foto

Ladislav Janeček

  • nar. 31.12.1905
    Strakonice, Čechy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 1972
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Ladislav Janeček se narodil na konci roku 1905, tedy 31.12. Narodil se ve Strakonicích, jeho otec se jmenoval Josef Janeček, maminka Anna. Měl se soukromě vzdělávat herectví u známé G. Horvátové, a dalších známých osobností.

Začínal u různých kočovných společností 1923-1930, na začátku 30. let působil v Praze, kde vystřídal řadu divadel, např. Uranie, Tylovo divadlo, smíchovská Aréna. V roce 1940 ho Jiří Koldovský angažoval do svého Moderního divadla. Též krátce hrál v divadle v Českých Budějovicích. Byl též obchodním příručím.

Bohužel v každém divadle kde hrál, vytvářel jen různé epizodky. Po válce se s ním setkáváme až v roce 1951, kdy přijal angažmá ve Vesnickém divadle, bohužel i zde dostával epizodní role. Až v roce 1956 se dočkal významnější role, v Osudech dobrého vojáka Švejka, sehrál nadporučíka Lukáše. Ale od sezony 1956/57 přijal angažmá v krajském zájezdovém divadle v Klatovech.

Zde pak sehrál velkou roli maršála v Bílé nemoci a též větší roli inž. Bečváře v divadelní hře Poslední muž. V roce 1962 (bylo mu 57 let) jeho angažmá zde skončilo a do jiného již zřejmě nenastoupil.

Jeho filmová kariéra byla podobná té divadelní, film měl pro něho jen malé epizodky. Poprvé v roce 1933, ve filmu S vyloučením veřejnosti, kde sehrál epizodku herce. Až do roku 1944 si zahrál ve 40 filmech. Různé čeledíny, lékaře, ale nejčastěji strážníky či přímo policejní komisaře.

Z jeho o něco větších rolí zaslouží zmínit vzteklý modelář Fred, ve filmu Adam a Eva, šofér Brožík ve filmu Kdybych byl tátou (1940), poručík Voženílek ve filmu Zborov (1938), podvodný karbaník Fryček ve filmu Dvojí život (1939). Po roce 1945 si zahrál již jen v pěti filmech, po epizodce ve filmu Rozina sebranec (1945), si až v roce 1949 zahrál epizodku redaktora ve filmu DS-70 nevyjíždí a epizodku posla ve filmu Revoluční rok 1848.

V roce 1950 se s diváky na dlouhou dobu rozloučil rolí šoféra ve filmu Pára nad hrncem. Až po 22 letech, v roce 1972, si zahrál epizodku nervózního zákazníka v Pramenu, ve filmu Půlnoční kolona. Po tomto roce již o něm nemáme žádné informace.

Z jeho osobního života, je nám známo, že se v roce 1928 oženil s jistou Walburgou Kouřimovou, v manželství se narodila jediná dcera, která dostala nevšední jméno po své matce Walburga. Manželství se však rozpadlo. Bohužel další osud a úmrtí Ládi Janečka, jak býval často psán neznáme.

JA.RO.KO.

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace