Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Když americké manželky opustí v létě s dětmi rozpálený Manhattan, jejich obětaví pracující manželé se věnují "kladení pastí, lovu a honu", jinak řečeno, zajišťují rodinu a "trpí" ve městě. Své utrpení a samotu si zlehčují občasným zakázaným doutníčkem, nezdravým jídlem, příležitostnou sklenkou whisky a ti nejodvážnější dokonce proměňují chtivé pohledy na ženské křivky mladých krasavic ve skutek. Také Richard Sherman je typickým manhattanským manželem, který pravidelně v červenci vyprovodí ženu Helenu a synka Rickyho na nádraží, aby si užívali venkovských radovánek. Poté se chce ve vší počestnosti soustředěně věnovat své práci v nakladatelství, protože v bytě je konečně klid, nemusí nikoho zdravit a odpovídat na stále stejné otázky. Může se věnovat například korektuře nové knihy "Člověk a podvědomí", která se sice zdá nezáživná, ale její třetí kapitola "Potlačovaná vášeň u muže středního věku, její kořeny a důsledky" je svým způsobem inspirativní. I ten nejvěrnější otec od rodiny však může podlehnout pokušení, když se o patro výš nečekaně nastěhuje blonďaté sexy stvoření, roztomile naivní a nedotčené, zato s křivkami hollywoodské hvězdy. Na scénu opět přichází Marilyn Monroe ve své nezapomenutelné roli naivní a prosté dívenky, jejíž vlající sukně nad pouličním větrákem v jedné ze slavných scén tohoto filmu probouzela fantazii mužského publika mnoha generací. Předlohou k nestárnoucí konverzační komedii Billyho Wildera se stala divadelní hra herce, scenáristy a producenta Georga Axelroda (1922-2003) s původním názvem "Sedmiroční kopřivka". Po boku M. Monroe uvidíme Toma Ewella. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Ukázka z filmu 1

Recenze (157)

andrii 

všechny recenze uživatele

... a jeho letní sen. Je unesen, když před ním defiluje, jako ranní červánek, jako Večernice. Sladké cukrátko, sladký pojem, stvořený z růžové pěny, andělsky, samotným mistrem. Rozevláté volánky, roztančená labutí sukýnka, á la dort Pavlova, zvedá /se/ k výšinám, do oblak. Nejeden prázdninový den. Rozplývá se nejen pán s "cylindrem." ()

Composter 

všechny recenze uživatele

Ano, slavná scéna zde je. I úžasná Marylin - ta je prostě skvostná. Ovšem pokud vám nesedí Tom Ewell (jako mně), budete mírně zklamáni - film je z větší části naplněn jeho monologem. Manželka s dítětem mu odjedou a následuje "chlapské" fantazírování nad vlastní existencí, které příjemně narušuje jeho "pitomoučká" sousedka. Jedna z horších wilderovek. ()

Reklama

Liqid 

všechny recenze uživatele

Nejznámější film s Marilyn Monroe. Toto je ten osudný snímek, který dnes zná celý svět. Bohužel v době jeho vzniku byla Marylin provdána za baseballistu DiMagia (nebo jak se ten talian píše) a následoval rozvod. To ale nic nemění na tom, že si tento snímek vždy rád pustím. MM má v sobě úžasnou energii a občas až neurotický Mr. Sharman ji skvěle doplňuje. ()

MarekT 

všechny recenze uživatele

Hodně zpopularizovaná komedie, u které mám ale pocit, že mohla být lepší. Myslím si to především 'zásluhou' výrazně nesympatické hlavní postavy, přemýšlící více přirozením než mozkem. Nemám rád tyto oblíbené tvůrcovské sázky na jistotu - tzn. postavit do centra dění jakousi modifikaci Brouka Pytlíka, už třeba proto, že v běžném osobním kontaktu takoví vševědové nevyznívají zrovna dvakrát příjemně. I díky tomu tak některé jinak dobře napsané dialogy (a hlavně monology) vycházejí nazmar. Jediná humorná věc ve spojistosti s touto postavou byl ten kontrast smyšlení mezi ním a jeho partnerkou. Rozechvění bránice tak přichází až na výjimky jedině skrz symbol doby Marylin Monroe, u níž se dá samoúčelná tupost ignorovat, už také z toho důvodu, že, upřímně řečeno, nemusela nic hrát. Co se týče slavné scény u biografu - někomu může (oprávněně) připadat nicneříkající, ovšem z hlediska vlivu na budoucí tvůrce je opravdu skvělá, podobně jako například sprcha v Psychu. A navíc jinak to tehdy ani natočit nešlo, Wilder měl už tak dost problémy s americkými censory. Dal bych i čtyři hvězdy, protože psát scénáře opravdu uměl a třeba závěrečná zmínka o samotné Marylin jen těžko někoho nedostane, ovšem i tak by moje hodnocení bylo nejisté. ()

EdaS 

všechny recenze uživatele

"When it gets hot like this, you know what I do? I keep my undies in the icebox!" Naprosto ROZKOŠNÁ letní komedie s roztomile vyšilujícím Tomem Ewellem a neskutečně sexy Marilyn Monroe, která je prostě... k sežrání. Díky Billymu Wilderovi si vlastně ani neuvědomíte, že je to adaptace divadelní konverzačky pro dva herce (skoro). ()

Galerie (51)

Zajímavosti (33)

  • Marilyn Monroe často zapomínala text a kazila natáčení, takže se některý záběr muel zopakovat až 40krát. To u ní opětovně vyvolávalo myšlenky na sebevraždu. (Kulmon)
  • Ve filmu je ikonická scéna, kdy Marilyn Monroe stojí nad výdechy ventilace a proud vzduchu jí nadzvedává sukni. Málokdo ale ví, že tato scéna se objevila v mnohem starším filmu z doby počátků kinematografie. Je to krátký minutový film z roku 1901 nazvaný What happened on Twenty-third Streetball, New York City. Herečkou se vzdouvající se sukní byla Florence Georgie. (Rollo_Tomasi)

Reklama

Reklama