foto

Bryan Singer

  • nar. 17.9.1965 (53 let)
    New York City, New York, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Bryan Singer už od svého hraného debutu a vítěze hlavní ceny poroty ze Sundance Public Access soustavně baví diváky filmy, které vynikají odvážným vizuálním stylem a propracovanými postavami. Singer se do všeobecného povědomí dostal v roce 1995 mysteriózním thrillerem Obvyklí podezřelí, v němž hráli Chazz Palminteri, Benicio Del Toro, Stephen Baldwin, Gabriel Byrne, Kevin Pollack a Kevin Spacey. Film získal dva Oscary, pro Spaceyho za nejlepšího herce ve vedlejší roli a pro scénáristu Christophera McQuarrieho za nejlepší původní scénář.

Následujícím Singerovým snímkem byl kritikou chválený Nadaný žák, adaptace novely Stephena Kinga s držitelem dvou oscarových nominací Ianem McKellenem v jedné z hlavních rolí.

Singer navázal dvěma nesmírně úspěšnými filmy, trhákem léta 2000 X-Men a jeho ještě úspěšnějším pokračováním X-Men 2 z roku 2003. Adaptací se ujal s vědomím, že budou podrobeny hodnocení davu obdivovatelů čtyřicet let starého komiksu. Fanoušci komiksu i noví diváci však Singerovu vizi, hladce spojující akční a dobrodružný žánr se sci-fi, nadšeně přijali, jakož i hvězdné herecké obsazení v čele s Hughem Jackmanem, Patrickem Stewartem, Ianem McKellenem a Halle Berryovou.

Po obrovském úspěchu prvních dvou filmů o X-Menech Singera oslovilo studio Warner Bros., aby se ujal režie snímku Superman se vrací. První velkofilm natočený na digitální kameru Panavision Genesis nadchl fanoušky i filmové kritiky a nalákal do kin diváky po celém světě, ať už na tradiční formát nebo na IMAX 3-D. Také to byl první hraný akční film, který s velkým úspěchem využil proces postkonverze do 3D.

Po filmu Superman se vrací Singer natočil thriller z doby druhé světové války Valkýra s Tomem Cruisem, Kennethem Branaghem, Tomem Wilkinsonem, Eddiem Izzardem a Billem Nighym. Byl pozitivně přijat kritikou a zároveň dosáhl celosvětových tržeb bezmála 200 milionů dolarů, a tak pro čerstvě obnovené studio United Artists představoval první opravdový komerční hit. Novějším Singerovým filmem je hraný akční velkofilm ve 3D Jack a obři, který režíroval pro New Line Cinema, Legendary Pictures a Warner Bros.

Pro televizi Singer režíroval pilot a působil jako výkonný producent na seriálu, oceněném cenami Emmy a Zlatý glóbus, Dr. House s Hughem Lauriem v hlavní roli. Seriál se soustavně držel na žebříčku deseti nejlepších televizních pořadů. Jako výkonný producent se podílel i na televizním seriálu stanice ABC Dirty Sexy Money, který byl nominován na Emmy a Zlaté glóby, s Donaldem Sutherlandem v hlavní roli.

Singer režíroval a produkoval nespočet dalších projektů pod hlavičkou své filmové, televizní a videoherní produkční společnosti Bad Hat Harry Productions, kterou založil v roce 1994. Mezi příklady Singerovy producentské práce patří celovečerní dokument Look, Up in the Sky: The Amazing Story of Superman, miniseriál stanice Sci-Fi Channel Záhada Bermudského trojúhelníku, favorit žánrových filmových festivalů Halloweenská noc a nedávno také internetový sci-fi seriál H+ pro Warner Brothers.

Po roli producenta na filmu X-Men: První třída, prequelu podle jeho vlastního původního námětu, se Singer vrátil do světa X-Menů nejen jako producent, ale i režisér filmem X-MEN: BUDOUCÍ MINULOST.

CinemArt

Režijní filmografie

Filmy

2018 Bohemian Rhapsody
Broadway 4D
2016 X-Men: Apokalypsa
2014 X-Men: Budoucí minulost
2013 Jack a obři
2012 Mockingbird Lane (TV film)
2008 Valkýra
2007 Football Wives (TV film)
2006 Superman se vrací
2003 X-Men 2
2000 X-Men
1998 Nadaný žák
1995 Obvyklí podezřelí
1993 Public Access
1988 Lion's Den

TV seriály

2017 X-Men: Nová generace (TV seriál)
Gen X (S01E01)
2015 Policie Battle Creek (TV seriál)
The Battle Creek Way (E01)
2004 Dr. House (TV seriál)
Occamova břitva (S01E03)
Pilotní díl (S01E01)

Producentská filmografie

Scenáristická filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(1 017)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace