Režie:
Gil RabierScénář:
Gil RabierHudba:
Nicolas MollardHrají:
Hermann Göring (a.z.), Joseph Goebbels (a.z.), Rudolf Hess (a.z.), Heinrich Himmler (a.z.), Adolf Hitler (a.z.), Vjačeslav Michajlovič Molotov (a.z.), Albert Speer (a.z.), Josif Vissarionovič Stalin (a.z.), Joachim von Ribbentrop (a.z.), Gilbert LévyObsahy(1)
Červen 1940: Hitler vysílá obrněné divize do Francie, Belgie a Nizozemska, ale Hitlerovo Německo bylo v té době zbídačené, mělo málo surovin a nemělo žádnou ropu ani měnu. Jak se nacistům povedlo rozpoutat takové kataklyzma, jakým byla 2. světová válka, s tak málo penězi a slabou ekonomikou? Díky pracím nové generace francouzských, britských a německých historiků odhaluje tento dvoudílný dokument ekonomický, průmyslový a finanční přístup Třetí říše a vnitřní mechanismy nacistického systému, a to přes klíčové postavy, které historie zatlačila do pozadí. (Viasat)
(více)Recenze (7)
Viem toho veľa o všelijakých generáloch, vojnovej taktike, tankoch, rozhodujúcich bitkách, najmocnejších zbraniach, či o Hitlerovom nástupe, ale nacistická ekonomika je niečo, o čom som moc páru nemal a dozvedel som sa o nej niečo viac až teraz, keď som zakopol o tento výborný francúzsky dokument. Teraz už keď viem, čo a ako, ani sa nedivím prečo Adlof prehral, keď mal veľké oči, ale prázdne kapsy. Na informácie skutočne bohatý a hodnotný dokument, odporúčam každému, kto sa rovnako aj ja, rád vracia do druhej svetovej. 85% - 4* ()
Súhlasím s Marze, že dokument je informačne hodnotný. Je až zázrak, koľko dokumentov na rôzne spôsoby sa dá natočiť o jednom období. V podstate keď zapnem Viasat History, tak v každom treťom dokumente je istý fúzatý pán. Čo je až škoda, ale taká je požiadavka doby. V tomto dokumente sa objavili starí známi historici, ktorých sme už videli aj v iných druhosvetových dokumentoch. Nie so všetkým sa dá stopercentne súhlasiť, avšak o tom by mala byť história - o diskusii. Tu sa síce poukázalo na to, že šialený pán vytiahol Nemecko zo sračiek, za 5 rokov zničil nezamestnanosť a naštartoval celú ekonomiku, na druhej strane sa hneď prizvukovalo, že to bolo postavené na vratkých nohách a občania boli nabádaní k tomu, aby šetrili. A že vojna či holocaust boli dôsledkami aj ekonomickými. Útok na ZSSR - za tým boli obrovské nerastné bohatstvo a obilné polia. Útok na Židov - zobrať peniaze bohatým. Myslím, že určite boli aj takéto dôvody. Ale v prvom rade tu boli jednoznačne ideologické dôvody a nenávisť voči komunizmu a Semitom. A tie ekonomické už boli len taký druhotný benefit, ktorý sa práve zišiel. ()
Výjimečný dokument. Mezi stovkami patetických filmových popisů nacistického Německa, v průměru spíše s nízkou deskriptivní hodnotou, zaujme sympatickou věcností. Nešetří informacemi, mezi nimiž lze objevit dokonce i sem tam nějakou tu konkrétní novinku. ()
Tento dokument je informačně velmi hodnotný. Německé obyvatelstvo žilo z peněz lidí z dobytých území. Hitler tiskl nové peníze, ale obyvatelé neměli možnost si koupit spotřební zboží, tak hromadili peníze v bankách, kde je dostal opět stát a neprojevila se inflace. Financování německého zbrojního průmyslu, který spolykal 40% HDP nestačilo ani drancováním dobytých území, tak se Němci vrhli za zdroji do SSSR. Dle tzv. Hladového plánů mělo zemřít hlady 20-30 milionů Rusů, aby se potraviny dovážely do Německa. Skutečně zde vypukl hladomor. Například došlo k přerušení zásobování Kyjeva potravinami. Němci nedělali holocaust z ekonomických důvodů jako hlavní důvod, ale likvidací polských Židů se uvolnily potraviny pro ukrajinské otrocké dělníky v německých továrnách, kteří umírali hlady a Německo je nemělo jak nakrmit. ()
V titulcích filmu uvedeno: originální název Les Nazis et l’Argent; rok výroby 2021. ()
Galerie (4)
Photo © ARTE France

Reklama