Zákon lásky

Trailer
Dokumentární
Česko, 2021, 89 min

Spolurežisérka úspěšného dokumentu V síti, Barbora Chalupová, debutuje tragikomickou dokumentární roadmovie, která sleduje cestu zákona, jenž může ovlivnit život statisíců lidí. „Zákon lásky“ zajistí manželství všem bez ohledu na jejich sexuální orientaci a podporuje ho většina obyvatel České republiky. Komu tedy návrh vzbuzující vášně a nebývalé emoce vadí? Jaký je vlastně rozdíl mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím? S napětím sledujeme vypjatou výpravu napříč společností, která vede od sběru petičních podpisů, přes televizní půtky až po diskuse na půdě parlamentu směřující ke klíčovému hlasování. Střet progresivní a konzervativní části obyvatel ilustrují politici při svých vystoupeních a exhibicích. Nevzdělanost, obavy, strach a neschopnost udělat jakékoliv rozhodnutí však nejsou to jediné, co legislativnímu přijetí brání. Jsme skutečně tak liberální, jak se prezentujeme? A zvítězí nakonec láska nad lží a nenávistí? (Bontonfilm)

Trailer

Disk

Protože jsem dění kolem zákona o přijetí manželství také pro homosexuální páry sledoval takříkajíc "naživo", nebyly pro mě jednotlivé sekvence žádným překvapením, o jednotlivých osobách ani nemluvě. Takže jsem si jenm připomněl,, co všechno se kolem toho (ne)dělo. Zákon lásky vypovídá především o naší společnosti a o tom, koho si volíme do českého parlamentu. A je to kolikrát smutné. Snaha dát prostor co nejvíce stranám obou táborů je výborná, hodně pomáhá výborný střih. Záběry na Prahu v době loňské covidové pandemie jsou stále působivé a vlastně tak nějak říkají o Česku prakticky všechno. Závěrečné shrnutí ve mně vyvolalo jen bezmocný smutek. Tak snad se vše podaří v příštím volebním období. ()

Othello

Čas od času se probudím a znovu si otráveně uvědomím, že ani v roce 2021 lidi nemají stejný práva jen díky tomu, že chtějí píchat s jinýma lidma než ti, co jim to zakazujou. A opět mi dojde, že se kvůli tomu budu muset další léta dívat na nové filmy, přednášky a dokumenty o tomto tématu, které jsou natočené pro lidi v mé bublině, kteří jsou o rovnoprávnosti přesvědčeni. Ty filmy budou mluvit stále naším jazykem, naprosto nehrozí, že se dostanou k některému z odpůrců, takže utvrzení se tak ještě přiutvrdí, přiutvrzení začnou být flustrovanější, flustrovanější vyhořelejší a celý tenhle krysí závod půjde dál a dál, dokud konečně neoprášíme ty gilotiny, protože si přiznejme, že ten experiment s vlastním státem nám prostě hrubě nevyšel a stejně jako malý dítě potřebujeme zjevně někoho, aby nám holt pořád připomínal, abychom to psí hovno nejedli. Zákon lásky nejvíce funguje jako potvrzení deziluze z české podoby zastupitelské demokracie. Sledovat ty pologramotný hovna v oblecích plácající neskutečný píčoviny do poloprázdného sálu apatických ksichtů zírajících do displejů nutí k obdivu vůči každému, kdo má pocit, že jde situace změnit v rámci systému (inherentně postaveném na opresi a přidělování rolí). Smutně výstižný moment ukazuje scéna z přijetí spolku Jsme fér u zdánlivě progresivnějších Pirátů, jejichž vedení během řeči povětšinou též strnule zírá do svých monitorů, aby pak Bartoš začal nesmyslně žvatlat generický monolog o tom, jak Babiš-man bad. ()

filmfanouch

Mladá dokumentaristka Barbora Chalupová se do povědomí veřejnosti zapsala spolurežírováním úspěšného dokumentu V síti, právě po něm ovšem nově Chalupová představila svůj druhý celovečerní dokument, který tentokrát vznikl bez přítomnosti Víta Klusáka. A i její Zákon lásky pojednává o tématu, které hýbe společností. Tentokráte je totiž terčem boj o manželství pro všechny bez ohledu na sexuální orientaci. Téma, které rozděluje společnost a ještě na delší dobu bude. A za pozornost tento dokument stojí.   Pochopitelně není pro každého. Homofobové a zastánci klasických křesťanských hodnot se budou od filmu distancovat, fanoušci konzervativní Aliance pro rodinu s Janou Jochovou v čele by poté rovnou museli zapálit promítací sál. Nutno dodat, že prostor kromě klíčové iniciativy Jsme fér dostávají i právě odpůrci navrhovaného zákona, ty se ovšem v průběhu dokumentu skutečně nedokážou projevit jinak než banda pořádných argumentů neschopných prasat, kteří začnou homosexuály srovnávat s pedofily či zoofily. V průběhu dokumentu může být divák tak trošku naivní a doufat, že tenhle dokument možná přeci jen něco změní. Osobně se ovšem domnívám, že odpůrci homosexuality si budou po zhlédnutí filmu stát za svým. Rád bych se ovšem mýlil.   Zákon lásky především reflektuje českou společnost. Parlament plný hulvátských idiotů, homofobní protestanti a v průběhu především očividné prohlédnutí toho, že většina prostě těch argumentů schopná není a v podstatě se jen bojí něčeho neznámého a nenormálního. V průběhu dokumentu se několikrát odkazuje na změnu zákona o volebních právech žen, přičemž právě členové Jsme fér chtějí, aby jednou bylo manželství pro všechny schváleno a ve společnosti se na něj vzpomínalo právě jako na moment, kdy ženy získali právo volit. Realita pochopitelně tak snadná není, právě reflektování české společnosti je ovšem něco, čím může tento dokument potencionálně něco změnit. Jenomže klíčovou úlohu v tomto ohledu sehrají až právě lidé sami.   Spíše než diskuze na téma ´´ proč jo, proč ne ?´´ se dokument staví na stranu bojovníků za práva manželství pro všechny a není se čemu divit. Přesto vlastně Zákon lásky nemění pravidla hry. Je jen právě reflektujícím průletem společnosti v této palčivé kauze. Nic nového v podstatě nepřináší, samotné silné téma je zpracováno jen velmi slušným způsobem. Zajímavější je ve finále právě onen pohled na společnost než onen samotný boj o práva manželství pro všechny. Divák se může definitivně utvrdit v tom, že jde většinu poslanců přirovnat k bandě prasat ve chlívě, střih jednotlivých proslovů v parlamentu hodně vypovídá o tom, co je v onom parlamentu špatně.   Zákon lásky ve finále v podstatě jen klouže po povrchu a nejzajímavější je v momentech, kdy reflektuje lokální společnost. Přesto je Zákon lásky film, který stojí za zhlédnutí. Ne kvůli tomu, že by přepisoval pravidla dokumentární tvorby, ale právě kvůli tomu, že je důležitým filmem. Filmem, který má dost možná potenciál něco změnit. Dost možná je tak trochu naivní věřit, že Zákon lásky změní pohled daného člověka na celou tu kauzu zda manželství pro všechny povolit či nepovolit, rád ovšem v tomto případě budu optimista. Sluníčkáře si vyprošuju! ()

Botič

Dokument, kde vystupuje rozum a fakta (Jsme fér) proti emocím (Aliance pro rodinu) a totálnímu hulvátství (Poslanecká sněmovna). Čtvrtá hvězdička za obraz společnosti, která na sociálních sítích křičí: "jsme tolerantní, ale..." ()

NinadeL

Velmi potřebný dokument, kterému snad pomůže předchozí úspěch Chalupové a bude tak široce dostupný. Je zde mnoho rovin, jak Zákon lásky vnímat. Například jako zprávu o celé dosavadní práci Jsme fér. Se všemy vrcholy a pády. Také jako kompaktní balíček informací o této problematice v našem prostředí. Nebo jako tolik potřebný dialog. #Palmofffest ()