Zákon lásky

Trailer

Spolurežisérka úspěšného dokumentu V síti, Barbora Chalupová, debutuje tragikomickou dokumentární roadmovie, která sleduje cestu zákona, jenž může ovlivnit život statisíců lidí. „Zákon lásky“ zajistí manželství všem bez ohledu na jejich sexuální orientaci a podporuje ho většina obyvatel České republiky. Komu tedy návrh vzbuzující vášně a nebývalé emoce vadí? Jaký je vlastně rozdíl mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím? S napětím sledujeme vypjatou výpravu napříč společností, která vede od sběru petičních podpisů, přes televizní půtky až po diskuse na půdě parlamentu směřující ke klíčovému hlasování. Střet progresivní a konzervativní části obyvatel ilustrují politici při svých vystoupeních a exhibicích. Nevzdělanost, obavy, strach a neschopnost udělat jakékoliv rozhodnutí však nejsou to jediné, co legislativnímu přijetí brání. Jsme skutečně tak liberální, jak se prezentujeme? A zvítězí nakonec láska nad lží a nenávistí? (Bontonfilm)

Trailer

Hamaradža

Mám rád umenie, ktoré pokladá otázky, núti diváka zamýšľať sa. Herzog hovorí, že filmár by si mal vyberať témy, ku ktorým sám cíti ambivalenciu. To mi v tomto prípade nehrozilo - v tejto téme mám úplne jasno. Navyše tí, ktorí by si ho mali pozrieť, si ho nepozrú. Dramaturgicky ale veľmi funkčné, snáď to bude o pár rokov smutné memento pre ďalšie generácie, ako to vtedy vlastne bolo. ()

DJ_bart

"Láska je láska, když choděj kluci s klukama, holky s holkama!" zpívá Lucie Bílá ve svým kultovním bangeru – existují však tací, co jsou přesvědčeni o opaku. Dokumentaristka Barbora Chalupová, která společně s Vítem Klusákem stojí za vznikem megahitu 'V síti', protentokrát natočila dokument, který spíš působí jako černá tragikomedie s až pohádkovým motivem souboje dobra a zla. 'Zákon lásky' totiž komicky zachycuje nelítostný souboj dvou nesmiřitelných stran: 1) iniciativy Jsme fér, která chce rovná práva pro statisíce LGBTQ+ párů, jimž jsou nesmyslně upírána 2) konzervativních bojovníků za tradiční manželství kteří nesnáší jinakost a evidentně jim nevadí se srát cizím lidem do života...... Jedni používaj fakta, ti druzí zase používaj emoce. Jedni se odvolávají na svobodu a toleranci, ti druzí se zase odvolávaj na křesťanství a tradiční hodnoty přestože žijeme v 21. století a ČR je jedna z nejvíc ateistických země na světě. Jedni chtějí aby se společnost vyvíjela kupředu, ti druzí se evidentně mentálně zasekli ve středověku. Vyobrazený situace či výroky protistrany jsou mnohdy tak absurdní, nelogický až karikaturní, že jsem nevěděl, zda se mám smát, nebo ironicky brečet. Všechny napříč politickým spektrem by pak mělo frustrovat, jaký alibistický zmrdi v poslanecký sněmovně rozhodují o našich životech. Mnozí zároveň tvrdí, že dokument je tendenční a neobjektivní – což je pěkná sračka, protože zcela nepřikrášleně ukazuje, jak debilně zaboomerovaná tahle republika vlastně je. Konzervám a duhám zdar! 💜 ()

Xmilden

Velmi jednostranný dokument, který poměrně jasně fandí iniciativě Jsme fér. Jejíž název tedy upřímně moc nechápu (to jako že někdo kdo to může vidět trošku jinak fér není? A fér je to co si myslím já?) Odpověď zda a jak moc je česká společnosti nakloněna manželství pro všechny, myslím trošku zodpověděly parlamentní volby na podzim 2021, kdy úplně vyhořela Pirátská strana. Takže si myslím že v příštích 4 letech budou mít aktivisté pro sňatky stejnopohlavních párů paradoxně horší pozici. Tedy z tohoto pohledu si nemyslím že by byla podpora věřejnosti zase tak velká, jak dokument deklaruje. Na druhou stranu dokument poměrně hezky znázorňuje zapálenost iniciativy a v kontrastu proti nim jsou i taková "esa" jako Okamura či Volný. Ovšem je potřeba zmínit, že nejen oni. 40% ()

kajas

Dokument, který vám o palčivé problematice neřekne nic nového, tedy alespoň pokud máte mezi blízkými přáteli homosexuální pár. Film je také poněkud jednostranně a doslova černobíle vyprávěný, kdy je druhá "nepřátelská" strana sporu vyobrazena až zesměšňujícím způsobem, což objektivitě dokumentu trochu ubližuje. ()

Marze

Pobavil mě sestřih projevů, které připomínaly rapové souboje. Co mě ale úplně bylo do očí zastánci tradiční rodiny jsou zde představováni zásadně v kostele při mši a druhá strana z hnutí Jsme fér se zde představuje jako moderní rozesmátí lidi setkávající se  v hospodě. Jedna strana své oponenty uráží, druhá je lituje za jejich omezenost. O co vlastně jde vysvětlí až lesbická žena. Již fungující registrované partnerství neumožňuje na rozdíl od manželství zabezpečení její partnerky po její smrti a dítě jí může být odebráno. Politické žvanění časem unavuje. Tvůrci se zřejmě snažili o společenskou tragikomedii. Zajímaly mě pohledy do soukromí i když i zde to tvůrci pojali jednostranně. Tento problém je v nejnižších diskusních arénách jako hospody i v té nejvyšší parlamentu obklopeném experty tak hlučný, že zastínil projednávání jiných zákonů. Já osobně bych jako dítě dva tatínky místo maminky nechtěl. V USA kde vládne Bůh Dolar nyní malí kluci chtějí být gayové, protože nemusí dávat peníze na výchovu dětí  a mají jich tak více. ()

Související novinky

Film Zákon lásky do kin vstupuje 5. srpna

Film Zákon lásky do kin vstupuje 5. srpna

08.07.2021

Spolurežisérka úspěšného dokumentu V síti a držitelka Českého lva Barbora Chalupová představuje svůj celovečerní debut Zákon lásky. Tragikomická dokumentární roadmovie sleduje cestu zákona, jenž může… (více)