Filmová adaptace novely Marie Pujmanové Předtucha zachycuje první lásku a citové zmatky dospívající dívky. Nelibě nese to, že jí rodiče zasahují do života, a je ráda, když odjedou na vědecký kongres do ciziny. Až když z rozhlasu zaslechne zprávu o srážce vlaku, ve kterém měli rodiče cestovat, uvědomuje si nezastupitelnou roli pevného rodinného zázemí. Doba okupace, v níž novela vznikla, v ní odrážela atmosféru nejistoty a úzkosti, ale i význam pevné rodinné soudržnosti, pomoci jednoho druhému. Námět zaujal Miroslava Cikána, který začal v roce 1944 točit film s Janou Dítětovou v hlavní roli. Tento projekt však zůstal nedokončen. Až Otakar Vávra v roce 1947 natočil podle novely stejnojmenný film. Roli patnáctileté Jarmily svěřil nadané Nataše Tanské. Otce hrál František Smolík a roli matky Marie Brožová. Ve filmu rovněž hrála Terezie Brzková, dále Rudolf Hrušínský st. a Josef Vinklář. Film Předtucha byl za pozorného zájmu kritiky uveden na Mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu v roce 1948. (Česká televize)

Awer

Částečně asi prostě nechápu / filmové reálie (dementní kastovně determinovaná Cilka, superpečovatelská a vždysentimentální matka, železně autoratativní otec...) a techniky odvál čas. Člověk prostě nějak tuší, že tehdy to byla skvělá filmařina a může se bavit/děsit + postava Toufara je stereotypická fakt docela zábavně. Závěrečná message je alespoň nějaká. ()

Hombre8

Velká škoda, že nádherná Nataša Tanská nepokračovala v herecké kariéře. Velký talent, krásná přirozená ženská. ()

SuperKarel

Bohužel tento film mě velice zklamal, téma předtuchy bylo využito podle mě minimálně, film mě tak nudil, že jsem ho musel zrychlovat, nedávam odpad jen protože jsem vydržel dokoukat a snad za zajímavou postavu R. Hrušínského:) ()