Muž s kinoaparátem

• Sovětský svaz Čelověk s kinoapparatom (více)
Experimentální / Dokumentární
Sovětský svaz, 1929, 68 min

Na začátku filmu Muž s kinoaparátem vyleze kameraman z „hlavy“ kamery. Film pak diváka vezme na humornou, kaleidoskopickou projížďku po sovětských městech a zároveň ukazuje paralely mezi filmařem a dělníkem v továrně a odhaluje proces vzniku filmu. V jednu chvíli nám Vertov představí muže jedoucího na motorce a pak nám překvapivě ukáže záběry kameramana, který motorku natáčí, a následně záběry střihače, který tyto záběry stříhá. Film, který je zčásti dokumentem a zčásti filmovým uměním, sleduje město v Sovětském svazu 20. let 20. stoletní v průběhu celého dne, od rána do večera. Film režírovaný Dzigou Vertovem, s řadou složitých a novátorských kamerových záběrů, zachycuje scény běžného každodenního života v Rusku. Vertov oslavuje modernost města s jeho rozlehlými budovami, hustým osídlením a rušným průmyslem. Ačkoli ve filmu nejsou žádné titulky ani vyprávění, Vertov přesto přirozeně zprostředkovává zázraky moderního města. (Film Europe)

Maryinka

Věřím, že pro mnohé Muž s kinoaparátem představuje nudu, já však byla přilepená k obrazovce a hltala každý z obrázků, které se mi před očima míhaly. Film nemá žádný příběh, zobrazuje pouze život jako takový - pracující lid, sportující mládež, trávení volných chvil v hospodě či na pláži, porod, svatbu, rozvod, smrt... To vše pomocí několikavteřinových (někdy i méně než vteřinových) záběrů - je to v podstatě takový předchůdce dnešních videoklipů, jen mnohem lepší a s větším uměleckým dojmem. Můj už tak neobvyklý zážitek navíc umocnila nápaditá a originální kamera spolu s hudebním doprovodem Cinematic Orchestra, jenž smíchal dohromady dva z mých nejoblíbenějších žánrů, a to elektro a jazz. Připadala jsem si, jako bych cestovala v čase a navštívila Rusko 20. let minulého století. Nádhera. ()

LuccinyFilmy

Samozřejmě je třeba se na to dívat z pohledu doby a obdivovat revolučnost a vizionářství tohoto přelomového snímku, skvící to perly sovětské kinematografie --- z pohledu dnešního ignoranta je to ale nejdelší hudební videoklip všech dob. ()

Sista

Základ pro každého filmaře a vůbec všechny, které film zajímá trochu hlouběji (pro ostatní to bude nejspíš dost nudné..) Život ve městě od rána do noci, práce lidí i strojů, to vše zachycuje muž bloudící se svou kamerou...časté jsou analogie mechanismů kamery s různými mechanismy ve vnějším světě, využívány jsou všechny tehdejší filmové techniky, včetně těch, objevených samotným Vertovem. Dílo je samozřejmě neuvěřitelně nadčasové a mnohovrstevnaté, ale pozor! Vertov si přál, aby zážitek z filmu nebyl ovlivněný žádným slovním ani hudebním doprovodem. Proto doporučuji sledovat film bez doprovodné hudby, která nám už nějak vnucuje svoje pojetí sledovaného materiálu. ()

kowalski

Nemohl jsem od toho odtrhnout oči. Dokonalé umělecké dílo. Famózní práce s kamerou, střihem - zachycení pohybu strojů a osob. Život přichycený při činu. ()

