VOD (1)

Po šesti měsících na sólové misi najde osamělý astronaut (Adam Sandler) na palubě záhadného tvora a s jeho pomocí zachrání svoje manželství. (Netflix)

Trailer 2

Juto

Tento film privedie skutočného fanúšika sci-fi do riadneho šialenstva. Toto nie je skutočné sci-fi, to je nezmysel. Nechápte ma zle, je to veľmi dobre urobený film so slušnými hereckými výkonmi, dobrým CGI, krásnou kinematografiou a zaujímavým predpokladom o osamelosti, strate a duševných chorobách. Scenár, dej a tempo však jednoducho zabíjajú akúkoľvek hybnosť, o ktorú sa film snaží. 5/10 ()

Anderton

Kozmonaut z Čiech (ako postava, tak názov), rieši manželskú krízu, traumy z minulosti a psychoterapiu s nie zrovna fotogenickým mimozemšťanom. A zvláštny úkaz pri Jupiteri, v ktorom sa, ako po celý čas predpokladáme, bude odohrávať finále. Je síce prínosné premýšľať aj nad múdrosťami ohľadom ľudskej sebeckosti, unikaniu pred problémami a strachom z blízkosti druhého človeka, avšak aj tak nás najviac zaujíma, čo sa nachádza v onej hmlovine. No a je to zhruba to, čo očakávate, nič viac a nič menej. Proste všetko a nič, začiatok aj koniec. A mne sa tam páčilo. Vyššie s hodnotením ísť nemôžem kvôli arachnofóbii. 70% ()

Skeksis

Autor zrejme vyfajčil minimálne pol kila trávy, keď to písal. A zahraničný vydavateľ, ktorý mu vydal knihu zožral asi pol kila lysohlávok. Plus režisér vypil tri litre vodky každý deň počas natáčania. Rozmazané, rozkývané zábery (spomienky) striedajúce sa s predpotopnou vesmírnou loďou - to nie je nič pre mňa. Ale námet bol celkom sympatický, rovnako ako ten pavúk. Keby sa film netiahol ako ranná slina dole krkom, tak by to bolo ešte lepšie. ()

D.Moore

Kniha se mi onehdy líbila, ale ne bezvýhradně. Co mi na ní ovšem vadilo, ve filmu není. Soustředí se jen na to nejdůležitější, a to Kosmonautovi ohromně prospělo. Melancholická meditace o samotě, tichu a odloučení není rozhodně pro každého, ale o to víc odmění ty diváky a divačky, kterým kápne do noty. Adam Sandler je zase jednou naprosto dokonalý, Hanuš s hlasem Paula Dana zrovna tak. Škoda, že si takový film nedokážeme natočit sami. ()

Dadel

Narozdíl od jiných uživatelů jsem četl knihu, takže můj komentář je erudovanější než jiné:)_____Výsledné hodnocení je průměrné, ale když uvážíte, že to vlastně není sci-fi (nejvíc sci-fi je představa, že by Česká republika vyslala do vesmíru loď s lidskou posádkou), ale festivalové intelektuální podobenství, takový Terrence Malick ve vesmíru s pavoukem, které bylo předhozeno nepřipravenému plebsu s předplatným Netflixu a očekávajícímu Star Wars se Sandlerem, je výsledných 57% ještě dobrých. Je vidět, že si s tím Netflix nevěděl moc rady, zveřejnil to až po několika letech od dotočení (točeno v ČR ve stejnou dobu jako Gray Man, který měl premiéru v červenci 2022) a všechny nejlepší záběry dal do traileru.____Proč tedy i já hodnotím průměrně? Nejprve odbočka ke knize: Kniha je taky průměrná a ne moc záživná. Kdyby ji Kalfař napsal v češtině, v USA by jistě nevyšla a žádný film by nebyl. Samozřejmě to taky není sci-fi. To, co uvidíte ve filmu, je ale jen půlka knihy. Druhá půlka jsou rozsáhlé flashbacky sahající až do Jakubova dětství. Taky je v knize spousta banálních zajímavostí o Česku a české historii (je vidět, že byla psána hlavně pro americké Američany)._____ A co z toho zbylo ve filmu? Skoro nic. Leccos naznačovalo vypuštění slova Bohemia z názvu, ale nejen to, ve filmu zbylo z Česka jen toto: 1) české nápisy v lodi, vlajka na skafandru a poletující pytlík Bonparů 2) slova CzechConnect, Bomba, Ferda 3) jméno Procházka, které nikdo z herců neumí vyslovit (nechápu, když už byli ve štábu Češi, proč se nikdo neozval a neopravil je). Flashbacky zabírající půlku knihy jsou zde zredukovány na větu "Můj otec byl donašeč pro stranu". Je otázka, proč se vlastně film točil v Česku, když tu žádné pořádné záběry na Česko nejsou a 75% filmu se odehrává v lodi a 24% v jiném interiéru. Sandler i Mulliganová působí unaveným dojmem, a role Mulliganové je dost mlčenlivá (10 vět max.). Nejlepší na filmu je tak Paul Dano jako Hanuš a hezky dojemný konec. Tenhle film asi Českou republiku neproslaví, škoda. ()

• Autor předlohy Jaroslav Kalfař prozradil, že se Adam Sandler (Jakub) velmi intenzivně připravoval na roli českého astronauta. „Během karantény jsme strávily dlouhé noci v rozhovorech o knize a postavách. Sandler se hodně zajímal o to, co je to být Čechem a celkově o českou historii.“
    (NiWi)
  • Adam Sandler okomentoval náročné natáčení stavu beztíže: „Bylo to velmi obtížné. Pomocí drátů jsme se snažili, aby to vypadalo co nejvíc beztížně. Hodně lidí v zelené kombinéze mě posunovalo a hýbalo se mnou, jako bych se vznášel. A když pak režisér řekl: ‚Střih,‘ tak to byla asi nejšťastnější chvíle, kterou jsem za poslední roky zažil, protože jsem se mohl z těch drátů dostat a postavit se na zem.“ (NiWi)
  • Kvůli smíšeným reakcím z testovacích projekcí byl film v postprodukci téměř 3 roky. (Maulincio)

Související novinky

Kosmonaut z Čech nabírá další hvězd

Kosmonaut z Čech nabírá další hvězd

16.04.2021

Filmová adaptace knihy Spaceman of Bohemia českého autora Jaroslava Kalfara přibrala další hvězdu. Poté, co se projektu ujal Adam Sandler spolu s režisérem Černobylu Johanem Renckem, se nyní k… (více)

Adam Sandler v adaptaci české knihy

Adam Sandler v adaptaci české knihy

27.10.2020

Před časem jsme informovali, že kniha českého spisovatele Jaroslava Kalfaře žijícího v USA The Spaceman of Bohemia alias Kosmonaut z Čech se dočká filmového zpracování od streamovací služby Netflix.… (více)