foto

Wes Anderson

  • nar. 1.5.1969 (49 let)
    Houston, Texas, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Wes Anderson je jedním z nejoriginálnějších a nejžádanějších režisérů současnosti. Andersonův film Až vyjde měsíc šel do distribuce pod hlavičkou společnosti Focus Features v květnu 2012 a sklidil uznání kritiky i vysoké tržby. Zároveň ve stejném roce zahajoval festival v Cannes. Anderson k filmu napsal scénář společně s Romanem Coppolou a získal za svou práci nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší původní scénář a také nominaci na cenu Writers Guild of America Awards, stejně jako nominaci na Zlatý glóbus v katerogorii Nejlepší film (muzikál nebo komedie).

V roce 2009 Anderson režíroval stop-trikový animovaný film Fantastický pan Lišák, podle dětské knížky Roalda Dahla. Své hlasy postavičkám propůjčili: George Clooney, Meryl Streepová a Bill Murray. Film získal nominace na Oscara a cenu BAFTA za nejlepší animovaný film. V roce 2007 přišel do kin Andersonův film Darjeeling s ručením omezeným v distribuci společnosti Fox Searchlight a v roce 2004 Život pod vodou, ve kterém se objevili někteří z jeho častých spolupracovníků, Bill Murray a Anjelica Hustonová.

Anderson zaznamenal svůj první velký úspěch v roce 2001 filmem Taková zvláštní rodinka. Film sklidil ovace kritiků a stal se komerčním úspěchem. Gene Hackman za svou roli získal Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon v komedii a film přinesl Andersonovi jeho první nominaci na Oscara za Nejlepší původní scénář. Anderson vstoupil na filmovou scénu v roce 1996 svým prvním celovečerním filmem Grázlové, ve kterém hráli Andersonovi dlouholetí přátelé, Owen a Luke Wilsonovi. Jeho další film Jak jsem balil učitelku, si v roce 1999 vysloužil cenu Independent Spirit Award za nejlepší režii. Od tohoto momentu se Anderson stává miláčkem kritiky a vytváří si stále rostoucí fanouškovskou základnu.

Kromě své práce pro film, Anderson také režíroval reklamní spoty pro kampaně AT&T Your Seamless World a American Express My Life, My Card. Zároveň se v roce 2008 spojil s Bradem Pittem, aby pro japonskou SoftBank režíroval sérii reklam určených pro mobilní telefony. Společně s Romanem Coppolou spolurežírovali reklamu pro Stella Artois.
Anderson se narodil v Houstonu v Texasu a vystudoval University of Texas v Austinu.

CinemArt

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(2 010)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace