foto

Vladimír Durdík st.

  • nar. 1.1.1924
    Levice, Slovensko, Československo
  • zem. 24.9.1978 (54 let)
    Bratislava, Slovensko, Československo

Biografie

Vladimír Durdík starší (někdy uváděn i jako Vlado Durdík starší) se narodil na Nový rok 1. ledna 1924 v Levicích. Po vystudování herectví na bratislavské Státní konzervatoři (1944 – 1947) se ještě jako mladý student stal členem činoherního souboru Slovenského národního divadla v Bratislavě (1945 – 1947). Poté nakrátko přestoupil do bratislavské Nové scény (1947 – 1951) a nakonec setrval až do své smrti opět na scéně Slovenského národního divadla (1951 – 1978).

Jako velmi výrazný herec bratislavské přední scény byl umělec Vladimír Durdík st. velmi velmi vytížen se všemi titulními i menšími hereckými úkoly a nabídkami. Jako výrazný slovenský charakterní herec přetvářel Durdík své divadelní postavy díky svým výrazovým prostředkům a zejména svým zjevem, zjevem obličeje a hlasovým projevem.

Z řady desítek divadelních postav Vladimír Durdíka si uveďme například Waltera Kidda ve hře „Hlas Ameriky“, Želibora v „Knížeti Rasticovi“, Arkadije Pavloviče v dramatu „Chirurg Platon Krečet“ Alexandra Kornejčuka, Podnájemníka Ferdyščenka v „Idiotovi“ F. M. Dostojevského, Dona Ariase v „Cidovi“ Pierre Corneille, Aloise ve hře „Stříbrný jaguár“, MUDr. Hajnoše v „Meridiánu“, Porotce č. 10 ve „Dvanácti rozhněvaných mužích“ a další inscenace. Velmi rád a obětavě se věnoval i uměleckému přednesu.

Před filmové kamery Vladimíra Durdíka st. přivedli čeští filmaři. Debutoval jako kapelník v cirkuse ve filmu Františka Čápa MUZIKANT (1947) podle stejnojmenné povídky J. Š. Kubína. O rok později ho opět režisér František Čáp přizval do českého filmu jako velitele partyzánské brigády Štefánik majora Mráze v BÍLÉ TMĚ (1948) na námět Růženy Fischerové („Děti této země“).

Po dlouhých osmadvaceti letech se během sedmé dekády objevil jako gardista v dramatu podle románu Zdeňka Pluhaře JEDEN STŘÍBRNÝ (1976) režiséra Jaroslava Balíka. I když si v našich českých snímcích zahrál pouze třikrát a pod režijním vedením dvou režisérů, patří do dějin českého filmu.

V kinematografii u slovenských sousedů se postupně objevoval v titulech VLČIE DIERY (hlavní žandár), ČERTOVA STENA (mladý dělník), PRIEHRADA (dělník Martin Bučan), MLADÉ SRDCIA (Varga), POLE NEORANÉ (Žiarský), SKALY A ĽUDIA (výrazný inženýr Peter Daniš), středometrážní PRVÁK (otec), STRIEBORNÝ FAVORIT (otec Krupec), PIESEŇ O SIVOM HOLUBOVI (Rudkův otec), TVÁR V OKNE (profesor Hančin), KÝM SA SKONČÍ TÁTO NOC (pan Holub), TRAJA SVEDKOVIA (Jano) a nebo DO ZBRANE, KURUCI! (Šándor).

Až na výjimky se skutečně objevoval před filmovými kamerami ve velmi malých rolích a epizodkách. Filmové umění nikdy plně nevyužilo herecké umění Vladimíra Durdíka st., jenž zemřel na vrcholu své kariéry a uměleckých sil.

Velké uplatnění nalezl i v rozhlase („Gazdina roba“, „Šípková Růženka“, „Tři mušketýři“, „Všecko pro národ“, „Konopka“, „Drama v Livonsku“, „Bouřka“, „Naděje patří neděli“, „Děti kapitána Granta“, „Ptáci“, „Jaro z roku 1871“, „Sen noci svatojánské“, „Zlatá horečka“, „Letící stíny“, „Živý bič“, „Doktorka Dana“ aj.), dabingu, televizních filmech (MŔTVI NESPIEVAJÚ, PASCA, PŠTROSÍ VEČIEROK, FALOŠNÝ NERO, HÁJNIKOVA ŽENA, LOUIS PASTEUR, ZBOJNICKY TANEC, MÁRIA TUDOROVÁ, VEČNE MLADÁ HISTÓRIA, ROSA NA TRÁVE, PROFESOR SONNENBRUCH, ŽABÍ ŽENÍCH, DESETINKA CITU, CANARISOVA KRVAVÁ HVĚZDA nebo EŽO VLKOLINSKÝ apod.) a i seriálech (PARÍŽSKI MOHYKÁNI, STRATY A NÁLEZY či ÚTEK ZO ZLATEJ KRAJINY).

