik 

všechny recenze uživatele

Tímto filmem nám bylo nám odprezentováno, že tu nějací Stodolovi byli a že vraždili a okrádali důchodce. Nic moc z toho ale... Není to psychologické, takže tvůrci nevysvětlují celou řadu okolností, které k tomuhle typu jednání u tohohle typu lidí vedlo. Tvůrci prý nechtěli obhajovat jednání vrahů a chtěli se spíše soustředit na oběti, které nikomu moc nechyběli, a proto i byly tak snadným cílem. Vysvětlování souvislostí však není obhajobou a film se přesto nejvíc soustředí vrahy, jejich toxický vztah a na to, jak Stodolová manipuluje a blbej Stodala se nechává manipulovat. Nejde to ale dost hluboko na to, abych to označil za psychologické drama. Exploatační to taky není, protože tvůrci nechtěli dělat z vraždění důchodců show. Takové pojetí bych si však velmi užil, protože důchodci udělali v posledních 10 letech mnohé pro to, aby si vysloužili mé pohrdání. Humoristické to taky není, ačkoliv pro to jsou základy. Divák by mohl být rozesmíván tím, jak jsou ti vrazi úplně tupý a zpíčený, jenže pojato je to jako vážné a dusné drama, které však není příliš napínavé ani zajímavé. Je to celé takové nijaké. Jakoby se tvůrci báli, aby jim náhodou někdo něco eticky vytknul, až radši natočili poměrně bezpředmětnej, vyprázdněnej a nezábavnej film. ()

Reklama

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Spíš než kriminálku se jedná o psycholické vztahové drama s nechutnou příchutí. Jasně na sv. Valentýna si tuna lidí dopřeje tanečníka Johnnyho a jeho Bejby nebo vyjede na velikánským parníku s Jackem a Rose, ale já ne, ani parník, ani prázdniny v Římě, ani čekání na to, že potkám Sally. Já si dal jinej pářeček, Stodolovi. Bohužel nejsem obeznám příliš s realitou, takže nevím do jaké míry je vykreselní povah manželů věrohodné a do jaké spíš filmový záměr a je to ve výsledku jedno, ale Stodola mě teda ve své kombinaci extremní submisivity a minimální intelgince přišel až neuvěřitelnej, že to snad ani neni možný aby se takhle choval chlap. Zato Stodolová, pokud bych měl tvořit seznam ženskejch, který se mě hnusnej, ona by určitě byl na prvních pozicích. Odporná, zvrácená, manipulativní sociopatka. Vlastně by mě docela zajímalo, jak se tyhle dva poznali a dali dohromady. Na film se nekouká dobře a to nejen díky činům, kterých se Stodolovi dopouští, ale především díky způsobu myšlení a chování těhle hnusných lidí. Depresivní syrovosti pomahá určitě i vhodný výběr lokací a exteriérů, ale především velmi kvalitní herecké výkony Lucky Žáčkové a Jana Hájka. Madam Stodolovou jsem měl snad od první scény chuť zabít a Stodola víc a víc prohluboval statut ubožka. To se hercům fakt povedlo, palec nahoru. Trošku jsem nerozuměl zatýkací scéně na poli, tam to bylo nějak brutálně střihlý. Celkově je to určitě film, který stojí za vidění, není špatně natočen, zahraný je dokonce skvěle. Jediný co mě vadilo byla taková dějová neúplnost, nejde jen o výše zmíněnou scénu, ale proč třeba nebyl dopřán diváckému oku ten "výslech" Stodoly u jeho bytu, to třeba mohlo být docela zajímavý v kontextu celého zaměření filmu. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Prudce toxická romance vesnické Lady Macbeth a submisivního chlápka od vedle, který typově odkazuje k sociálnímu realismu, jaký mi tu chybí. Obě postavy, o něž se film opírá, mají navzdory atributu zrůdnosti až překvapivě mnoho vrstev a pokud by člověk zaujal cynický odstup, tak je to vlastně především příběh jednoho turbulentního manželství dominantní ženy a chlapa, který ji oddaně miluje, ale nezvládá. Ano, ocitáme se eticky na tenké hraně romantizace nepřijatelných postav, ale v téhle empatii není nic cheap, protože se odvíjí od dobré charakterové studie a precizně zvládnuté režie. Navíc dramaturgický switch do procedurálního popisu vražd v poslední třetině výtečně zafunguje jako kontrast k "romantické linii". Výkon Lucie Žáčkové je jeden z nejlepších, jaké tu byly po revoluci k vidění a fungující chemie se zvláštně měkkým Janem Hájkem je alfou omegou celého filmu. Stodolovi jsou česká odpověď na Dahmera, pro mě nejsuverénnější tuzemský film za dlouho. ()

fabecc1222 

všechny recenze uživatele

Áááále, tohle měl bejt viditelně seriál. A taky je tu vidět, že je to režisérova prvotina, takové začátečnické chyby. Tvůrci to ženou strašně moc dopředu, v podstatě je to jen souhr vražd, bez nějakého většího příběhu na pozadí. Stodolovi jako takové tu vlastně ani moc nepoznáme, potažmo se musíme smířit s tím, že je tu jasně stanoveno že Stodola je takovej vesnickej jouda, a Stodolová šílená manipulátorka, a to je vše, víc se o nich člověk nedozví, ani vlastně z jejich příběhu. A vlastně ani motivace k vraždám či jejich dalšímu zvrácenému chování. Opět je to vcelku slušně zahrané, ale nedokáže to prostě nějak vtáhnout či dostatečně šokovat. Když si přečtete článek o vraždách na Wikipedii, výjde vás to stejně, a ušetříte dost času. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (6)

  • Film je fikce, která pracuje s některými momenty skutečného příběhu Stodolových, podrobnosti jsou ale vyfabulované. (Cinemart)
  • Film podpořil Státní fond kinematografie částkou 7,5 milionů korun. (SONY_)

Reklama

Reklama