poster

Předtucha

 • anglický

  Premonition

Drama

Československo, 1947, 86 min

 • Marthos
  *****

  Kontroverzní dílo spisovatelky Marie Pujmanové si cestu ke svým čtenářům hledalo poměrně komplikovaně, protože autorka se ve svých románech zaměřovala na témata vzdálená konvenčním typům. Předmětem jejího zájmu byla otázka dospívání a postavení ženy ve společnosti. Ani filmoví tvůrci nebyli podobným žánrem nijak nadšeni a s výjimkou režiséra Otakara Vávry jej přehlíželi. Vávra se k Pujmanové vrátil po sedmi letech od natočení Pacientky dr. Hegla, která v roce premiéry vzbudila velký zájem kritiky. V Předtuše jde spíše o básnické vyjádření (zásluhou osvědčených praktiků skladatele Srnky a kameramana Stallicha) tragické myšlenky, která se zmocní matky a dcery po vzájemném odloučení a která nakonec vyústí v osvobozující pocit rodinné soudržnosti. Je to film o dospívání, o nejcitlivějším věku lidského života, kdy dochází k duševnímu i fyzickému přerodu. Děj je naplněný úzkostným napětím, které vzbuzuje nejen předtucha vlakového neštěstí, ale především hrdinčin strach z prvního milostného sblížení. Rozhodující postavení má ve filmu herecké obsazení, které bylo zvoleno velmi pečlivě. Zejména osmnáctiletá Nataša Tanská vykreslila přesvědčivý obraz lyrického mládí, svazovaného dusivou maloměstskou konvencí a zvyklostmi. Nadprůměrný je výkon Rudolfa Hrušínského, který se postavou prášilovského Toufara zvolna přehrával do charakterních rolí. Civilně hrajícího Smolíka a Brzkovou doplňuje ještě několik nových mladých tváří později zvučných jmen. PŘEDTUCHA je také jedním z posledních zastavení režiséra Vávry u romantických příběhů v návaznosti na snový Kouzelný dům a lyrickou Pohádku máje. Snad nejlépe ji vystihují slova samotné autorky, která kdysi prohlásila: "Napsala jsem Předtuchu, abych ukázala lidem, že i události, které se zdají být katastrofální, mohou po všech úzkostech skončit šťastně. Chtěla jsem zde říci, že za žádných okolností nesmíme zoufat."(25.1.2010)

 • Sandiego
  ****

  Konečně se mi podařilo shlédnout jediný Vávrův snímek, který pro mě byl dlouhou dobu prakticky nedostupný. Po konci války tento režisér natočil sérii kvalitních a různorodých filmů a Předtucha určitě není v této řadě žádnou cézurou. Po filmařské stránce zručné dílko s několika zajímavými subjektivními scénami, zajímavá dusivá atmosféra a závěrečná gradace a uvolnění na svoji dobu působí svěže. Kamera občas vytváří lyrické efekty, ve vypjatém závěru zase zvolna přechází v lehce noir nádech a tím výborně podporuje děj. Co se týče citových zmatků protagonistky, je škoda, že film nešel více do hloubky, setrvává spíše na povrchu a ve zkratce, snové scény jsou velmi jemně náznakové - buď by se hodil větší důraz na detail a jemnější odstíny, větší důraz na subjektivní pochody, nebo tvárnější herečku. Nataša Tánská je poměrně dost afektovaná a dospívající zmatenou dívku spíše hrubě tesá, než jemně vykresluje. Naštěstí v průběhu děje dokáže trochu z této manýry vybočit a poté, co se její předtucha naplní získává její výkon hned jiný a sympatičtější odstín a i její závěrečná proměna je uspokojivá. Tento film však pro mě stojí na jiných hercích: démonický Rudolf Hrušínský dokáže svou aurou a znepokojivostí ukrást celou scénu pro sebe, Terezie Brzková přechází mezi jednotlivými náladami její zajímavé postavy doslova jako baletka a rovněž výkony protagonistů obou Jarmiliných bratrů působí velmi přirozeně, především Josef Vinklář už před osmnáctkou dokázal, že v něm dřímá velký talent. Vávra natočil lyrizující psychologickou romanci, které sice chybí jemné odstíny a drobnokresba, ale i tak má osvěžující náboj a i přes ostřejší kontury navozuje autentický dojem a rozhodně je vzdálená chladnému akademismu, s kterým je Vávrovo jméno spojováno. Určitě jeden z těch ne zrovna zaslouženě zapomenutých českých filmů.(8.3.2012)