Rovněž se angažoval politicky, veřejně a v různých svazových a odborových funkcích: v letech 1956 až 1959 a 1969 – 1970 byl členem předsednictva Slovenské odborové rady a v krizových letech na konci 60. let 1968 – 1970 setrval ve funkci předsedy Slovenského odborového svazu pracovníků umění a kultury.

Za svojí práci a dílo obdržel Vyznamenání Za vynikající práci (1968). Vladimír Durdík st. zemřel náhle 24. září 1978 v Bratislavě ve věku pouhých čtyřiapadesáti let. V otcových stopách kráčel i syn, herec Vladimír Durdík ml. (1949 – 2003). Je smutnou zajímavostí, že otec i syn Durdíkové zemřeli předčasně a oba ve stejném věku padesáti čtyř let.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Filmy

1978 Ežo Vlkolinský (TV film)
Päť dní do rozsudku (TV film)
Sesternica Beta (TV film)
Viťúzi (divadelní záznam)
Zbojnícky tanec (TV film)
Žabí ženích (TV film)
1977 Louis Pasteur (TV film)
Poslední parlamentári (TV film)
Preloženie (TV film)
Vládca Oidipus (TV film)
1976 Americká tragédia (TV film)
Balada o uznaní (TV film)
Jeden stříbrný
Nežiadúci (TV film)
Plukovník Chabert (TV film)
Prvá nadovšetky (TV film)
Červené víno (TV film)
1975 Jeden zo siedmich (TV film)
Posledný prípad advokáta Saint Ponsa (TV film)
Profesor Sonnenbruch (TV film)
Strieborný jaguár (TV film)
Zrnko prachu (TV film)
1974 Do zbrane, kuruci!
Jaríkovský kostol (TV film)
Lucrezia Borgia (TV film)
Prvý deň karnevalu (divadelní záznam)
Rudienka (TV film)
1973 Desatinka citu (TV film)
1972 Deň sa začína pred úsvitom (TV film)
Kým kohút nezaspieva
Lofter (TV film)
Rosa na tráve (TV film)
Večne mladá história (TV film)
Červené víno (TV film)
1971 Cesta zarúbaná (TV film)
Hájnikova žena (TV film)
Mŕtve duše (TV film)
Taký obyčajný deň (TV film)
1970 Falošný Nero (TV film)
1969 Hrdá to pieseň (TV film)
Pštrosí večierok (TV film)
1968 Dvor uprostred neba (TV film)
Hodinky s vodotryskom (TV film)
Knieža liptovské (TV film)
Mária Tudorová (TV film)
1967 Hernani (TV film)
Pasca (TV film)
Svätý experiment (TV film)
Červená Roza (TV film)
1966 6. júl (TV film)
Knieža Rastic (TV film)
Líšky, dobrú noc (TV film)
Pred súdom (TV film)
1965 Dvaja (TV film)
Kým sa skončí táto noc
Mŕtvi nespievajú (TV film)
1964 Majáková loď (TV film)
O Vesne krásavici (TV film)
Tajomstvo (TV film)
1963 Tvár v okne
1962 Keď chýba trombón
Vrátim sa živý (TV film)
1961 Pieseň o sivom holubovi
1960 Trinásťroční
1959 Prvák
Skaly a ľudia
1953 Pole neorané
1952 Mladé srdcia
1950 Priehrada
1948 Bílá tma
Vlčie diery
Čertova stena
1947 Muzikant

TV seriály

1978 Ve znamení Merkura (TV seriál)
Stopa stříbrných draků (E04)
1977 Útek zo zlatej krajiny (TV seriál)
1974 Straty a nálezy (TV seriál)
Rudo (E01)
1971 Parížski mohykáni (TV seriál)

Dokumentární

1972 Svedectvo (TV film)
1971 Stoj slnko - hýb sa zem (TV film)
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace