Carancho (2010)

Svedomie a láska v zajatí poisťovníckej korupcie, siahajúcej do najvyšších štátnych zložiek. Argentína je divočina. Pútavé skôr šokujúcim námetom než spracovaním. To je všedné a nevýrazné, k vyhroteniu emócií sa odhodlá až v záverečnej scéne. Chémia medzi ústrednou dvojkou, ktorá je dôležitým pilierom filmu, funguje dobre.

Centurion (2010)

Historický dobrodružný hunt-movie. Gratulujem Marshallovi, že sa vypracoval v režiséra hercov ako Fassbender, West, Cunningham či Morrissey. Tí mu spolu s fantastickou prírodnou scenériou pomáhajú urobiť snímku zábavnou a strhujúcou. Film nie je samoúčelne krvavý a brutálny, je realistický a jeho násilie zapadá do konceptu drsnej drámy, v ktorej sú sympatické hlavné postavy v divočine lovené krvilačnou lady-vengeance stopárkou. Jej hnev a krutosť sú opodstatnené a preto jej postava v divákovi nevzbudzuje odpor a nenávisť, ale strach a rešpekt. Menej realistický je už mejkap a vyfénované vlasy krásnej divožienky, žijúcej na samote pri rieke, v ktorej si holými rukami chytá rybacinou zaváňajúce raňajky - i tak ale vďaka za kúsok nehy v šedivom svete beznádeje. Byť silnejšej záverečnej konfrontácie, zvažoval by som 4*.

Cizinec (2010)

Film, ktorý chce byť napínavý, romantický, neodolateľný i chytrý, a je nijaký. Možno len príjemne retro. Marketingová bublina, pri ktorej sa síce človek vyslovene nenudí, no i tak má neustále pocit, že si zaplatil iba za prehliadku hviezd, kostýmov a Benátok. VEĽMI neisté 3*.

Ďábel (2010)

Hororové béčko s lacnejšími hercami a nejednou logickou fackou. Ale technicky profesionálne zvládnuté, s parádnymi úvodnými titulkami, solídnou atmosférou a celkom funkčnou pointou. Nebyť ešte lepších starších hororových béčok Cube či Saw, ktoré ma knokautovali a dal som im "iba" štyri hviezdy, zrejme by som sa k štyrom uchýlil aj v prípade Devila.

Detroit, divoké město (2010)

Dokument spoľahlivo navodí atmosféru Detroitu a života v ňom, ale to najdôležitejšie - informácie či už z histórie alebo súčasnosti (a porovnanie stavu na faktoch) - neposkytne. Akoby sa tvorcom nechcelo príčinámi úpadku tohto kedysi významného industriálneho mesta zaoberať, zhrnú ich do jednej vety: "A potom prišli drogy..." Dialógy s niektorými obyvateľmi predmestia sú trefné, zaujímavé i vtipné (najlepší je starý pán, pestujúci si na záhrade zeleninu) niektoré scény zasa úplne zbytočné. Fakt, že za posledných 50 rokov sa počet bielych obyvateľov znížil o 93% a počet čiernych zvýšil o 160%, a že ony drogy, ktoré mesto pochovali, sem nepriniesli bieli, dokument vôbec nespomenie. Dokonca i farbu pleti svojich protagonistov pred kamerou premiešava 1:1. Dokument, obzvlášť festivalový, je posledné médium, ktoré by malo zastierať pravdu iba kvôli nejakej "politickej korektnosti".

Dluh (2010)

Veľmi slušné. Ako psychologická dráma, aj ako napínavý thriller. Ale lepšie by bolo pritlačiť a koncentrovať sa viacej na jednu, či druhú stranu. Film by si potom v kinematografii našiel výraznejšie miesto, napr. po boku dramatického Mníchova, či thrillerovej Valkýry, popri ktorých je takto ľahšie zapadateľný prachom. John Madden sa za každú cenu snaží aj strhnúť amerického diváka, aj myšlienkovo naplniť toho európskeho, a tesne míňa trefu do čierneho. Záver ignorujte, ten je vyslovene nevhodný a spochybňuje aj moje štvorhviezdičkové hodnotenie.

Do morku kosti (2010)

"Nikdy nepros o to, čo ti malo byť ponúknuté." Winter's Bone pôsobivo zobrazuje riešenie ťažkej situácie neúplnej rodiny v už tak ťažkom živote v neľahkých podmienkach (kde sa obživa zaobstaráva vlastnoručne v lese). Motorom filmu nie je ani tak scenár, ako atmosferické prostredie stredoamerického zapadákova, kde záhrady skrášľujú hrdzavé vraky áut a v kôlňach sa pěcie a fetuje perník. A kde medzi obyvateľmi fungujú spoločenské pravidlá, z ktorých mrazí v kostiach. Jennifer Lawrence je tu skutočne teenage ťahúňom, aký sa na plátne vidí raz za čas. Pocitovo blízke Coenovic Fargu, akurát bez nadsádzky. Missouri si ako turista nechám ujsť.

Dostaň ho tam (2010)

Zhulené pozostatky fajn humoru z oveľa lepšej, koncepčnejšej Forgetting Sarah Marshall. Ale dá sa nemať rád komédiu s Jonahom Hillom a Russellom Brandom? A ten český plagát má niekoho prilákať do kina?

Enterprisse (2010)

Tvorca rozpohyboval čiernobiele fotografie a výsledok nazýva filmom. Istý kinetický drajv to má, ale to má byť dôvod film velebiť?

Exmanželka za odměnu (2010)

Nehorázne zdĺhavé rozhodovanie sa medzi vtipnou romancou o zbližovaní sa rozhádanej dvojice, a kriminálnou zápletkou s gangstermi. Prítomnosť Petera "pavouk chytil dvě mouchy" Greenea poteší, no spomenuté dve linky by nefungovali ani samé o sebe, nieto ešte spolu. Dámske publikum na projekcii sa ako tak bavilo, pánske nevedelo obsedieť.