Vetřelec: Covenant (2017)

Tak pěkně zostra: hlavní problém Covenanta je, že se odkazuje na Aliení filmy, ale ve skutečnosti si z nich nebere téměř nic. Postavy v původních filmech se vždy chovaly dost logicky a krásně mezi sebou interagovaly, aniž by to působilo trapně. Rovněž měly filmy docela pomalé tempo a dávaly divákovi prostor, aby se podělal strachy úplně sám, nebo aby naplno cítil atmosféru. Nic z toho Covenant nedělá. V praxi to vypadá tak, že lidé na kolonizační loď vybrali posádku největších dementů, kteří kašlou na jakékoliv bezpečnostní opatření, jenž by snad někomu mohlo v podobné situaci přijít na mysl. Korunuje to fakt, že se všichni hrozně diví přerostlé pšenici, ale obrovské ruiny prastaré civilizace jsou jim z nějakého důvodu úplně šumák. Co se týče Aliena jakožto monstra, film se sice chlubil tím, že jsou tu dokonce tři druhy, ale v součtu se na plátně vyskytují hrozně krátce a ani zdaleka jejich ztvárnění nepřevyšuje estetiku původního zvířátka a už vůbec nebudí srovnatelný respekt. Vrcholem je potom totální nakálení na evoluční cyklus Aliena, který fanoušek původních filmů bere jako věc danou a neměnnou. Co se Covenantovi musí nechat, je velmi vysoká kvalita efektů, parádní výprava a celkem zábavná příběhová linka začínající již v Prométheovi (ačkoliv je vlastně docela pitomě jednoduchá). Ono se na ten film strašně hezky kouká a je i dost zábavný, ale Alienovské látce prostě nesvědčí přístup moderních blockbusterů - grafická vyumělkovanost, urychlení a zpitomění děje. A ten Alien tam je vlastně taky trochu navíc. Možná se ten film prostě měl jmenovat jen David.

Tvoje tvář má známý hlas (2016) (pořad)

Paradoxně jeden z pořadů z produkce Novy, který není retardovaný, a to, co z něj dělá koukatelnou zábavu, jsou výkony aktérů. Je pro mě naprosto neuvěřitelné, co dokážou maskéři a choreografové. Ale co je často perfektní, to jsou výkony soutěžících, které jsou mnohdy opravdu špičkové. Jak muž dokáže zazpívat ženskou písničku nebo naopak žena mužskou písničku...brada na zemi. Ondřej Sokol se sice sem tam moderátorsky ztrapní, ale pořád ví, co dělá, a považuju ho za schopného člověka, kterému mezi ostatními moderátory ještě nechybí smysl pro osobitý humor. Nejtrapnější na celé soutěži je porota, která je tam úplně zbytečně, ale sem tam se jí rovněž povede nějaký ten vtípek. Rád koukám na lidi, kteří něco umí a tahle "soutěž" mi to umožňuje.

Magadheera (2009)

Nehodnotitelné, ale ve větším počtu lidí naladěných na vstřebání absurdních audiovizuálních vjemů dost zábavné. A až dokillíme armádu toho šejka, všichni si hromadně zatancujeme!

Jami šibai - Season 4 (2017) (série)

Čtvrtá řada už není jenom promarněný potenciál, ale dokonce snaha o inovaci ve špatném směru a naprostá ztráta děsivosti. Jak se jen stalo, že začátky příběhu mají tak dobře našlápnuto, ale gradace a rozuzlení prakticky neexistují?

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Myslel jsem si, že už je to za mnou, ale po prvních pěti minutách jsem s lehce přiblblým výrazem hltal všechno, co se na plátně dělo. Děj už netáhne mocná linka Voldemorta, ale spíš menší, lokální problém, což ovšem vůbec není na obtíž. Jakmile se ukáže magie a všechno s ní spojené, má film vyhráno. Třešničkou na dortu jsou pak perfektní momenty s kouzelnými zvířaty, která zřejmě každý chce domů, ačkoliv hoří, vybuchují nebo jejich kousnutí způsobuje plameny šlehající z řitě. Vysoká kvalita filmu je pro mě dost velkým překvapením.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Star Wars atmosféru Rogue One rozhodně má. Film jako takový je natočen velmi kvalitně a o poznání temněji, než předchozí filmy. Efekty jsou klasicky výborné a příběh tak nějak dává smysl. Ohromným problémem ale je, že nejsympatičtější postava byla CGI robot a ostatní mi byli tak nějak fuk. Když k tomu připočítám využití několika nechutně ohraných klišé a některé díry ve scénáři, rozhodně nemůžu dát plnou palbu. Ač se na Rogue One krásně kouká a je vítaným přídavkem do univerza, scénáristicky výrazně pokulhává a nespraví to ani čtverné cameo oblíbených postav z minulých dílů.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Viděl jsem pouze Extended verzi a musím říct, že kdybych měl místo popcornu cihly, ani si nevšimnu, že jsem jich omylem sežral celou paletu. Snyder tu opět ukazuje svoje neskonalé kvality, ale rovněž i mezery ve scénáři. Pokud přijde na animaci, je Zack téměř nedostižný epik a všechno bouchá, poletuje a rozpadá se. K čertu, mám pocit, že snad polovina planety vyletěla do luftu. Scénář je ovšem jiné kafe a ne, že by byl špatný, ona je to vlastně velmi zajímavá látka. Problém je v tom, že vůbec není napsán tak, aby byl zajímavý. Např. to nejzjevnější: Luthorův master plan. Luthor je velmi dobře zahraný magor, ale vůbec mě nepřesvědčil o racionalitě svého turbozlého plánu. Stejně tak důvody jednání Batmana i Supermana mi nebyly podány tak poutavě, abych se nad nimi zamyslel a případně měl tendenci fandit jednomu nebo druhému. Jakmile začne boj, je vše v pořádku, příběhový scénář je však nezvládnutý. Obavy z hereckého obsazení se také ukázaly liché, takže tady problém není.

Babadook (2014)

Tohle je jeden z filmů, který člověka spíš rozruší, než vyděsí. Mám ze sebe vážně špatný pocit, protože jsem si celou dobu přál, aby děcko trpělo v mukách a matka si našla chlapa. Postava Babadooka jako taková není děsivá ani za mák. O to silnější ale byly scény, kde se neukazoval. Musím vyzvednout perfektně zahraný spánkový deficit, výběr nesnesitelného děcka, bravurně ztvárněnou "už mi vážně jebe" situaci a také to, co mě vyděsilo nejvíce: hlas Babadooka. Tohle je vážně hrozně zvláštní film.

Stranger Things (2016) (seriál)

Super mysteriózní sci-fi, které u mě nejvíce boduje osmdesátkovou stylizací, až netradičně sympatickými postavami a také zápletkou, jež by např. v Aktech X stačila na jeden díl, ale tady je precizně rozpracovaná - nenudí, nepůsobí natahovaně a naopak až hypnoticky svádí k dalšímu pozorování. Hlavně - postavy jednají logicky, přemýšlí a působí velmi živě stejně jako celé městečko, do jehož částí a na jehož obyvatele se podíváme. Jednoznačně nejvíc cool je dětské nerdské trio, na jejichž vysněné dobrodružství je radost se koukat. Měl bych pár faktických připomínek, ale nechám si je od cesty, protože se v druhé řadě jistě mnoho věcí vyjasní. Víc takových seriálů. Btw. Natalia Dyer je krásná a Charlie Heaton vypadá jako mladší verze Normana Reeduse.

Spawn (1997) (seriál)

Bohužel jsem čekal něco víc. Spawn je bezesporu zajímavý, seriál jako takový je temný, tamní svět je zkažený až běda. Bohužel z toho seriál nedokáže těžit a všechno podává pro mě velmi nestravitelným způsobem - neuvěřitelně zdlouhavě. Seriál prostě nemá žádný drive a Spawn se navíc velmi často chová jako úplný blbec. Nebudí dojem antihrdiny, prostě jenom blbce. Škoda.