Andy Warhol - kompletní portrét (TV film)

Andy Warhol: The Complete Picture

Dokumentární

Velká Británie, 2001, 105 min

Dokument o tomto podivínovy byl opravdu dost zajímavý. Vůbec jsem nevěděl o jeho filmech, které točil a co mě dost překvapilo byly snímky Empire a Kiss které musí být velmi zajímavé ale podle mě i dost nudné. Každopádně dokument se povedl a pro ty co se chtějí dozvědět něco více o Andym vřele doporučuji.(20.12.2004)

Kompletný dokumentýrny film, ktorý ma všetko čo praví fanúšik Andyho Warhola vyžaduje. V kompletnom portréte sa človek dozvie veci, ktoré by ste si len tak ľahko nevygooglili.Kompletný portrét tohto introvertného, podivného a zakomplexovaného muža obsahuje presná náhľad do Andyho myslenia. Videl umenia tam kde ho ostatný nevidia. Odporúčam každému fanúšikovi zhliadnuť kompletný portrét Andyho Warhol zhliadnuť aj 5x.(22.7.2011)

Zajímavý televizní dokument o pop-artové ikoně moderního umění. Pořad se odráží od Andyho dětství (jmenoval se Warhola, pocházel z Československa, byl hodně nemocný a trpěl alergií na slunce), přes velkou fixaci na matku, jeho homosexualitu až k popisu a definicím jeho novátorského stylu. Pop-art - návrat od abstrakce k realitě... Původem reklamní grafik a návrhář (zajímavé modely bot) se pozvolna prosazuje, objevuje se jeho první výstava (Cambellovy polévky) a začíná být také středem zájmu... Dokument využívá výpovědí přímých Andyho současníků, přátel i milenců, kteří popisují tvůrčí proces, zajímavou dualitu jeho charakteru (introvert, který si přeje být ve středu dění) i třeba podivnou odtažitost až apatii v sexu, ale i Warholovu Factory - stříbřenkou natřenou ,,továrnu" na umění a s ní spojený bujný noční život plný výstředností a drog... Akcent je kladen i na přerod Warhola - grafika a malíře (zajímavé jsou kupříkladu jeho ,,oxidační obrazy", tvořené močením na barevný podklad obsahující kovové sloučeniny), s nímž se ztotožnila celá jedna generace nastupujících mladých umělců (Basquiat, Keith Haring...), na nezávislého experimentálního filmaře (několikahodinové filmy Spánek, Stříhání vlasů či Empire (mrakodrap Empire State Building) bez jediného střihu a bez pohybu kamery) či na propojení s hudební scénou (Velvet Underground, Nico...)... Zajímavý dokument o zajímavém umělci, který byl však až příliš fixován na slávu, majetek a peníze... Podobné filmy: Andy Warhol - Silver Factory(3.10.2007)

Pár silných, charakterizujích A.W. na úvod. Žil tehdy v dělnické kolonii, v které neměli doma žádnou knihu, a nic nenasvědčovalo tomu, že by se jim mohlo kdy podařit vymanit se z malomyslného prostředí. A přece si dokázal Andy utvářet vlastní svět, vyrůst v zajímavou osobnost, která obohatila svým životem mnohé z nás. Tenhle dvoudílný snímek si pouštím rád, povznáší mi ducha, je jednou z mých meditací prostřednictví dokumentu. A přece ještě výš stavím knihu ANDY WARHOL od A po Z a zase zpět.(22.7.2010)

Je otázka, nakolik byl Andy Warhol skutečně originální nebo hlavně extravagantní a avantgardní. Introvert, zamilovaný do slávy, citlivý člověk, který dovedl být děsivě cynický, praktikující věřící s kladným vztahem k návykovým látkám a vášnivou láskou k penězům, objekt nekritického zbožňování i smrtelné nenávisti, umělec s obrovským vlivem a smyslem pro krásu i kýč, který ale také „tvořil“ obrazy pomocí exkrementů, člověk, který se ukrýval za parukami a pravými imitacemi. V dokumentech se o něm lze dozvědět všechno možné. Kromě toho, kým ve skutečnosti byl.(20.6.2014)