Roku 1831 propuklo na Slovensku velké povstání, zapříčiněné nejen útiskem, hladomorem a vykořisťováním, ale také poplašnými zvěstmi o trávení studní. Protože hrozí rozšíření cholerové epidemie, úřady rozhodly o plošné dezinfekci vody - a nevzdělaní vesničané v tom spatřují vražedné úklady. I když je povstání neorganizované, vyskytne se mezi vzbouřenci skupinka uvědomělejších buřičů. Vznikl příkladný revoluční plakátek o tom, že utlačovaným nezbývá nic jiného než vzpoura a že právě oni se stávají morálními vítězi, i když prohrají. (oficiální text distributora)

Autogram

Zemplínske povstanie nemalo dlhé trvanie, ale aspoň páni zemani okúsili pocit na dereši. Slovenská herecká elita sa veľmi slušne zhostila tohto historického filmu a výprava nezabudla na žiadny detail. Historické detaily neriešim, lebo to bola slušná zábava, nechýbal humor, stredoveká akcia ani neporaziteľný zbojník Dočolomanský, ktorý začuje výkriky na kilometre. –––– Žrať pečený zemiak a havranie vajcia, už z toho začnem pomaly krákať! ()

Rathalos

Vyborna ceskoslovenska historicka drama podla skutocnych udalosti s excelentnym hereckym obsadenim,temna atmosfera,vzbura,hladomor,vykoristovanie,cholera,bitky,popravy,nutena praca a tak dalej,vsetko bolo na vtedajsie filmove pomery uctihodne zobrazene,mne sa tento film velmi ratal,skvela praca...:-) ()

Snorlax

Velmi zajímavé sociální drama je až po okraj narvané herci zvučných jmen. Revolučně smýšlející hraběnka, která ráda preluduje Marseillaisu, je snad nejvýraznější postavou v podání skvělé Květy Fialové, která se nezdráhá mluvit slovensky. Mistrík je okouzlující Husův nástupce, jen neskoná na hranici, ale kulkou. Dočolomanský se stal přesvědčivým vůdcem povstalců a Kukura zbabělým zrádcem. Zamutovský pán v podání Müllera je silný, nebojácný i krutý. Výprava sice připomíná velmi skromnou televizní inscenaci, ale herecké výkony patří na to největší plátno. ()

Biopler

Jedná sa o krásnu prehliadku našej hereckej elity tých čias. Prekvapivo výborný Dočolomanský v roli Lukáša riadi implicitne vzburu, v pozadí chce ťahať za nitky lišiacky dobrák Hamzík v podaní Kukuru. Korunu tomu dáva zeman Müller, naprosto presvedčivý ako vždy. Trochu čudný výber Mistríka do roly kňaza, nemohol som si celý čas zvyknúť, no a horšie na tom je už len richtár Vašek, resp. Češka Květa Fialová, ktorá sa snaží hovoriť po slovensky, ale skrátka prízvuk nezakryje. A čudujem sa, veď sme mali toľko dobrých herečiek a len by tak pachtili po roli grófky. Dielo nás prevedie vývojom situácie kedy chudoba nemala čo do úst i čo piť, navyše prišla cholera a zapríčinila povstanie. Celé je to však podané hrr hrr hrr a citeľne chýba, vzhľadom k téme, poriadna atmosféra, emócie nedoznievajú (zastrelenie kňaza), lebo niet kedy. A to záverečné prekvapko, čo sa týka stretnutia bratov pri šibenici, už všetko nevyžehlí. ()

majo25

Celkom príjemné prekvapenie...historická dráma na báze skutočných udalostí, ktoré sa udiali na východnom Slovensku v 19. storočí poteší nielen zvolenou témou, ale aj spracovaním, výpravou, mnohými akčnými sekvenciami (súboje síce so zahraničnou konkurenciou tej doby neobstoja, ale hlavné je, že tam sú) a známymi tvárami, ktoré odviedli kus poctivej hereckej "roboty". Po celú dobu sa niečo deje, nechýbajú intrigy, podliactva, hrdinské slová i slová o česti. V pár málo okamihoch sa vyskytnú aj humorné scény, ktoré sú vkusné. Nechýba dobrodružný prvok (hory, lesy), i ten dramatický, ktorý si samozrejme zvolená téma žiada, ale fajn, že je bez pátosu. ()

• Film sa natáčal v nasledovných lokalitách: hrad Branč, Soločnica, Stupava, Rusovce, Lančár, Slatinské Lazy, Jur pri Bratislave, Doergicze, Zalaegerszeg. (dyfur)