Kriminálka New York (2004) (seriál)

Kopie kopie. Komentovat nema smyls. CSI: New York se krome tymu protagonistu nijak nelisi od Miami a Vegas. Ani horsi ani lepsi, pochopitelne min originalni, ale to u tohohle typu serialu nevadi.

Lovci duchů (2005) (seriál)

Serial na tema mystika/horor, predstavte si krizence Akt X (kdyz se zrovna nevenovali ufonum a konspiracim) a Lovce Demonu (pokud ho berete vazne). Sam & Deam Winchestrovi jsou bratri, kteri nemeli tak uplne normalni detstvi jelikoz jejich otec se po jiste tragicke udalosti dal na drahu 'lovce' strasidel, duchu, demonu atd. A bratri jdou v jeho stopach. Nepochybne hodne provarene tema, ale po pravde to ani nevadi. Serial je svim spusobem takovim bestiarem od A do Z, kde jednotlive dili zkoumaji nejruznejsi legendarni bytosti (Wendigo, Hook Man, Bloody Mary), paranormalni jevy (Phantom Traveller), ci nastvane duchy touzici po pomste nebo nalezeni klidu. Je tu take 'hlavni' dejova linie spojena s tajemnym 'Big Bad', no uvidi se co se z toho vyklube. Prestoze serial obsahuje hororove prvky, snazi se tvurci o odlehceni - zejmena prostrednictvim vtipku a pragmatickeho postoje hlavnich protagonistu. Serial se tak stava min strasidelnym, coz nekomu bude vadit, ale ja trochu te nadsazky vitam. Pohodove koukatelne. Zatim za 4. (leden 2006)

Vrána 4: Pekelný kněz (2005)

Misty zajimava vizualni stranka, misty pekna hudba, zbytek neuveritelna sracka bez hlavy a paty. S Vranou to ma spolecne skutecne jen vyskyt toho operence. Jedina postava s trochou charizmatu je David Boreanaz coby psychopat a i on pouze vykrada sam sebe (konkterne Angeluse ze serii Buffy&Angel). Jak se k tomuhle dostal chudak Dennis Hopper nebo predstavitel drsnaku Danny Trejo (byt maji oba jen cameo) je mi zahadou. Nejsem si jist za co presne tu jednu hvezdu davam, protoze si ji to pravdepodobne nezaslouzi.

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005)

Lidi chodi na Narni zblbnuti hypem a trailery a tesi se na monumentalni bitvy ve stylu Pana Prstenu. Velka chyba. C. S. Lewis nemel velkolepost a patos v lasce, tak to nemyslel, tak to nenapsal a reziser Andrew Adamson to tak NASTESTI nesfilmoval. Narnie je magicky svet - ne tak jak je to 'bezne' ve vetsine fantasy kde je magie jen nastrojem ci zbrani. Tady je magie zakon ktery se neodvazy porusit ani lev Aslan a carodejnice Jadis. Zvirata mohou mluvit, zima se promenit v leto behem par hodin a ani smrt nema moc nad.. ok to by stacilo :). Co se obrazoveho spracovani tyce, je pravda ze Narnie kraci ve stopach PP, ale co na tom. Tvurci si taky mohli dat vic zalezet s uhlazovani prechodu mezi skutecnym a digitalnim svetem i kdyz si toho stejne vetsina divaku sotva vsimne. Hudba je vyborna - obzvlast se mi libila Tumnusova ukolebavka, jako bonus pak na soundtracku vynika Imogen Heap s "Can't Take it in" a Alanis Morissette "Wunderkind". Detsti herci mozna nepodavaji oscarove vykony na sve role se vsak IMO hodi. O Tilde Swinton nema cenu mluvit, jeji zaporaci nemaji chybu a totez plati pro animatory protoze jejich mluvici zvirata jsou skvela. Dej je skutecne tak jednoduchy a primocary jak to maji pohadky ve zvyku - nicme ma co rict, a to nejen detem. Stoural ve me rika, ze to mohlo byt lepsi a vic verne originalu. Dite dava za 5. Jeste podotykam, ze jsem videl NEdabovanou verzi.

Sběratelé kostí (2005) (seriál)

Slusny krimi serial vezouci se na vlne uspechu CSI serii (u nas zname jako Kriminalka Las Vegas a jejich pokracovanich (Miami a N.Y.). Bones, jak uz z nazvu plyne, jdou na hledani dukazu predevsim prez mrtvoly obeti (idealni k veceri). Nastesti si ale autori uvedomili, ze technicke vychytavky a postupy dobry krimi serial samy nedelaji a tak se tu najdou i zajimave postavy a kupodivu sem tam i vtipky - viz. zduvodneni zadosti o noseni zbrane, kterou si poda doktorka Temperance 'Bones' Brennan -> "So I can shoot people" (Abych mohla strilet lidi :-). Pro me prozatim slabsi 4 hvezdy i kdyz je mozna brzo hodnotit pac serial ma za sebou sotva 10 dilu. (leden 2006) .. Po skonceni prvni sezony sou to silne a zaslouzene 4. Velmi dobry serial. (kveten 2006)

Operace: Zlomený šíp (1996)

Uznavam ze je to proste akcni ptakovina, ale ja proste MILUJU tuhle cistou a vtipnou jizdu ktera si na nic nehraje. Je to jako cukratko zabalene v blyskavem papire. Krasna hudba Hanse Zimmera, Travolta v nejlepsi forme od Pulp Fiction, Slater a Samantha Mathis jako krasne naivni dobraci. K tomu cool sceny, co vic si prat..

Útěk z vězení (2005) (seriál)

Okay, mozna sem posledni dobou trochu cynik - proste mi unika kde je ta velkolepost. Celonarodni konspirace (spinave pradlo tech na vrcholu, men in black s licenci 007, znate to) jejiz nasilne vyusteni se vhodne svede na bratra cislo 1. Odvazny a vynalezavy bratr cislo 2 se vydava zachranit bratra cislo 1 do basy. Situace jsou obcas napadite, a obcas priserne predvidatelne (presne vite, co se za 10 minut stane). Vpravde neuveritelne zvraty, ktere jakoby "nahodou" nahravaji deji a spousta "vezenskych" klise. Oh please... fakt nesnasim kdyz ze mne scenarista dela blbce, pokud nejde o recesi (nejde). Tak co tu mame dal: slusne herecke vykony a napeti, diky kteremu si serial zarucene udrzi divaka - tady hodne zalezi jestli ste ochotni pristoupit na "pokracovani priste" v nejnapinavejsi moment - ja tomu rikam vydirani a nici to podle mne magii zvanou 'vypraveni pribehu'. Nemam nic proti gradaci deje, ale tyhle rybarske haky mezi vsemi epizodami jsou az prilis hnusny kalkul. Celkove hezky udelana, ale rozhodne precenovana zalezitost. FOX navic, opojen uspechem prvni sezony, planuje pokracovani - nedivil bych se, kdyby to nekde kolem 3 sezony skoncilo ve stejnejch absurdnich srackach jako 24 hodin. Potencial by tu byl.

Donnie Darko (2001)

Nepopsatelny (doslova) pribeh, jehoz jednotlivym castem jsem obcas nerozumel a presto ho jako celek dokonale chapu. Neuveritelne (respektive naprosto uveritelne) herecke vykony. Soundtrack ktery k filmu pasuje tak, ze uz to snad lepe nejde. Podivejte se na to - o samote, protoze nakonec kazdy umira sam. Abych ve vas nevyvolal mylny dojem: tenhle film neni depresivni - to jen zivot je obcas takovy.

Serenity (2005)

Pro me silnejsi ctyri. Serenity sveho serialoveho predchudce Firefly urcite trhne v rozmachu, ale pribeh neni tak kompaktni a najdou se v nem slabsi mista. Hlasky a perfektni atmosfera post-industrialniho westernu (hu to zni divne :-) ovsem zustavaji, takze je to porad vyborna sci-fi jizda kterou muzu doporucit. Jak uz tu hodne lidi zminilo - videt napred serial je dulezite, protoze Whedon se nezabyva predstavovanim postav, jejich vztahu a historie. To filmu u sirsiho publika castecne ublizi, ale ja mu za tuhle snahu dat co nejvic predevsim fanouskum fandim.

Ostrov (2005)

Neni to spatnej film, ale.. Zacatek me navnadil na dobre promyslene sci-fi, bohuzel dej je pozdeji zatlacen do pozadi - paradoxne tim, co mela byt tresnicka na dortu: akci. Michael Bay podle me zhruba v polovine filmu zapomel, ze se snazi natocit "pribeh" (coz se do te chvile darilo) a zbytek usili venoval co nejvic 'cool' akcnim scenam. Proc sakra? Vysledek je proste nevyvazeny, a ani kvalitni a dobre hrajici obsazeni to nezachrani.