 • pytlik...
  *****

  Poněkud přihlouplý příběh, ale natočený vynikajícím způsobem. Babička za těch sedm let poněkud ztratila nervy, její rozšafnost a flegmatičnost se změnily v cholerické výstupy, aspoň že s tím náboženstvím dala pokoj. Barunku zachytili ve filmu těsně na hraně, ve věku, kdy ještě stále byla dívkou, ale už nezadržitelně začalo přebírat vládu její husté chlapecké obočí. Hrušínského přirozená melancholičnost se do jeho role výborně hodila, mimochodem všimli jste si, že má ty horní víčka spadlá stejně jako Goťák? A to, že jezdil coby správný tramp do srubu autem, to mě dorazilo. Á, co bych ještě pomluvil... Jo, třeba ta rvačka mezi Hrušínským a Marešem by bezesporu aspirovala na horní příčky v anketě "Nejhorší akční scéna všech dob".(23.3.2013)

 • tomtomtoma
  ***

  Zajímavý a sympatický pokus o mysteriózní drama, trochu naivní ve svém provedení, ale i přesto stále s velkou dávkou tajemna. Rodina Jelínkova na prázdninovém pobytu v Rychnově, fascinace dcery Jarmily (dobrá Nataša Tanská) uhrančivým záhadným mladíkem a její zlá předtucha o neštěstí. Trochu symbolické v načasování předtuchy do doby jejího možného mladického zlomového přehmatu, kdy už skoro podlehla svému svůdci Toufarovi (skvělý Rudolf Hrušínský). Ten v narcistním uspokojení své nadvlády nad Jarmilou využívá každé příležitosti, kdy jí dává světácky najevo svou převahu životních zážitků, zkušeností a vědomostí. Ale je to jen přetvářka v honbě po jejím pokoření a udolání. Z dalších postav: impulsivní Václav (Josef Vinklář) a uličnický Ivan (Antonín Mikulič), bratři Jarmily, jejich starostlivý rodiče (František Smolík a Marie Brožová), kteří se vydávají na dalekou cestu do Itálie, svědomitá hospodyně Cilka (Terezie Brzková), a žárlivý a uvědomělý Karel (Jaroslav Mareš). Nezvyklé léto, kdy Jarmila skoro sejde na scestí.(1.2.2012)

 • dr.fish
  ****

  Předtucha sice asi není zrovna revoluční dílo ani po knižní ani po filmové stránce, ale jedno se mu nedá upřít. Nadšení z mládí. To je nakažlivé, plné energie, ale taky dost zmatené. Vávra zvolil hlavní hrdinku dobře, je to takové telátko opojené životem, bezstarostné, jen se chytit do sítě. A protřelý balič žen Hrušínský cynicky tu síť spřádá. Vedlejší role jsou též velmi dobře obsazené, je vidět mladý Vinklář, Smolík opět charismaticky hodí pár mouder. Mne film nenudil, i když byl trochu "mimo můj okruh". Velmi dobře se na něj dívalo, jen některé citové výlevy byly příliš teatrální. Inu, mládí...70%(22.8.2012)

 • - Exteriéry byly nafilmovány v Písku, Dolních Mokropsech, Postoloprtech u Loun, na hradu Potštejn, na Žatecku a v pohoří Alpy ve Švýcarsku. (sator)

 • - Rudolf Hrušínský (Toufar) počas nakrúcania filmu v Potštejne prežil románik s peknou dievčinou z vidieka - Milenou. Milena s Rudolfom počala nemanželského syna Pavla. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace