Rabbits

Drama / Mysteriózní / Horor / Komedie / Fantasy
USA, 2002, 50 min

Film RABBITS natočil kultový režisér David Lynch. Ukazuje nám niekoľko na prvý pohľad bezpríbehových epizód zo života rodiny králikov. Odohráva sa bez jediného strihu, v jednej izbe, pomocou statickej kamery. Králici medzi sebou hovoria, ale ich dialógy sa zdajú nezmyselné. Do toho sa ozýva dlhý potlesk a smiech ako z klasických sitcomov. Lynch tento film postavil na zvláštnych surrealistických a hororových víziách, ktoré si každý môže vysvetliť po svojom. (Avathar)

PanJelen

To jsem se zase jednou nechal pořádně zlynchovat. Hlavní trýznitel David Lynch mi zase nedal spát celou noc. Kromě obvyklého zásahu do podvědomí, tentokrát zaměstnal i kůru mozkovou, která vytvořila několik různých interpretací, které jsem pak dlouhé hodiny vymýšlel a následně zavrhoval. Toto umělecké dílo vám nemusí dávat smysl, hlavně že dává smysl mistrovi. Jednotlivých vysvětlení je celá řada a na internetu se jich dá najít spoustu až z toho máte v hlavě guláš. Vytvořit si ale vlastní představu o ději je velice uspokojující a v tom je schované to největší kouzlo. ()

holyvac

Přiznám se, že s touto bandou děsivých králíků jsem měl možnost se seznámit teprve nedávno. Měl-li mi během sledování tohoto snímku běhat mráz po zádech ( což předpokládám byl alespoň jeden z režisérových cílů ) pak se zadařilo. Ovšem za mnohem důležitější považuji skryté Davidovo "poselství"..jakousi odpověď na všechny ty dotěrné otázky a polemiky o tom, zda jeho filmy vůbec lze pochopit jedním a tím samým způsobem alespoň u většiny diváků. Zde jasně odpovídá jakousi parodií sám na sebe: Ne, nelze. Každý ať si mě chápe jak chce, a najde tak v mém filmu část sebe. ()

Blackouts

Lynch si asi povedal, že sa nudí, tak si zobral učebnicu anglického jazyka, zavrel oči, drbol do nej prstom, a podľa toho na ktorú vetu mu prst dopadol, tú si zapísal. Takto to opakoval nespočetne krát až kým mu nevznikol "scenár" bez deja a vlastne žiadneho zmyslu. Ak to nejaký zmysel má, tak to potom pán Lynch nepochopil, že my, NORMÁLNY ĽUDIA, nemyslíme ako on... Mulholland drive a Lost Highway boli pri tom také geniálne... Nuž, Lynch nám už asi naprosto zošalel. Jedna hviezda za ten SCREAM na konci, ten ma teda poriadne vyľakal... ()

Veronixxx

Původně jsem Rabbits hodnotit vůbec nechtěla....nevěděla jsem co na tom hodnotit, když to ve mě nezanechalo vůbec nic...ale potom se mi to tak rozleželo a za tu atmosféru, za to napětí, za absurditu a za to, že jednou přijdu na to, co tím chtěl přesně říct a jaké v tom je konkrétně poselství. ()

Popo

V okolí som známy tým, že chápem LYNCHovým filmom a dokážem ich pozerať aj hodiny dookola. Ale TOMUTO SOM FAKT NEPOCHOPIL. Každopádne je to zaujímavé a odporučil by som to SCHIZOIDNÝM typom ako odvykačku na psychiatrii :D :D ()

Kyjovstar

Film, který není nutně nějak extra zábavný na koukání, ale spíš na teoretizování o čem vlastně byl. Spousta lidí říká že dialogy schválně nedávají smysl - proto ten falešný smích, já si myslím že jsou jen přeházené a že každý odpovídá někomu ve špatný čas. Provedla rodinka něco nechutného? Jdou je strašit jejich činy z minulosti? Nebo jsou nevinní a opravdu po nich jde nějaký démon? Spousta věcí naznačuje že jsou králíci po smrti ("were you blonde?" "I wonder who i will be") a jsou buď v očistci nebo se smaží v pekle, možná proto ta forma nikdy nekončícího sitcomu ("what time is it?")..nebo si jen Lynch dělá srandu z daných seriálů a neměli bychom nad tím tak přemýšlet? Dají se zde najít paralely na holocaust...otroctví, možná je ve finále spíš na divákovi jestli si v tom chce hledat nějaký existenciální horor, či povedenou komedii. ()

Kaleidoskop

Psychotické, mysteriózní, mystifikační, šílené, geniální. To je tak všechno, co k tomu můžu říct. A velmi by mě zajímalo, co se Lynchovi honilo hlavou, když tohle vymýšlel. ()

Clareeta

U Lynche se nesmíte ptát - "PROČ?". U něj to všechno prostě musíte tak nějak vzít, vychutnat a doufat, že to Váš mozek pobere. U Králíků to platí dvojnásob. Podívejte, to máte jako s olivama. Pokud na ně nejste připravení, tak vám v životě nezachutnají a dobrovolně po nich nesahnete. Ba co víc? Budete se jim, pokud možno, vyhýbat. Když ale jednou propadnete jejich kouzlu, vybudujete si k nim prazvláštní vztah. Jíte je, chutnají Vám, přesto Vám hlavou pulzuje otázka, proč zrovna takhle prazvláštní a příjemně děsná chuť? Ať už si otázku zodpovíte nebo ne, jedno je jisté - po vyprázdnění pytlíku máte nejen spokojený pocit v žaludku a na jazyku, ale i v mysli se vám na pekelně dlouho zahnízdí zvláštnost, jedinečnost a neopakovatelnost chuti oliv. A tak je to i s Lynchovými Králíky a zbytkem jeho tvorby. Nezbývá než popřát dobrou chuť ;) ()

Figuto

Po tom, co jsme se s dívkou dodívali, jsem byl v pokušení mrsknout odpad s komentářem "Ještě jsem se nezbláznil", ovšem po 24 hodinách jsme usoudili, že na tom šíleném, bizarním i obskurním něco je a v divákovi to zanechá jistou stopu, jelikož se jedná o něco tak vybočujícího z toho, co považujeme za normální, že to nelze jen tak přejít. Jak pak ale takový výtvor hodnotit? ()