Solange: Teror v dívčí škole

• Itálie

Cosa avete fatto a Solange?

What Have You Done to Solange?

Solange

The Secret of the Green Pins

The School That Couldn't Scream

The Rah Rah Girls

Terror in the Woods

Who's Next?

Thriller / Mysteriózní / Horor

Západní Německo / Itálie, 1972, 102 min

Velmi kvalitní, velmi pomalé a nepříliš hororové giallo. Solange využívá snad všechny znaky giallo filmů, dost málo pozornosti se ale věnuje samotným vraždám, které jsou sice ... ehm ... velmi netradičně spáchány, ale je jich málo a zabírají všeho všudy asi tři minuty celého filmu. Celá zbylá stopáž je zaplněna vyšetřováním, takže hororová složka tentokrát ustoupila velice razantně do pozadí, ale díky dobrému scénáři a hercům (na italské poměry extra dobré) mi to nevadilo. A hudba od mistra je samozřejmě také vynikající. Horror movie of the year(4.6.2010)

Kľúčový svedok, ktorý mohol vniesť svetlo do zamotaného prípadu, mlčí - svojou výpoveďou by riskoval škandál súvisiaci s odhalením lásky k študentke. To, že je učiteľ Enrico ženatý, nahráva šialencovi, ktorý za sebou necháva nahé mŕvolky žiačok katolíckej školy. Osud je však nevyspytateľný a za obeť padne aj učiteľova tajná láska. O všetkom sa dozvie Enricova manželka, ale prekvapivo rýchlo mu odpustí. Toto giallo je veľmi dobre skombinované a nepredvídateľné. Ten, kto si myslí, že nepochopí šialeného vraha, ktorý necháva nôž vo vagíne zabitých študentiek ako podpis, je na omyle. Nakoniec ho ešte bude svojim spôsobom ľutovať...(4.11.2010)

Giallo podľa pravej talianskej receptúry. Uloviť bobríka strachu pri ňom nie je žiaden problém, horšie to bude s bobríkom trpezlivosti. Úplne najlepšie na tom ale budú voyueri: tí uvidia v jednej (sprchovacej) scéne hneď niekoľko bobríkov naraz. Keby bol Massimo Dallamano koncentrovanejší, udelil by som mu massimum.(2.12.2008)

• JohnnyD

Strašne priemerné giallo, ktoré disponuje veľkým potenciálom v podobe záverečnej pointy a titulnej Solange s neprítomným výrazom v tvári (nehovoriac o krutých vraždách), no je úplne pochovaný hrozným storytellingom okolo detektívov a (s výnimkou pár sekúnd v pivnici) nulovou atmosférou. Takto by to vyzeralo, ak by niekto bez talentu točil Residenciu. 5/10(27.9.2016)

Nenapadlo by mě, že giallo může být i relativně slušná, jen mírně brutální detektivka obsazená herci, kteří sice občas působí trochu divně či rozpačitě, ale veskrze hrát docela umí. Důvod vraha ke kuchání obětí je sice klišovitý až běda a poměrně snadno a brzy odhadnutelný, nicméně to není zase takový prohřešek, víc mi vadilo příliš pomalé tempo. Ne že bych usínala, ale být Solange trochu svižnější, je to jen ku prospěchu věci.(19.10.2008)