RadimFišer

Předem děkuji uživateli Tsunami_x za podkreslení filmového, vizuálníhlo a hudebního zážitku tohoto díla. Je to poprvé, co jsem něco takového viděl. Zdánlivý chaos v ulicích, nejlepší jízda na dlouhém jeřábu. Šokující porod na videokameře. Nádherné a vypracované tělo kameramana bratra režiséra. Filmové triky, které si bohužel s dnešními zadají. Zdají se být v této době téměř směšné. Přesto upřímnost díla a jedinečnost, zkouška a pokus vytvořit něco nového mě přivedli k zamyšlení se nad člověkem a jeho slabostmi. Přidalo mi to hluboký duševní kontrast do toho, co dnes zažívám. Musel jsem si vytvořit cestu ze života průměrnosti, přesně jak to zobrazuje tento světový snímek. Přinesl mi, že každý člověk žije ve vlastním světě a snaží se druhé ovlivnit a někdy to nemusí být to správné, ale to si málokdy uvědomuje, protože je zaslepen. V tomto díle je vidět hloupost a nedůležitost člověka. Bravo, pomohl jste mi pane Vertove na mé cestě životem. Pět hvězd filmovému dílu přeje Muž dobrodruh... ()

TomasKotlant

Zajímavá forma, jejíž obsah mě minul. Některé části měly nějakou myšlenku, ale většina mi přišla jako bezduchý střet kinoaparátu s prostředím, ve kterém jsem nic zajímavého neviděl. Trochu jsem měl problém s jistou bezcitností, kterou se film prezentuje. Docela mě potěšily animované sekvence, ale ve vyznění filmu měly zanedbatelnou roli. *** Ve zkratce: Muž s kinoaparátem bloudí Ruskem. Bloudí. ()

Filty

Skutečně nadčasová záležitost, která se za doprovodu jazzové hudby krásně sleduje a poslouchá. Bohužel zbytečně dlouhé a v poslední čtvrtine se divák začíná lehce nudit. 80% ()

Anthro

Výborný filmový počin. Famózní práce s kamerou a střih, skvělý hudební doprovod. První půlku filmu jsem byl v rozpacích, ale druhou půlku jsem dokoukal s otevřenou pusou a nestačil jsem se divit té technické vyspělosti. ()

Gastovski

Konstruktivistická poezie? Aha! Je jasné, že umělecky založení jedinci z tohoto "filmu" vytečou, já ale viděl jen kompilát záběrů sovětských týdeníků zpřeházených přes sebe bez ladu a skladu. Pár záběrů je opravdu vychytaných a vzbudí pozornost i dnes, ale to je tak všechno. Toto že byl - tedy je - zásadní snímek světové kinematografie? Troufám si nesouhlasit. ()

troxor

Jednoduše geniální! Na rozdíl od jiného filmu Kina-OKA, Ruttmannova Berlína je Člověk s kinoaparátem hravější, zaměřuje se spíše na experimentální formální zpracování, má ale daleko menší dokumentární hodnotu. My tu zase tolik z Ruska let dvacátých neuvidíme. Na druhou stranu jako výpověď o životě, životě umělce a životě, jak ho vidí umělec má daleko větší "přesah", než již zmíněný Berlín. Současný hudební doprovod je velice zajímavý, jak by se asi líbil samotnému Vertovovi? Až někde uvidíte běžet Člověka s kinoaparátem, nenechte si ho utéct. Pokud jste alespoň trochu filmoví labužníci, nemůže Vás minout. ()

dokktor

úžasný audiovizuální koncert, který je na dobu svého vzniku neskutečně progresivní. už od začátku vysoce nasazené tempo nepolevuje ani na okamžik až do konce, za což film vděčí dostatečně heterogenímu a obsáhlému materiálu, z kterého byl vyroben, ale především naprosto geniální muzice, u které se až nechce věřit, že byla složena na konci dvacátých let. to s čím přišel v šedesátkách minimalismus, vertov na jedničku zvládl téměř o čtyřicet let dříve. nezbývá než smeknout klobouk dolů, protože čelist byla dole po celou projekci, tak aby klobouku nebylo smutno. ()

Afterpoe

Je téměř nepředstavitelné co dokáže udělat geniální The Cinematic Orchestra, která mě k této "filmové revoluci" dovedla, společně s tímhle experimentálním počinem! Neznalost se nyní neomlouvá. - Jedním dechem: "ˇÚúúža!" - ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků