Adelheid

Drama / Psychologický / Válečný

Československo, 1969, 99 min

Uhrančivý a tragický pohľad na povojnovú situáciu v pohraničných oblastiach Sudet, kde čaká na odsun nenávidené nemecké obyvateľstvo. Tiež o človeku, ktorý po vojne chcel mať už konečne pokoj, no postavila sa mu do cesty prekážka - láska. Láska, ktorá však nemala žiadnu šancu, tej trpkosti na oboch stranách tak krátko po vojne zostalo ešte veľmi veľa - totálna absencia porozumenia podtrhnutá skutočnosťou, že medzi oboma hlavnými postavami stála nepreniknuteľná jazyková bariéra. Krásne sugestívny Vláčilov snímok s jedinečnou podmanivou atmosférou.(30.5.2016)

V první řadě chci zmínit Zdenka Lišku - ty chorály, co jsou ve Vláčilových filmech, z toho mám vždycky husí kůži. Prostě geniální. Z filmu přímo kape těžký úděl doby ( natáčení též probíhalo ve velmi náročných podmínkách, na zdevastovaném zámečku v zimě ). Čepek nese a zdařile unese celý film. Herec s takovým charizmatem už tu asi prostě není. Černá je velmi zvláštní a zajímavá - určitě lepší než uvažovaná Hlaváčová. Atmosféru dokresluje i velmi tmavé pojetí obrazu. Vytknul bych jen vedlejší postavy - Vostrčil mi do toho nesedl vůbec a ožralka Landovský, škoda mluvit. Jen by mě zajímalo, jestli by Vláčil dokázal takové dílo natočit v "nelihovém" opojení... A zvlášt bych tu chtěl dát prostor svému rozhořčení nad tím, že Vláčilovi neumožnili svobodně tvořit. Nebojím se to nazvat zločinem komunismu. Podle E. Černé měl totiž FV připravených několik scénářů. V tomhle období byl totiž evidentně na tvůrčím vrcholu a soudruzi ho "zabili". Zcela jistě nás tak připravili o pár dalších perel české kinematografie. Ale abych byl spravedlivej - je dost možný že by dost těžko FV mohl tvořit i v dnešní době komerčních braků ( a to jsem slušnej :-)), kdy o všem rozhodují peníze. Kéž by přišel novej Vláčil !!!(9.6.2008)

miluju vláčila, miluju čepka. takže za pět. a stále nemůžu uvěřit, že jsem shlédnutí tohohle filmu pořád odkládala, protože jsem si myslela, že to bude nějaký válečný akčňák ;o) pokud berete někdo stejné drogy ;o), tak vám chci říct, že je to dost brutálně existenciální, trochu romaňťárna... a rozhodně je to u mě v kategorii "filmů, po kterých mi bývá psychicky i fyzicky špatně".(12.1.2011)

"Počkejte !! A kdo mi dá klíče ??" - "Jste blázen ?? Tam chybí i vrata !!" ;) Jinak ovšem už vlastně téhle Vláčilově mistrovské filmové adaptaci skvostné, jak taky jinak, novely Vladimíra Körnera nechybí vůbec nic... Tedy snad kromě titulků v některých pasážích, by snad i někdo mohl namítat..;) Doba se holt změnila, Františku !! Adelheid rozhodně z té svaté trojice vedle Markéty Lazarové a Údolí včel platí za nejsnáze stravitelný a především za nejsrozumitelnější mistrův kus, což jej ovšem nečiní méně kvalitním, byť dnes se už vlastně také jedná o drama historické, jak naznačuje ta narážka na titulky.. Vláčil zkrátka není pro každého, své diváky však vždy dokáže nakrmit velkými lahůdkami.. Jen si tak znovu říkám, k jak nedoceněným hereckým velikánům Petr Čepek vlastně patřil, a o jak jedinečného člověka jsme tou jeho předčasnou smrtí vlastně přišli..(17.2.2015)

Vláčilovi filmy jaksi nejsou můj šálek kávy. Toto je teprve jeho druhý, který jsem viděl ale moc mě nezaujal. Ani nevím co jsem od filmu čekal ale podle dostupných obrázků to vypadalo, že by se zde mohlo něco dít. Ale bohužel. Film se vleče a nějaké dramatické "akce" by divák hledal marně. Co však vyniká je civilní a hlavně výborný výkon mistra Čepka.(8.7.2009)

• - Natáčelo se v okolí obce Novina u Kryštofova údolí. (M.B)

• - Režisér i snímek upadli v nemilost normalizačních cenzorů. Film putoval pod zámek a František Vláčil přesídlil do světa dokumentaristiky tehdejších studii Gottwaldov. (Olík)

• - Snímek je adaptací stejnojmenné novely Vladimíra Körnera. (Olík)