Rabbits

Drama / Mysteriózní / Horor / Komedie / Fantasy
USA, 2002, 50 min

Film RABBITS natočil kultový režisér David Lynch. Ukazuje nám niekoľko na prvý pohľad bezpríbehových epizód zo života rodiny králikov. Odohráva sa bez jediného strihu, v jednej izbe, pomocou statickej kamery. Králici medzi sebou hovoria, ale ich dialógy sa zdajú nezmyselné. Do toho sa ozýva dlhý potlesk a smiech ako z klasických sitcomov. Lynch tento film postavil na zvláštnych surrealistických a hororových víziách, ktoré si každý môže vysvetliť po svojom. (Avathar)

Aquarius

Myslel som že Lynch ma po tých rokoch už nedokáže ničím skutočne prekvapiť. Mýlil som sa. RABBITS sú aspoň pre mňa jeho najdrsnejšie dielko. Predvádza niečo, čo by sa dalo nazvať surreálnym minimalistickým "sitcomom" skríženým s absurdnou drámou toho najhrubšieho zrna. Scenár asi neexistoval žiadny a dialógy musel vymýšľať chvílu pred natáčaním (alebo vznikali až pri postsynchrónoch a herci len afektovali). Vizuálne spracovanie je excelentné, dokonca aj kamera občas poteší milovníkov skvelých rozostrovačiek (ktoré ma tak zaujali v MULHOLLAND DR.), David by si ich mal dať patentovať. Zhrnutie: Lynch sa trochu vrátil ku koreňom a to je dobre. Jeden z jeho najlepších výtvorov, imho znepokojujúcenšie než ERASERHEAD. (btw. toto je len predbežné narýchlo spíchnuté hodnotenie ktoré som napísal ihneď po zhliadnutí asi štyroch epizód na jeden záťah, teda, nevidel som ešte všetko a je možne že dojde k mnohým úpravám, ostaňte naladení). ()

SoolenJV

Nemám ponětí o čem to bylo, ale stejně to bylo Lynchovsky podmanivé a nešlo přestat film sledovat, dokud neskončil. Dialogy (spíše monology) představující do krajnosti dotažené neporozumění mezi lidmi, sirka nade dveřmi, divná tvář, potlesk jako v sitcomu. Zvláštní. ()

Cedr

Tohle mě prostě vzalo... Experiment? Vtip? Skryté poselství? To je jedno... Je to prostě... mrazivě Lynchovské... ()

Avathar

Desivé, depresívne, surrealistické, Lynchovské! Budete sa báť, ale nebudete vedieť ČOHO sa bojíte. Ak máte radi Lyncha a "divné" filmy, toto bude pre vás lahôdka! ()

Hebča

Upozorňuji, že mám Lynche hodně ráda. Ale!... Jestli jsem někdy vyslovila myšlenku, že jsem některý Lynchův film nepochopila, tak to ode mě bylo více než troufalé. Ty filmy si to totiž vůbec nezasloužily. Ne, opravdu nedokážu ocenit film, který nepochopím. U ostatních filmů na mě aspoň zapůsobila mrazivá atmosféra. Ale tomuto snímku chybí i to lynchovské napětí a úzkost vyvěrající z hudby a strachu, co se objeví v další scéně. Tohle scény, které trvají čtyřikrát déle než by měly, rozhodně nevyvolávají. Z úcty k Lynchovi to ale úplně do koše hodit nemůžu. 21.4.2007 ()

Kaferano

Králici jsou asi nejvíc z Lynchovy tvorby mimo kategorii žánrů a také mimo kategorii hodnocení na počet hvězdiček. Buď jsme schopni nebo ochotni je přijmout nebo ne. Je to podobné jako když se nám opakovaně zdá noční můra. Buď se snažíme ji vymazat z běžného vědomí nebo ji berem jako svoji součást a necháme ji promlouvat. Králici na mě působí unikátní lynchovsko - badalamentiovskou atmosférou a beru je tak jak jsou. To jsem vyjádřila pěti hvězdičkami... Také u Lynche zapojuju druhou polovinu mozku, která neni tolik zatížená racionalitou a kauzalitou :-D ()

Nutrička

Já skutečně nevím, co si o tom mám myslet. Vím jedno - atmosféra byla dokonalá! A s tímto vědomím jsem si to taky pouštěla. Když jsem si po prvních třech minutách uvědomila, že Rabbits trvá asi třičtvrtě hodiny, začala jsem se bát, že to nedokoukám, že na to nebudu mít sílu, že mě to nebude bavit. Ale ono to kupodivu uběhlo dost rychle a já se nestačila divit, že už je tady konec. Konec, který... inu, trochu jsem se lekla. Dávám čtyři, protože jsem u toho vůbec nevnímala čas a jak už jsem jednou napsala, atmosféra, vizuální pojetí a originalita ve všech ohledech byla skvělá. Kdybych z toho neměla tak rozporuplné pocity, tak dám pět nebo žádnou. ()

