Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Legendárna šokáreň Toda Browninga (DRACULA, 1931), ktorá nás polodokumentaristickým spôsobom zavádza do dejiska v zákulisí cirkusu a predstavuje nám skupinku liliputánov a fyzicky handicapovaných ľudí, stavaných do konfliktov s nenávistným a falošným "zdravým" osadenstvom cirkusu. Najkontroverznejšie filmové dielo svojej doby. (POMO)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (234)

Legas 

všechny recenze uživatele

Dracula mě nikdy moc nebral, ale Zrůdy mě velmi mile překvapily. V první půli mě docela mrazilo v zádech. Nejednalo se o husí kůži ze strachu, ale spíš ze soucitu. Freaks nejsou ani tak hororem, jako spíš hodně strašidelnou historkou o tom, že ty pravé zrůdy jsou především v nitrech navenek dobře vyhlížejících andělíčků. No uznejte, není to ideální morální "pohlazení" dítěte na dobrou noc? ()

ripo 

všechny recenze uživatele

Na svoju dobu veľmi odvážna snímka svojim zobrazením toľkého ľudského nešťastia vtesnaného do rôznych telesných deformácií. Aj naprek tomu však mnohí z "postihnutých" vládli väčším rozumom, či citom, než ľudia "normálni". Škoda trochu zrýchlenej záverečnej desaťminútovky, ktorá už nemala ten náboj. Mimoriadne nádherný výkon trpaslíčej dvojice, no hlavne Friedy, ktorá to zahrala s bravúrou ...!!! ()

Reklama

Flego 

všechny recenze uživatele

Ľudia mali odjakživa tendenciu ukazovať fyzicky znetvorených ľudí na rôznych atrakciách či v cirkuse. Aj tento film rozpráva o skupine cirkusantov, kde žijú a pracujú "freaks". Našťastie má väčšie ambície ako len ukazovať a desiť. V hodinovom filme Toda Browninga venoval väčšiu časť príbehu vykresľovaním charakterov postáv. Aj telom znetvorení ľudia majú svoje CITY. Prežívajú strach, úzkosť, výsmech, poníženie, ale aj radosť a lásku. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Kouzelně bizarní bizarnost. A po více jak šestasedmdesáti letech snad ještě více než v době vzniku. Tady je tolik nápadů a originality, že je jí až pro tak krátkou stopáž škoda. Spousta toho pak vyznívá do ztracena. Výsledku mnoho nenapomáhá ani problém, který potopil o rok dříve již Draculu. A to Browningova statická nenápaditá režie. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Tento ve své době kritizovaný horror vznikl dva roky před vznikem tzv. produkčního kodexu (1934), který ve filmech závazně reguluje sexuální narážky, zmínky o drogách či promiskuitě, zobrazení násilí apod. Scéna kdy zrůdy lezou v noci v dešti pod čtyřkolákem, nebo černoch vypadající jako mrož jsou vskutku děsivé. ()

Galerie (69)

Zajímavosti (38)

  • Navzdory snaze produkčního Irvinga Thalberga sestříhat film do koukatelnější podoby po velkém neúspěchu při testovacím promítání, nebyl s to zastavit světovou premiéru filmu 28. ledna 1932 v divadle Fox v San Diegu. Divadlo se tak stalo jedinou známou lokací, kde byl film promítán v původní verzi. Ironií je, že měl obrovský úspěch a trhal prodejní rekordy. (HellFire)
  • Časopis Premiere zvolil snímek mezi 25 nejnebezpečnějších filmů historie. (Kulmon)
  • Jedna z divaček v USA žalovala studio MGM kvůli tomu, že při návštěvě kina v hrůze potratila. [Zdroj: časopis Cinema 04/2019] (ČSFD)

Související novinky

Jste Otrlý divák?

Jste Otrlý divák?

16.02.2006

Když nepočítáme sledování odpoledních telenovel, je jediný způsob, jako to zjistit: sebrat se a jít do pražského kina Aero na některé - a nebo rovnou na všechny - snímky uváděné v rámci přehlídky… (více)

Reklama

Reklama