Dokonalá planeta

(seriál)
  • Velká Británie A Perfect Planet (více)
Ukázka z filmu 5

Epizody(5)

Mocné síly, které umožnily vznik života na Zemi v nejnovějším projektu Sira Davida Attenborougha... Ve vesmíru je pouze jedna planeta, o které víme, že na ní existuje život. Život je možný pouze proto, že na ní došlo k jedinečnému vyvážení přírodních sil. Energii poskytuje živým organismům slunce. Komplex atmosférických jevů zajišťuje transport sladké vody po celé Zemi. A mohutné mořské proudy způsobují cirkulaci potřebných živin. V tomto seriálu vám ukážeme, jak tyto globální síly svým společným působením vytvořily křehký systém umožňující život na naší planetě. Jedna z těchto sil je tak důležitá, že bez ní by život vůbec nezačal. (Česká televize)

Ukázka z filmu 5

Bogrant

Vskutku perfektné. Päť prírodných faktorov vrátane ľudskej činnosti a jej negatívnych dopadov na okolitý svet, odprezentovaných v najnovšom dokumentárnom cykle v podaní Davida Attenborougha. Výstižné, geniálne natočené, smutne pravdivé, ale v prvom rade najmä okúzlujúce a dychtivé. Podobne ako všetky predchádzajúce. Navyše s niekoľkými novými poznatkami a scénami (plameniaci, nočný lov vlka arktického či ukážka ako sa zachytáva podmanivá polárna žiara). Pre toto sa ešte oplatí o túto planétu zabojovať. ()

JohnCZ

BBC toho produkuje fakt hodně a docela jsem se bál, že se bude obsahově recyklovat. Inu, bál jsem se zbytečně, ale souhlas s tím, že je to dramaturgicky trochu neuspořádané a že tematické rozdělení epizod je podivné. Nejvíce do toho zasahuje finální díl, který je všeobecně sice asi ten nejdůležitější, ale přijde mi zároveň poněkud nešťastné nechat diváka se po 4 díly kochat překrásnými a opět zcela unikátními záběry, kde se to hemží frázemi o dokonalé vzkvétající planetě kypící životem a v posledním díle všechno sestřelit koncentrovanou depresí o tom, jak jde všechno totálně do sraček. Tož nechápejte mě špatně, eko témata a apel na zelenou změnu je potřeba do zabedněnců tlačit horem dolem. Argumentů a důkazů je pro to přehršel. Jen ta volba zaplácnout tím jeden celý díl seriálu, který jinak dokonalou symfonií obrazů, zvuků a hudby oslavuje krásu matičky Země, a totálně tím vysát z diváka veškerou pozitivní náladu, mi přijde poněkud nešťastná. Obzvlášť, když něco velice podobného tu už nedávno bylo. K tomu zbytku ale bez výhrad. Paradoxně největší trumf tvůrci vytáhli hned v úvodu prvního dílu. Pochod plameňáků solným jezerem byla jedna z nejlépe nasnímaných a hudebně podbarvených věcí, co jsem na poli přírodopisných dokumentů viděl. Jestli jsem chvíli váhal nad 4*, kvůli téhle sekvenci a behind-the-scenes nahlédnutí za oponu, kde je odhaleno, kolik odhodlání, píle a sebeobětování stálo za získáním (nejen těchto) záběrů, to prostě nejde jinak. ()

Víteček

Tematicky hodně podobné dokumentu Neobyčejná planeta, ale zde je to mnohem lépe zpracované, Nepomáhá si to výpověďmi lidí, kteří mají s tématem minimum společného a nepotřebuje se to uchylovat k nesouvisejícím rádoby cool záběrům a metaforám s lidskými rituály. Pro mě jasně viditelný rozdíl mezi průměrným dokumentem a skvělým. Tenhle si je sebejistý svým obsahem a nepotřebuje si pomáhat různými berličkami. Attenborough opět výtečný. 90%. ()

Dadel

V prvních čytřech dílech je samozřejmě opět spousta úžasných záběrů, ale... BBC začíná pomalu ztrácet soudnost. Produkuje toho tolik, že už se v tom nikdo nevyzná, takže třeba vezme čtyři epizody, které by měly a mohly být součástí nějakého delšího cyklu, ale vydá je jako samostaný krátký seriál, nazve ho tuctově Dokonalá planeta a šup šup rychle předhodit lidem. Proč znova sopky, slunce, počasí, moře muselo být vydáno takhle? Není v tom žádný dramaturgický koncept. Záměrně píšu čtyři díly, protože ten pátý nazvaný Lidstvo je úplně zbytečný, obsahuje jen recyklované záběry z prvních čtyř dílů a mluvící hlavy, které nás stále dokola poučují o hrozbě změny klimatu, a působí to jako nepoužitý materiál z výroby filmu David Attenborough - Život na naší planetě. Ale jak říkám, záběry úžasné, první čtyři díly si pusťte. ()

filmmovier

Opět naprosto dokonalá a úžasná záležitost, plná dechberoucích záběrů, úžasné hudby a fascinujících příběhů. Opět platí, že dokumenty BBC jsou zárukou té nejmimořádnější kvality a když je u toho navíc ještě David Attenborough, tak to platí dvojnásob. Komentář je jako vždy špičkový, zpracování prvotřídní. Prostě další úchvatná a překrásná záležitost, které je do televize snad i škoda. 100%. ()

• Teleobjektivy používané k zachycení detailních záběrů zvířat neumožňují nahrávání zvuku v reálném čase, proto se zvukové efekty natáčejí zvlášť, nebo jsou uměle vytvářeny a k záběrům jsou přimíchávány až později. (raininface)