foto

Grace Lee Whitney

  • nar. 1.4.1930
    Ann Arbor, Michigan, USA
  • zem. 1.5.2015 (85 let)
    Coarsegold, California, USA

Biografie

Grace – rodným jménem Mary Anne Chase – se narodila v městě Ann Arbor ve státě Michigan. Po narození ji adoptovala rodina Whitneyových, která ji přejmenovala na Grace Elaine Whitneyovou. Svou kariéru začínala ve 14 letech jako dětská zpěvačka na detroitském rádiu WJR, ale brzy se začala objevovat v hudebních klubech a vyrazila na turné se skupinou Spikea Jonese.

Grace debutovala jako slečna Hollandová na Broadwayi ve hře TOP BANANA a v roce 1954 se objevila i ve stejnojmenném filmu společnosti United Artists. O pět let později zazářila Grace jako Rosella, členka ženské kapely v dnes již klasické komedii Billyho Wildera NĚKDO TO RÁD HORKÉ. V tomto filmu se objevila v několika scénách s Jackem Lemmonem, Tonym Curtisem nebo s Marilyn Monroe. V roce 1962 si Grace zahrála Tracey Phillipsovou v dramatu Bernarda Girarda A PUBLIC AFFAIR. O rok později jí dal opět šanci Billy Wilder, který ji obsadil do role Kiki v romantické komedii SLADKÁ IRMA. Ve stejném roce se představila jako Texaská růže po boku Jeffreyho Huntera ve filmu THE MAN FROM GALVESTON. Zahrála si také Babs Livingstonovou v BEWITCHED a Neliu v BATMANOVI.

V 70. a 80. letech Grace zpívala s mnoha orchestry a hudebními skupinami, včetně orchestru Keitha Williamse. Poté, co se stala frontmankou své hudební skupiny Star, se soustředila na jazzový a popový zpěv. Grace napsala také vlastní autobiografii, která nese název: The longest Trek: My tour of the Galaxy. Rolí, která ji ale bezesporu nejvíc proslavila, byla role Janice Randové, osobní asistentky kapitána Jamese T. Kirka ve fimu a seriálu STAR TREK. Grace už poté nedokázala překročit její stín a žádné jiné filmové nabídky již nedostala. Jejím manželem byl Jack Dale, se kterým má Grace syna Scotta, který je také hercem.

ČSFD.cz

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky