Reklama

Reklama

Andy Warhol - kompletní portrét

(TV film)
  • Velká Británie Andy Warhol: The Complete Picture
všechny plakáty

Obsahy(1)

Patří k nejproslulejším osobnostem moderního umění dvacátého století. Prostřednictvím svých obrazů, objektů, filmů a osobnímu životu se stal přímo zosobněním pop-artu. Tento umělecký směr je příkladem emancipovaného amerického umění, které již není jednostranně závislé na evropských vzorech. Jeho zájem se obrací k normálním lidem, jejichž vkus je formován nejen uměleckými díly v originální formě, ale i reklamou, comicsem, reprodukcemi a médii vůbec. Tento směr, který je na první pohled srozumitelný a komunikativní (neboť používá výtvarných prostředků, které všichni známe), má i další významovou vrstvu - jeho tématem obecně je problém reprodukovatelnosti a originality. V jiné rovině je to nepřímo úměrný vztah mezi novostí informace a možnostmi široké komunikace. Andy Warhol se stal světovým umělcem nejenom vizuálními kvalitami svých děl, ale i prostřednictvím toho, že srozumitelně ukazuje tuto dvojznačnou tvář moderní kultury, propojující originalitu s masovou produkcí. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (10)

Matty 

všechny recenze uživatele

"Symbol bez významu" Na otázku, jaký byl člověk, který po sobě zanechal majetek v hodnotě vyšší než 600 milionů dolarů, se snaží odpovědět tento komplexní, informativně hodnotný, byť formálně poněkud fádní dokument. Více mě na něm ovšem zarážela jiná věc, totiž adorace Warhola od prvních minut. Dobrý protipól k povrchní Warholce, kde vystupoval jako výstřední magor. Člověk neobeznámený s jinými fakty by mohl snadno nabýt dojmu, že Andy byl hodný chlapec, génius a skoro světec, kolem kterého všechny ty drogy, sex a alkohol jenom proplouvaly. Naštěstí nechybí záznam jeho skutečného hlasu, ne nepodobného hlasu desetiletého, duševně zaostalého dítěte a pár upřímnějších výpovědí, velice diplomaticky obcházejících jinou variantu, totiž, že Warhol byl cvokem, kterého - v přeneseném významu - proslavila plechovka levné polévky a pochcané plátno. Ani úporná snaha číst mezi řádky, mi neumožnila lépe poznat druhou, temnější a jistě i zajímavější tvář potomka slovenských emigrantů, který s kamerou nerad hýbal a stejně nerad ji zastavoval. Možná skutečně žádnou druhou tvář neměl a můj zvýšený zájem o ni souvisí s mou sníženou ochotou akceptovat to, co jej proslavilo, za plnohodnotné umění. 65% ()

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

Pár silných, charakterizujích A.W. na úvod. Žil tehdy v dělnické kolonii, v které neměli doma žádnou knihu, a nic nenasvědčovalo tomu, že by se jim mohlo kdy podařit vymanit se z malomyslného prostředí. A přece si dokázal Andy utvářet vlastní svět, vyrůst v zajímavou osobnost, která obohatila svým životem mnohé z nás. Tenhle dvoudílný snímek si pouštím rád, povznáší mi ducha, je jednou z mých meditací prostřednictví dokumentu. A přece ještě výš stavím knihu ANDY WARHOL od A po Z a zase zpět. ()

Reklama

vesper001 

všechny recenze uživatele

Je otázka, nakolik byl Andy Warhol skutečně originální nebo hlavně extravagantní a avantgardní. Introvert, zamilovaný do slávy, citlivý člověk, který dovedl být děsivě cynický, praktikující věřící s kladným vztahem k návykovým látkám a vášnivou láskou k penězům, objekt nekritického zbožňování i smrtelné nenávisti, umělec s obrovským vlivem a smyslem pro krásu i kýč, který ale také „tvořil“ obrazy pomocí exkrementů, člověk, který se ukrýval za parukami a pravými imitacemi. V dokumentech se o něm lze dozvědět všechno možné. Kromě toho, kým ve skutečnosti byl. ()

solskjaer 

všechny recenze uživatele

Dokument o tomto podivínovy byl opravdu dost zajímavý. Vůbec jsem nevěděl o jeho filmech, které točil a co mě dost překvapilo byly snímky Empire a Kiss které musí být velmi zajímavé ale podle mě i dost nudné. Každopádně dokument se povedl a pro ty co se chtějí dozvědět něco více o Andym vřele doporučuji. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Zajímavý televizní dokument o pop-artové ikoně moderního umění. Pořad se odráží od Andyho dětství (jmenoval se Warhola, pocházel z Československa, byl hodně nemocný a trpěl alergií na slunce), přes velkou fixaci na matku, jeho homosexualitu až k popisu a definicím jeho novátorského stylu. Pop-art - návrat od abstrakce k realitě... Původem reklamní grafik a návrhář (zajímavé modely bot) se pozvolna prosazuje, objevuje se jeho první výstava (Cambellovy polévky) a začíná být také středem zájmu... Dokument využívá výpovědí přímých Andyho současníků, přátel i milenců, kteří popisují tvůrčí proces, zajímavou dualitu jeho charakteru (introvert, který si přeje být ve středu dění) i třeba podivnou odtažitost až apatii v sexu, ale i Warholovu Factory - stříbřenkou natřenou ,,továrnu" na umění a s ní spojený bujný noční život plný výstředností a drog... Akcent je kladen i na přerod Warhola - grafika a malíře (zajímavé jsou kupříkladu jeho ,,oxidační obrazy", tvořené močením na barevný podklad obsahující kovové sloučeniny), s nímž se ztotožnila celá jedna generace nastupujících mladých umělců (Basquiat, Keith Haring...), na nezávislého experimentálního filmaře (několikahodinové filmy Spánek, Stříhání vlasů či Empire (mrakodrap Empire State Building) bez jediného střihu a bez pohybu kamery) či na propojení s hudební scénou (Velvet Underground, Nico...)... Zajímavý dokument o zajímavém umělci, který byl však až příliš fixován na slávu, majetek a peníze... Podobné filmy: Andy Warhol - Silver Factory ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama