• Rodinný

Ta naše písnička česká (1967)

Udělat film s písničkami není lehké. Stává se, že písničky jsou do děje vkomponovány násilně nebo se nevztahují k ději nebo jsou písničky pěkné, ale děj filmu nestojí za nic... Je milé, že nic z toho se tohoto filmu netýká! Navíc sledovat české zpěváky z druhé poloviny 60. let je víc než zajímavé. Je to taková „Babiččina krabička“ ve filmovém podání. Toto dílo pana Podskalského se mi zdá jako skvělá pocta písničkáři Hašlerovi a skvělé připomenutí jeho písniček. Těch dodnes živých i těch už pozapomenutých.

Man in the Mirror: The Michael Jackson Story (2004) (TV film) odpad!

Natočit životopisný film o popovém králi a popové legendě Michaelovi Jacksonovi, aniž by v něm zazněla jediná jeho písnička, mi připadá podobné, jako natočit film o vzniku a rozvoji barevné televize na černobílý film. Film je po všech stránkách odpad. Jediné, co nelze autorům filmu upřít, byla zřejmě nesmírná snaha natočit dobrý film. Bohužel však zůstalo jen u snahy, neboť výběr herců i jejich výkony jsou naprostým fiaskem. Jediným pozitivním přínosem je chronologický výčet stěžejních událostí v životě Michaela Jacksona. Domnívám se, že už sama myšlenka takový film natočit byla zcestná. O mnoho víc by světu prospěl střihový dokument z jeho života s vhodným komentářem. Škoda, přeškoda. Nejen popový král a jeho fanoušci, ale i svět jako takový by si nějaký hodnotný film o jeho životě zasloužil. Možná, že takový film ještě vznikne. Třeba až jednou jeho dětští oblíbenci světu sdělí čistou pravdu o jejich vztahu.

Chlapi přece nepláčou (1979)

Nevím proč, ale čekal jsem od tohoto filmu jaksi víc. Proto jsem byl po jeho shlédnutí docela zklamaný. Film rozhodně není špatný, ale něco mu chybí. Řekl bych, něco v ději. Výkony herců (jak dětských, tak dospělých) byly dobré.

Stalo se za bílého dne (1958)

Mimořádně kvalitní a zdařilá filmová klasika!!! Perfektní herecké výkony. Za zmínku stojí skutečnost, kterou objeví pouze ten, kdo má možnost porovnávat originální verzi s českou verzí, která vznikla s největší pravděpodobností ještě za socializmu. V české verzi je totiž vystřižena scéna s pohřbem zavražděné holčičky. Čert ví proč byla vystřižena, ale nabízí se zdůvodnění, že to je proto, že se jednalo o klasický pohřeb do země, na němž hovoří farář o Bohu. Ovšem důvod mohl být i časový. Třeba musela mít česká verze filmu jen zcela určitou minutáž. Film je vystřižen ještě na jednom místě, ale to mohlo být i z důvodu poškození filmu. Jedná se jen o několik sekund, které děj filmu nijak neovlivnily. (Pondělí 01.03.2010)

Pes Baskervillský (1959)

Prvotřídní zfilmování. Viděl jsem verzi s dabingen z r. 2007 a musím uznat, že dabing je na velice dobré úrovni.

Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu (2007)

DVD s tímto filmem jsem si koupil jen proto, že bylo skutečně za pakatel. Dnes vím, že jsem udělal moc dobře. Ne že by pro mne sourozenci Saudkové byli neznámým pojmem, ale byli mi lhostejní, stejně tak jako mi byla lhostejná jejich tvorba, i když jsem znal jsem jak Janovy fotografie, tak i Kájovy kresby. Teprve zajímavý „skorodokument“ Adolfa Ziky mi Jana přiblížil. Byl jsem mile překvapen, jak pěkně se Jan Saudek vyjadřuje, třeba i ve srovnání s vyjadřováním tvůrců v rozhovorech v bonusech. Soukromý život dílo Jana Saudka jsou velmi zvláštní. Já bych tak žít nemohl a ani nechtěl. Na druhou stranu je také pravda, že bych ani nedokázal vytvořit to, co vytváří on. Ve filmu jsem postrádal přiblížení technik, kterými vznikají fotografie s podivným nábojem.

První velká vlaková loupež (1978)

Po všech stranách precizně udělaný film, který stojí zato vidět. Prakticky okamžitě jsem se rád nechal vtáhnout do děje a kochal jsem se skvělými a propracovanými záběry. Snad jen připomínku k překladu: věta „O čem je ten tvůj byznys?“ se mi jako moc šťastná nejevila. U skvělého dabingu mně ze začátku trošku rušilo, že se některé české hlasy podle mě ne úplně hodily k dabovaným postavám, ale pak jsem si přivykl. Ještě něčeho jsem si všiml. Nevím, odkud má ČSFD název filmu „The First Great Train Robbery“. Já jsem na obrazovce jasně viděl „The Great Train Robbery“.

Ať vejde ten pravý (2008)

Hodnotná směsice hororu, šikany mezi dětmi, upírů a severské zimy. Film, který Vás bez problémů vtáhne do děje a neopustí Vaši mysl ani po svém skončení. Určitě stojí za zhlédnutí.

Ostrov doktora Moreaua (1977)

Tento film jsem viděl kdysi v době jeho vzniku a musím přiznat, že mě nejen že nezaujal, ale dokonce se mi i nelíbil. V květnu 2009 jsem měl možnost ho opět zhlédnout. Musím přiznat, že jsem se na něj tentokrát díval úplně jinýma očima. Ne snad že by ten film léty nabral na kvalitě, ale vnímal jsem ho pod vlivem jiných souvislostí. Jestli mi v 70. letech přišlo přetváření zvířat v lidi jako totální nesmysl, tak dnes v době genového inženýrsví se na tento film dívám jako na průkopníka ve věcech, o kterých se mi dřívě nechtělo ani uvažovat. Poutavá je zejména první část filmu. Druhá část mi přišla spíš už jen jako taková zběsilá honička, kdy jsem se už nemohl dočkat nějakého konce. Film má celou řadu nedostatků a slabých míst, ale za jeho nosnou myšlenku si podle mě ty **** zasluhuje. Na závěr bych ještě pochválil dobrý dabing.

Letní bouře (2004)

I když děj je nereálný a některé situace víc než přitažené za vlasy, dávám plný počet bodů. Především za vynikající herecké výkony Roberta Stadlobera v roli Tobiho a Kostji Ullmanna v roli Achima. Dabing byl ve většině případů velmi dobrý. Skláním se před překladatelem německého textu, protože vymyslet na otázku: „A kde jsou ty holky z Berlína?“ odpověď: „Abys doudil moudí, co?“ považuji za skvělý husarský kousek.