Reklama

Reklama

Manželé Stodolovi

  • Slovensko Manželia Stodolovci (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Jaroslav a Dana jsou mladý pár, který žije v poklidné vesnici, kde se všichni obyvatelé dobře znají. S vidinou snadno získaných peněz se rozhodnou okrást jejich osamělého starého souseda, kterého při tom Jaroslav zabije. K jejich překvapení policie přijme násilnou smrt důchodce skoro automaticky jako nešťastnou náhodu a dál se o případ nezajímá. To Stodolovi přivede k myšlence, že senioři jsou snadnými obětmi nejen pro drobné krádeže, ale i vraždy. Není cesty zpět, Daně se zalíbila moc nad jejími oběťmi a podivný dobrodružný pocit vítězství nad policií. Jaroslav se ocitá na křižovatce, kdy má šanci od Dany odejít, ale selhává a musí čelit následkům svých i jejích zločinů. Brutální vraždy úzce souvisely s jejich vztahem, jsou obrazem závislosti a vzájemné manipulace, z nichž ani jeden nemohl vyjít vítězně. (Cinemart)

(více)

Recenze (170)

Tosim 

všechny recenze uživatele

Manželé Stodolovi se můžou spolehnout na herecké výkony a populární žánr (který navíc bohatě doplňují o psychologickou oblast), ale částečná nedějovost a zvláštní styl vyprávění snímku spíše ubližuje. Všechna ta hrůznost se do filmu dostat podařila, ale výše zmíněné atributy mnoho diváků (i přes atraktivitu námětu) bohužel odradí. 70%. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Spíš než kriminálku se jedná o psycholické vztahové drama s nechutnou příchutí. Jasně na sv. Valentýna si tuna lidí dopřeje tanečníka Johnnyho a jeho Bejby nebo vyjede na velikánským parníku s Jackem a Rose, ale já ne, ani parník, ani prázdniny v Římě, ani čekání na to, že potkám Sally. Já si dal jinej pářeček, Stodolovi. Bohužel nejsem obeznám příliš s realitou, takže nevím do jaké míry je vykreselní povah manželů věrohodné a do jaké spíš filmový záměr a je to ve výsledku jedno, ale Stodola mě teda ve své kombinaci extremní submisivity a minimální intelgince přišel až neuvěřitelnej, že to snad ani neni možný aby se takhle choval chlap. Zato Stodolová, pokud bych měl tvořit seznam ženskejch, který se mě hnusnej, ona by určitě byl na prvních pozicích. Odporná, zvrácená, manipulativní sociopatka. Vlastně by mě docela zajímalo, jak se tyhle dva poznali a dali dohromady. Na film se nekouká dobře a to nejen díky činům, kterých se Stodolovi dopouští, ale především díky způsobu myšlení a chování těhle hnusných lidí. Depresivní syrovosti pomahá určitě i vhodný výběr lokací a exteriérů, ale především velmi kvalitní herecké výkony Lucky Žáčkové a Jana Hájka. Madam Stodolovou jsem měl snad od první scény chuť zabít a Stodola víc a víc prohluboval statut ubožka. To se hercům fakt povedlo, palec nahoru. Trošku jsem nerozuměl zatýkací scéně na poli, tam to bylo nějak brutálně střihlý. Celkově je to určitě film, který stojí za vidění, není špatně natočen, zahraný je dokonce skvěle. Jediný co mě vadilo byla taková dějová neúplnost, nejde jen o výše zmíněnou scénu, ale proč třeba nebyl dopřán diváckému oku ten "výslech" Stodoly u jeho bytu, to třeba mohlo být docela zajímavý v kontextu celého zaměření filmu. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Téma je v tomto případě obecně hodně jasné. Očekával jsem tedy super herecké výkony a k tomu explicitní záběry, které by mohly šokovat a celkově do českého filmu přinést něco nového. Jenže zatímco výkony skvělé byly, scénáristicky to byla prostě nuda. Explicitně neukáží nic a tak zbývá psychologická stránka postav. A ta mi jasně dala najevo že Stodolová byla psychotik a Stodola debil. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Prudce toxická romance vesnické Lady Macbeth a submisivního chlápka od vedle, který typově odkazuje k sociálnímu realismu, jaký mi tu chybí. Obě postavy, o něž se film opírá, mají navzdory atributu zrůdnosti až překvapivě mnoho vrstev a pokud by člověk zaujal cynický odstup, tak je to vlastně především příběh jednoho turbulentního manželství dominantní ženy a chlapa, který ji oddaně miluje, ale nezvládá. Ano, ocitáme se eticky na tenké hraně romantizace nepřijatelných postav, ale v téhle empatii není nic cheap, protože se odvíjí od dobré charakterové studie a precizně zvládnuté režie. Navíc dramaturgický switch do procedurálního popisu vražd v poslední třetině výtečně zafunguje jako kontrast k "romantické linii". Výkon Lucie Žáčkové je jeden z nejlepších, jaké tu byly po revoluci k vidění a fungující chemie se zvláštně měkkým Janem Hájkem je alfou omegou celého filmu. Stodolovi jsou česká odpověď na Dahmera, pro mě nejsuverénnější tuzemský film za dlouho. ()

LIVINGDEAD odpad!

všechny recenze uživatele

Nerozumím, tento televizní film byl v kinech? Otřesné herecké výkony - netuším, kde hrál Hájek, ale tak škaredého člověka se musí asi dlouho hledat. Dále ty trapné střihy, amatérská kamera....na to se fakt nedalo dívat. Takhle zkurvit příběh o sériových vrazích 😡😡😡😡😡 ()

fuxoft 

všechny recenze uživatele

Pokud máte rádi filmy, které jsou kvalitní, ale moc "nešlapou" (například od Larse Von Triera), tak se vám tohle bude líbit. Není to kriminálka a už vůbec to není exploitativní, je to především o atmosféře, a záměr se zřejmě vydařil. ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Moje hypotéza je, že režisér a scenárista Manželů Stodolových dostal tvrdé kopačky a rozhodl se uměleckou formou vysvětlit své ex, že za všechno může ona. Až absurdní jednostrannost toho filmu a modelace campové evil queen Dany hraničí se směšností. Jsem dost v šoku z toho, jak pozitivně je ten film přijímaný mezi některými kolegy, naprosto mě to nenapadlo po novinářské projekci. Je fajn, že se podaří udržet atmosféru filmu na konzistentní rovině, ale celkově mi to přijde povrchní, jednorázové a hlavně teda fakt neuvěřitelně zaujaté směrem k vykreslení Dany jako absolutního a nemotivovaného zla. Kéž by to film uměl aspoň prodat. 50 % ()

Djoker 

všechny recenze uživatele

Hátle vždy točil pouze pro televizi a Stodolovi podle toho také vypadají. Laciný vizuál by se ještě dal pochopit. Mnohem horší ale je, že jde jen o otrocké převyprávění notoricky známého příběhu vraždícího páru. Stodola je snaživý blb a Stodolová je zákeřná mrcha, ale to přece všichni víme. Přidaná hodnota je bohužel nula. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

České pojetí true crime se podařilo. Námět bylo snadné vybrat, protože Stodolovi se už před lety stali Legendami kriminalistiky. Současně s filmem poslaným nejprve do kin byl na Voyu vydán také nový dokument Případ Stodolovi, takže fanoušci tohoto žánru si skutečně přišli na své. Režisér Hátle vsadil na dvojici herců, kteří ještě nejsou okoukaní, Hájek natočil spoustu průměrných věcí a Žáčková je taky mnohem výraznější divadelní herečka, než by se mohlo zdát z jejího filmového a televizního obsazování. Proto doufám, že oběma Stodolovi pomůžou v cestě vzhůru. Protože zejména díky nim jsou filmoví Stodolovi výraznou filmovou událostí. ()

Nevka 

všechny recenze uživatele

Chápu, že Stodolovi asi dostanou ve filmové podobě kartáč za to, kolik toho vynechali, jak moc to bylo nepřesné nebo co všechno tvůrci zjednodušili. Na druhou stranu se na ně můžu díky předchozí neznalosti dívat s relativně slušným odstupem. Dejme tomu, že jsem asi někdy zaslechl, že se podobný případ odehrál, ale fakticky jsem o něm neměl žádné větší informace. A je to právě tento důvod, proč mě to "bavilo" sledovat. Žáčková je v roli Stodolky skvělá (až mi z toho bylo fyzicky nevolno) a Hájek toho podpantofláka hraje taky výborně. Člověk tak hlavně díky nim zvládne aspoň trochu nacítit, jaký hnus to tehdy byl. Takže ano. Pokud jdete ze směru "nevím nic - kouknu na film - kouknu na dokument/pročtu podrobné informace", rozhodně můžu doporučit. Informační hodnota bude stoupat. Ten zbytek si pak musí zvážit, jestli na to chcete koukat jen kvůli perfektním hereckým výkonům - protože nic navíc pravděpodobně nedostane. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Páreček k pohledání. Okradli nemálo důchodců, osm z nich zavraždili. Doživotních trestů nepadlo v historii samostatné České republiky mnoho. Za řáděním manželů Stodolových v letech 2001 a 2002 stály peníze. A z některých případů mrazí dodnes. Ostatně ani tady se toho nebojíme a rovnou spolu s tvůrci skáčeme přímo k první vraždě. Minulost či rodinné zázemí dvojice nijak neřešíme, nezabýváme se ani okolnostmi jejich seznámení. Prostě jen dialogy a vlastní činy, což je možná škoda. Pokud něco, tak především vnímáme manipulativní kroky bezcitné Stodolové na úkor naivního a hloupoučkého Stodoly, který pak většinou škrtil. Minimálně víc bych tak pitval právě nad morálním úpadkem labilní hysterky, zatímco zamilovaný blb Stodola čím dál víc působí jako tělo bez duše, protože takhle nám „zůstává“ prakticky jen příprava na zločin, samotná vražda, případné manželské neshody. A to se přeci jenom trochu zajídá. Atmosféra a výkony Lucie Žáčkové a Jana Hájka jsou moc fajn, ale prostě bych uvítal nějakou přidanou hodnotu. Ani o tehdejší pochybné selhání systému (policie) se výrazněji neotřeme. Ve výsledku žádná poutavá sonda do myslí sériových vrahů, prostě psychologické drama o postupném ztrácení zábran, které vlastně nic moc neřekne. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Ťažko sa bude tomuto snímku konkurovať všetkým tým dokumentom (Bez lítosti, Případ Stodolovi, Legendy kriminalistiky) ktoré boli spracované na veľmi vysokej úrovni. Tie už totižto z témy "Stodolovi" vyťažili viac menej maximum, a tak určite nebolo pre tvorcov jednoduché, ako jednu a tú istú vec odprezentovať tak, aby opätovne, dostatočne zaujali. Nakoniec sa rozhodli, celý tento tragicko-krutý príbeh "vyrozprávať" viac menej "z pohľadu" Dany Stodolovej a jej vedomých manipulácií s druhom, ktorá sa v skutočnosti dlhodobo odmieta vyjadriť na kameru, pričom dodnes tvrdí, že je nevinná a za všetko môže len a len Jaroslav Stodola. Zaujímalo by ma, nakoľko sú dané situácie a reakcie ňou samotnou, naozaj podložené nejakými tvrdeniami, alebo ide čisto o "fikciu". Inak samotná herečka je za mňa osobne ďaleko sympatickejšia, ako bola henta ludra v skutočnosti, a to teda neviem či bolo úplne šťastným rozhodnutím, obsadiť zrovna Žáčkovú. Medzi tri-4. ()

filmfanouch 

všechny recenze uživatele

Hraný debut Petra Hátleho mohl klidně skončit jako laciná snaha svézt se na úspěchu více než kdy jindy populárních true crime příběhů, výsledek ovšem dodává mnohem více. Nejen tragické psychologické drama, které snadno evokuje příběh Macbetha a Lady Macbeth, ale také výpověď o naivitě, důvěře a definici svobody. Jde o nepříjemný zážitek, kdy to celé podtrhuje fantasticky věrohodný výkon ústřední dvojice. Celý film ovšem nutně nestojí pouze na Janu Hájkovi a Lucii Žáčkové. Kombinace reálných základů a adekvátní fabulace přináší silný zážitek, ze kterého bude funkčně mrazit ještě nějakou dobu. A stejně tak si bude podmanivě manipulativní a chvílemi vyloženě chladnokrevný výkon Lucie Žáčkové říkat o to, aby vznikl prequel o Daně Bábikové. I když je poté teprve začátek roku 2024, ústřední dvojice si musí příští rok nutně dojít pro České lvy! ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tento film podpořila Česká televize. Jakožto platič koncesionářských poplatků jsem si u filmu kladl otázku proč. ČT neustále naříká na nízké příjmy, drahou tvorbu a z toho plynoucí nutnost poplatky zvednout. A já se ptám, to už bylo natočeno všechno co jakýmkoliv způsobem mohlo českého diváka mnohdy primitivního kultivovat a vzdělat? Příběhy z naší národní historie atd... Podivejme se na Poláky a také na ru SSy jak filmovou tvorbou budují pilně a pracně národní sebeuvědomnění, patriotismus, pýchu na činy svých dědů a pradědů. ruSSové tedy mnohdy za vydatného ohýbání historie a lží, oni to ani jinak neumí...  Ale i tak. No a  my se raději vydáme cestou natáčení životopisu úchylné dvojice masových vrahů. Tak jasně, je po tom zcela jistě poptávka. Lid byl vždy krvelačný, na lístky na popravy do předních řad se dokonce podplácelo aby to člověk měl tak říkajíc z prvního sedadla. Filmy o vrazích, masových zejména  jsou většinou sázkou na jistotu. Přiznám se, že jsem od filmu čekal nějaké rafinované vyšetřování při kterém se vraždy začnou rozplétat. Ne. Jedna vražda, druhá vražda, třetí vražda, čtvrtá vražda... Jak pohádka o liščatech. A tak jediné co člověka zaujalo byla snaha o vytvoření věrohodného prostředí devadesátek, což zase není až tak těžké a herectví Žáčkové a Hájka. Žáčkovou jsem nikdy moc nemusel, ale tady přiznám mne zaujala a chvilkami z ní šel vážně až strach :-). Tenhle film není ani tak detektivkou jako spíše psychologickým dramatem, kdy divák může sledovat postupné ztrácení zábran vyšinutých jedinců. Kdyby si na to někde někdo sehnal prachy s kalkulem přilákat na vraždy a tenhle povedený manželský páreček lidi do kina třebas jako na Kájínka, neřeknu ani - vkladní knížka. Ale jestli má toto podporovat veřejnoprávní TV, tím si fakt nejsem jist. Dávám tedy za 2 barevné přelivy. * * ()

pornogrind 

všechny recenze uživatele

Pokud by někdo čekal, že půjde o rekonstrukci toho co manželé Stodolovi napáchali bude asi zklamán. Samotní tvůrci jasně řekli a je to uvedeno i ve zdejších zajímavostech cituji „ Film je fikce, která pracuje s některými momenty skutečného příběhu Stodolových, podrobnosti jsou ale vyfabulované." No, čekal jsem aspoň údernou sondu do myslí sériových vrahů ale dostal jsem jen jakési vztahové drama které se sice v mnoha věcech opírá o reálné základy a ukazuje lidem kdo z této dvojice opravdu „nosil koule" ale to už dnes stejně všichni ví. Dominantní a manipulativní byla Dana a Jaroslav byl její pejsek kterej plnil její rozkazy. Celkově tomu ale chybělo napětí a větší tah na branku. S hodnocením jsem někde mezi 2-3hvězdami ale ať nežeru přikloním se k té vyšší variantě. Tudíž slabší 3hvězdy. ()

Sonnery 

všechny recenze uživatele

Komorní vhled do toxického vztahu. Všechno kolem, ta hrůza a povyk, je utlumeno. Chtělo by to druhý díl pro doplnění prožívání vnějšího světa. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Možno niekto bude sklamaný, že nevidel klasickú českú "chcípácku" sociálnu drámu, ďalšiemu bude chýbať kriminálne vyšetrovanie a iní zase neznesú absenciu akéhokoľvek kladného hrdinu, čo by sa v tomto prípade rovnalo dôležitej postave policajta, na tú ale zabudnite. Ono to skôr pôsobí ako rumunská nová vlna, ale najmä ako film vymykajúci sa zavedeným českým filmovým štandardom. Motivácie, myšlienky a pocity postáv sú vyjadrené viac výrazmi tvári a najmä činmi, než by sa tu niekto zbytočne vykecával a všetko by tak doslovne cpal divákom do hlavy. Chyby by sa našli, napríklad pri istom dôležitom zlome by sa nejaké informácie navyše zišli, ale film si vystačí so sebou aj v podobe, v akej bol vyslaný do sveta. Lucie Žáčková je perfektná, budete jej istým spôsobom držať palce, aj keď silou mocou nebudete chcieť. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Že je Stodola retardovaný šušľavý jedinec, ktorý sa smeje na vraždách, ktoré vykonal, to sme videli už v dokumente Bez lítosti. O tom, ako tie vraždy prebiehali, ako si Stodolovci nažívali a ako sa to vyšetrili pojednal zas kvalitný dokument Případ Stodolovi. A práve na tieto dokumenty film trpí, pretože už žiadnu hodnotu navyše neponúka. Jedine len to, že fiktívne ukazuje, ako asi reagovala a akou kravou bola Stodolová, keďže tá sa v dokumentoch neobjavuje. Film mohol byť lepší, keby tieto surové prípady aj surovo ukázal, ale opäť chýbala odvaha (tak ako aj dokumentárnemu seriálu) a to je na škodu, lebo ide o mrazivý prípad. A malo by teda z neho mraziť, zatiaľ čo tu sme dostali taký jarný dáždik. ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Ani rekonstrukce ani životopis. Manželé Stodolovi jsou nezúčastněným pohledem na manipulaci a jak málo stačí k tomu, aby člověk vraždil. Herecky výborné s až dokumentární režií. Film má hlavní nevýhodu v tom, že o Stodolových existuje celá řada komplexních dokumentů, které dají divákovy víc. ()

Reklama

Reklama