Raven0

Takový psychedelický, absurdní, minimalistický, mysticko-magický schýzy se jen tak neviděj. Jestli člověk od Rabbits čeká nějaké odpovědi, lineární děj, logiku a podobné "zbytečnosti" bude zklamán, ale jestli hledá nevyřčené otázky a rád se nechává vést Lynchovou prapodivnou vizí, bude příst blahem. Jako já... Mokrý psi, temný kříže a králíky já prostě beru všema deseti. ()

uiu

Lynch nezklamal. 3 králíci, jeden pokoj, satira sitcomu a jak říká slogan filmu - děsivé tajemství. Jaké je ono děsivé tajemství, na to si už musí každý přijít sám. Dialogy, nebo spíše monology, které nedávají smysl, pokud je berete jako souvislý text, ovšem jako celek zjistíte, že v nich smysl je (berte to jako film Memento od Nolana) a pokud máte uši a originální znění, zaručeně nepřeslechnete strach a vzrušení v hlasech králíčků, čím více se blíží konec. ()

MrMysterious

Pustite si to 3x po sebe a garantujem vám že vaše psychické zdravie nezostane bez ujmi. Dokonalá atmosféra, pocit úzkosti sálajúci z každého rohu miestnosti a každého slova deprimovaného králika. Surová ukážka všednosti nás (mňa určite) núti uvažovať o podstate a zmysle života v zajatí každodenného stereotypu. Život ktorý sme chceli sa čoskoro zmení na bezduché odriekanie rovnakých fráz a viet, naše vnútro hnije s neustále opakujúcimi sa dňami. Napriek tomu čakáme.... Prežívame.... A dúfame ()

PetrVabruscak

Co je to vlastně sitcom? To je přeci smršť suchých hlášek, pod které se pouští umělý smích nebo potlesk, aby lidi věděli, kdy se mají smát. Když se takový sitcom natočí jako zpomalený film, tak nás jen prázdnota může naplňovat a umělý smích děsit. Možná nás děsí skutečnost, že takové médium jako televize dokáže ovlivňovat naše nálady, chování a rozhodování. ()

Karin.Kiss

Hypnotizujúce. Príbeh vnímam ako výsmech akejkoľvek komunikácii, na ktoré je azda moje vnímanie nedostačujúce. Každopádne, moje nočné mory sa presúvajú z mníšky zo V zajatí démonov na zajace. ()

Angelic-77

Nesouvislé dialogy (nebo spíš monology?), jako vždy bezchybná Badalamentiho hudba, tradiční potlesku hodné přenesení vizí Davida Lynche na plátno a k tomu spousta otazníků, vznášejících se v téhle temné králičí noře. ()

Elrond88

80%, sliny po tričku, pocit rozházeného harampádí v hlavě, pískání a hučení v uších, strach z králíků, mžitky před očima a zvláštní silný dojem, který na mě zanechal tenhle... film? já se tak ovšem cítil jen něco málo přes 50 minut... ale tuším, že Lynch takhle myslí, uvažuje a představuje si okolní svět celý život... opět se při jeho filmu utvrzuji, že genialita a šílenství si jsou tuze blízko! ()

klima777

Králíci se dívají na televizi? Vychází smích z televizní obrazovky? A co Jan Tleskač? Alenka? Harvey? Někde tam bude. Určitě. Takové krásné dny v doupěti. Falešná, ale celkem vtipná hra. Rogere, máš v noci strach? Králíci všech noir, spojte se! ()

solskjaer

Lynch zase zabrouzdal do svého tajemného nitra a vytvořil seriál, který opět nemá obdoby. Nechápu čím to je, ale Lynch umí do filmu dát něco tak strašně mysteriózního, že i když je film možná dějově o ničem, vám se dostane něco nepopsatelného, co umí právě jen Lynch. Fantastická, tajemná místy nesmírně syrová a chladná atmosféra. Perfektní. ()

karry

První dílo (nevím jestli to nazvat filmem, seriálem nebo vlastně čím), které nechám bez hodnocení. Absolutně netuším jak to ohodnotit a co si o tom myslet...prázdné, přesto plné něčeho...jedno se ovšem potvrdilo...Lynch není normální a už vůbec ne tuctový. Obrázek si musí udělat každý sám. ()