Rabbits

Drama / Mysteriózní / Horor / Komedie / Fantasy
USA, 2002, 50 min

Film RABBITS natočil kultový režisér David Lynch. Ukazuje nám niekoľko na prvý pohľad bezpríbehových epizód zo života rodiny králikov. Odohráva sa bez jediného strihu, v jednej izbe, pomocou statickej kamery. Králici medzi sebou hovoria, ale ich dialógy sa zdajú nezmyselné. Do toho sa ozýva dlhý potlesk a smiech ako z klasických sitcomov. Lynch tento film postavil na zvláštnych surrealistických a hororových víziách, ktoré si každý môže vysvetliť po svojom. (Avathar)

sandis

Působivé, až depresivní... A co tím chtěl básník říci? Abychom se na 50 minut zastavili a zamysleli se. Určitě se v tom dá najít ledacos, ale viděl bych to jako pohled do nefungující rodiny, kde jsou její členové navzájem odosobnění nejspíše díky sledování televizní zábavy, namísto proniknutí do svých niter a vzájemného absolutního pochopení, prokládaný proudy vědomí jednotlivých aktérů, jako celek poukazující na povrchnost vztahů /společnosti... ()

in4mator

Odmítám hodnotit. Absolutně předvídatelný jakože film. V podstatě jsem několik minut předem věděl, co se stane a co bude řečeno. Musel jsem si to aspoň trochu zkomplikovat tím, že jsem posunul zvuk o 5 a půl minuty dozadu a pustil si to pozpátku a vzhůru nohama. ()

asentra

Co ta sakra mělo být? Zfetovaný satanistický králíčci? Nebo nějakej bordel v časoprostoru? Má to být šokující odhalení, že taková komunikace je vlastně úplně normální a my lidi, kteří si myslíme, že jsme nejvyšší stupeň vývoje, jsme vlastně úplně mimo? Možná, že to byla ukázka naprosto normálního dne jedné americké králičí rodinky, snad to v Americe dotáhli tak daleko, že králíci mají svou vlastní reality show. A pak by bylo jasné, kdo je miláček davů. Tohle fakt nemůžu hodnotit, buď to byla naprostá kravina nebo to bylo naprosto geniání, rozhodně to nebylo normální. Asi to nechám nějaký čas uležet. ()

Barak

Jako vypadá to vážně hezky - pokojík a hodně povedené masky králíků -, ale ta výpovědní hodnota. Ten film nahání hrůzu, ale přitom vás nutí se smát - horor říznutý sitcomem. Navíc králíci mluví zdánlivě nesmyslné řeči, ale stále jsem měl pocit, že kdyby se jednotlivé věty správně poskládaly, tak by to dávalo smysl. Je to svým způsobem kouzelné, ale moc tomu nejde rozumět a je to i docela nuda.... ()

foundation

Toto ma nezobralo. Lynch je Lynch nemozem povedat ze niekedy to prehana menej a niekedy viac pretoze on to vzdy prezenie na maximum ale tato bizardnost mi proste nesadla. Keby som tomu dal vysoke hodnotenie tak len preto ze to natocil Lynch a objektivita by bola v haji. Tentoraz ju udrzim a a potopim tuto hovadinku. Nadalej kraluje Mulholland a Highway a pochybujem ze to dejvid este prekona ()

wincow

Králičia rodinka vytvorí napínavú atmosféru a prinúti diváka k premýšľaniu pomocou ničoho. A jedna zmena pohľadu tam predsalen je. ()

Miany

Pro mě je to videoart s tím, že působení na diváka (emocionální, asociační atp.) je Lynchovou dominantou převážně v tomhle "snímku". ()

Biopler

Lynch si môže opäť raz zaspievať Müllerov song "Nespoznaný". Pochopiť jeho chúťky je ťažké, keďže o diváka mu až tak nejde. Táto vecička občas generovala napätie, takže sa dalo vyhnúť zaspatiu. Najlepším článkom je Badalamentiho hudba. ()

Last01

Dnes může točit filmy opravdu každý. Ale jen Lynchovi projde opravdu cokoli a opěvuje ho každý. Včetně mě – králíci jsou ztřeštění, zmatení, a přesto jsem se každou chvíli smál. Totální parodie na sitcomy a telenovely (nepřekoná to ani Invitation to Love z Twin Peaks), náhodné pouštění nahraných smíchů tam opravdu sedí. Oproti tomu děsivá scéna, kdy se králíci ocitnou v pekle (?), taktéž funguje. Lynch zkrátka dokazuje, že si s divákem může dělat vše, co se mu zlíbí. A funguje to. ()

Sosak

Pět hvězdiček je možná na takovouhle nekoukatelnou záležitost hodně, ale ten nápad je fakt kulervoucí. Lynch seriály snad nesnáší. V Rabbits na ně totiž naráží jak může - nesmyslné dialogy o ničem, plytký děj, umělé smíchy v neadekvátní momenty, neúnosný počet dílů a to všechno v depresivní atomosféře. ()

teyra

Lynchovsky bizarní dílko, v němž jsou hororovitost a obrazy odvrácené strany duše přízračně přeneseny přímo do nitra domáckého, ač notně omšelého prostředí sitcomového obýváku, v němž vedou svou neradostnou existenci doprovázenou předtočeným smíchem a potleskem publika tři herci v masce králíka (upomíná mě to na mrazivý dialog z Donnie Darca: Proč máš na sobě masku králíka ? – A proč ty máš na sobě masku člověka ?). V nesouvislé, vágní, místy se opakující konverzaci o čase, dešti a jakési neblahé události vnímáme kroužení kolem neurčitého temného tajemství, přičemž ve dvou scénách uvedených recitací surrealistické poezie se zlo zhmotní do podoby hrozivého zaříkávajícího hlasu. Zjištění, že „something is wrong“, nakonec představuje jedinou interpretační jistotu a převládající pocit z filmu, kde jde spíše o intuici, náladu a hru asociací než o nějaký pevný klíč. K atmosféře silně přispívá zlověstný zvukový doprovod. ()

Vojife

Tak tohle je asi nejdivnější film, co jsem kdy viděl. Králíci v šatech a ve fraku reagující na ostatní ve chvíli, kdy už mezitím řekli spoustu dalších nesmyslů, králík-muž stále odcházející za dveře, podivné dialogy doprovázené plamenem na stěně, červený obličej mumlající kdo ví co démonickým hlasem... To všechno provázené nesnesitelným sitcomovým smíchem a tleskáním, kdykoli se králíci po dlouhé době otočí směrem na kameru a industriálními zvuky v pozadí. Neskutečné! ()

m4xp4yn3

Oceňuji dobrý koncept (vztah diváka a díla), ale 40 minut takto monotónního materiálu bez dalších podnětů je na mě příliš. Rabbits by mohli docela dobře fungovat jako pohyblivý obraz na výstavě, ne jako krátký film. ()