Resident Evil: Odveta (2012)

Předchozí díl, nad kterým všichni ohrnovali nos se u mě trefil přesně do definice bezmyšlenkovitého, stupidního ale super-zábavného béčka. Doufal jsem tedy, že Retribution dopadne podobně. Hranice mezi nadšeným "fuck yeah!" a znechuceným "oh...huh..." je u podobných filmů ale velmi těsná a Anderson se tentokrát vyskytl na její špatné straně. Stále jde o hodinu a půl dlouhý videoklip, tentokrát ale kromě pár momentů nepříliš zábavný. Nicméně za nápad jak aktéry (s mimochodem i na béčko těžce otřesnými výkony) aspoň technicky provést po rozmanitých lokalitách celého světa si zaslouží aspoň trochu uznání. Asi ale spíš jen v uvozovkách. Polonahá Milla v bílé utěrce, Milla v latexu, Mila se zbraněmi, Milla v soubojích na blízko, Milla a ostatní dámy ve slow-mo, a další Resident Evil movie trademarky opět bezpečně dokazují, že Anderson na vše kašle a dělá si s filmem co chce. V Afterlife mi to přišlo sympatické, zde tomu ale nějak chyběla šťáva. Zajímavé je také nevyrovnané CGI, místy naprosto dokonalé a místy skutečně odpuzující.

Bourneův odkaz (2012)

Neurazí, nenadchne. Slušná agentská žánrovka, která však nenabízí nic co by ostatní už nepředvedli dřív a lépe. Skvělá tradiční Moby třesnička na závěr ale přeci jen vykouzlila spokojený úsměv.

Země bez zákona (2012)

Jeden z těch filmů, kterým se těžko něco vytýká a ještě hůře něco vychvaluje. Všechno je tak nějak ok podle očekávání, bohužel s vlezlým pocitem "tohle už tu párkrát bylo".

Rozvedený se závazky (2010) (seriál)

Pravděpodobně nejoriginálnější TV počin vůbec. Nepředvídatelné a nemožné zaškatulkovat do hranic žánrů, protože je to místy děsivě vtipné, chvílemi děsivě depresivní ale hlavně celou dobu děsivě trefné a neskutečně upřímné. 10/10

Nebezpečné dny: Jak se točil Blade Runner (2007)

Původní plán byl nechat dokument chvíli běžet jako šum na pozadí. To ale dlouho nevydrželo. Poutavé a skvěle informativní nejen o zákulisí vzniku Blade Runnera, ale filmového byznysu vůbec. Že se do tří a půl hodiny nevešlo prakticky ani minimum prostoru o luxusním soundtracku, jde ale trochu mimo mě.

Total Recall (2012)

Z trojice aktuálních sci-fi remaků či prequelů (spolu s Věcí a Prométheem) jsem Total Recall užil nejvíc. Nepřinesl mnoho nového, ba naopak spoustu věcí pozapomněl a originál od Paula Verhoevena zůstane bezpečně tím skutečným Total Recallem. Nicméně film i přes délku rozšířené verze utekl jako voda. Kromě Kate Beckinsale herecké výkony kdovíjak neohromí, ale rozhodně neurazí. Konverzačním scénám ke konci filmu chybí už trochu šťávy, ale akce, honičky jsou povedené. Zejména v úvodní části dystopická sci-fi atmosféra města nemá chybu. Do kvalit Blade Runnera má sice ještě daleko, ale o proti ostatním aktuálním sci-fi počinům se Total Recall v tomto ohledu povedl. Díky tomu si mě film bezpečně získal a nebylo problém problém přimhouřit oči když bylo potřeba. Ano, Schwarzeneggerův Total Recall je definitivní volbou, ale 2012 remake pro mne byl i přes svojí zbytečnost chutnou jednohubkou.

State of Play (2003) (seriál)

Precizní thriller, investigativní novinařina je vděčný námět a zde bylo vytěženo maximum. Rozpočet asi nebyl kdovíjaký a tak celkový look ještě trochu zavání 90. léty, ale i tak je patrné že špičkové minisérie BBC prostě umí. Top obsazení, bla bla bla, paráda. Tečka.

Dobrej policajt (2012) (seriál)

Řadový policista shodou okolností donucen vzít zákon do svých rukou a to velmi chladnokrevným způsobem. Příběh o tom jak je obtížné najít cestu zpět, překročí-li se pomyslné hranice. Vyzrazovat zápletku či ji takto takto vágním způsobem naznačovat nemá smysl, představte si Luthera (stejný režisér) velmi mírně střihlého Dexterem očima běžného ochránce zákona (Warren Brown aka Detective Sergeant Justin Ripley z právě onoho Luthera) v Liverpoolu. Dextera si zase ale rychle odmyslete, protože Good Cop je v tradiční BBC kvalitě a tedy o několik tříd výš. Atmosféra nepřekvapivě na úrovni, prostor dostává i běžnější policejní pracovní náplň, která v záplavě over-the-top detektivek působí svěže a o to temněji a napínavěji. Warren Brown hraje naplno a poutavé jsou i scény dokreslující jeho charakter (trable s ex-přítelkyní, nemocným otcem, ...), které často v podobných seriálech nudí a bývají díky své umělosti na obtíž. Jedinou vadou na kráse jsou pouhopouhé 4 díly, ale druhá sezóna se snad MUSÍ dřívě nebo později objevit.

Wallander (2008) (seriál)

Kvalitní krimi podívaná. Případy jsou vcelku standardní, kladem je jejich uvěřitelnost respektive trefený balanc mezi atraktivností a nepřitažeností za vlasy. Wallander se od ostatních detektivek odlišuje zejména plnohodnotným vizuálem, kde byl plně zhodnocen potenciál švédské krajiny. Dalším kladem je naprosto precizně zahraná hlavní role, postavě Wallendera rozměry vážně nechybí, má charakter i lidskou tvář. Ke pozvolně dávkovanému budování tuhé a hrubě depresivní atmosféry přispívá minimalistický ale parádní soundtrack od stejného skladatele který se podílel na hudebním doprovodu pro neméně kvalitní The Shadow Line.