UFO: The Greatest Story Ever Denied (2006)

Výborný dokument, který mě skutečně oslovil. Nevím, nakolik se dá věřit záznamům s různými lidmi z US Army, fotografiím měsíce s chladícími věžemi nebo obrázkům s jasnými a nerozmazanými létajícími talíři, ale kdybych zohledňoval tohle, pak už bych nemohl věřit ani dokumentům od National Geografic. Zůstanu tedy u toho, že se mi dokument líbil, protože na UFO věřím.

Televizní noviny (1994) (pořad) odpad!

Co jsou televizní noviny? Tak se na to podívejme: profesionalita veškerá žádná, snaha o živé vstupy, které se většinou nedaří kvůli technice či neschopnosti reportérů a zprávy podávané velice zvláštně a někdy až lživě. Dále můžeme často slyšet z úst reportérů široký repertoár vidláckých výrazů, ve smutných zprávách pravidelně hrající melodii z Requiem for a Dream a v leckteré IT zprávě soundtrack z Matrixu. Neustálé směrování na nejubožejší sever tn.cz samozřejmě nesmí chybět a pravidelné rady divákům jako "Jak předejít útoku zlých kybernetických hackerů", "Jak se vyhnout srážce s hořícím vlakem jedoucím 100km/h" nebo "Co dělat v situaci, kdy se vám na dvorku za domem objeví černá díra" samozřejmě také nesmí chybět. Jsem tak vytočený, že tomu braku nedám ani jednu hvězdičku. Kdyby se přitom Televizní noviny nesnažily o senzaci v každé podělané reportáži, byl by život o něco lehčí. "Ach můj bože, pan Karel dnes chytil obřího sumce, se kterým zápasil hodinu a paní Alžběta z Brna zrovna v tu chvíli měla nejdelší průjem za posledních deset let! Dokonce i na facebooku vznikla stránka týkající se hnutí za nejdelší průjem! Více vám k tomu řekne náš reportér Josef...Tak co Pinďo, jak to sviští? Je to o tom monstrózním průseru pravda?" Táhni v řiť, televizní novino!

Blade Runner (1982)

Upřímně - nepobral jsem to. To mi ale vůbec nevadí. Vizuální nášup na mně měl obrovský vliv a temná, neutěšená atmosféra jakbysmet. Na pohled impozantní města budoucnosti, plná létajících aut a neonových poutačů, se ve skutečnosti utápějí v bídě, hnusu, dešti a kouři. Zvířata jsou sériově vyráběna...prostě šílené, ale sakramentsky stylové. Od začátku do konce se dá atmosféra filmu krájet a filosofická hloubka se mu také nedá upřít. Přispívá k tomu i Harrison Ford, jemuž role Blade Runnera padla skvěle. Musím vychválit i zvukovou stránku filmu. Co mi ovšem moc nesedlo, to byl velice zvláštní příběh. Byl dobře zpracovaný, to ano, ale připadal mi poněkud zdlouhavý. Samotný závěr filmu byl tak nějak čekaný, ale pro mně zase hodně náhlý...prostě jsem čekal ještě něco navíc. Co si ale budeme povídat - pořád je to i se všemi chybkami na kráse nadstandard a svými efekty a prostředím Blade Runner zastiňuje leckteré moderní filmy. Čtyři hvězdičky jako vyšité.

Skeleton Man (2004) (TV film)

Je to tak špatné, až je to i celkem zábavné. Za tu jednu hvězdičku to stojí - jednotka Delta Force oblečená jako partička trampů, špatně udělaný predátorský pohled, všudypřítomná mlha, figurína smrtky uchycená v sedle koně, kotrmelci přibarvované pády z mírných kopců. Prostě paráda :) Nejvíce mně dostala scéna, kdy indián říká, že jezdec musí skalpovat drsné vojáky a pár vteřin na to smrtka zapíchne rybáře na vrcholku vodopádu :)) ...a stejně by mně zajímalo, co dělala specialistka na podvodní ničení uprostřed lesa :)))

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Auto zabiják není v žádném případě horor. Je to ale opravdu stylový kousek. Smysl moc nedává, ale zážitek jsem si z něho odnesl opravdu dobrý. Rozhovory holek mě v první části vůbec nebavily, v druhé části už to bylo lepší. Hlavně si ale nejde nevšimnout, že tyto scény jsou natáčeny bez střihu. Proto jsem vypnul mozek a s nadšením si užíval kroužící kameru. Závěr první části s letící nohou, to byl okamžik, kdy jsem zůstal koukat s otevřenou pusou a nevěděl, jestli se mám smát, nebo ne. Z finálního "souboje" v druhé části jsem pak byl vyloženě nadšený. Kurt Russel to fakt potřeboval :) Na plný počet to sice není, ale to umění je tam jednoduše vidět.

Barbar Conan (1982)

Jeden z Arnoldových nejlepších filmů a zároveň klasika žánru - kdo neviděl jako by nežil :) Úžasný soundtrack Basila Poledourise už je notoricky známý a dává filmu úplně jiný rozměr. Arnold jakožto Conan téměř nemění výraz v obličeji a vypadá přitom zatraceně hustě. A co se mi na tomhle filmu líbí nejvíce, to jsou vtipné scény. Přestože je to v zásadě dospělá a temná fantasy, je vedle dostatečné krvavosti také neuvěřitelně vtipná. Památeční scény jako hození čarodějnice do ohně, zápas s velbloudem nebo ožralý Conan topící se v misce zeleného blivajzu, to se nezapomíná :))

Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009)

Výborně, výborně a ještě jednou výborně. Tohle je ta trocha svěžího vánku, která prostě do oblasti animovaných filmů musela přijít. Neočekával jsem nic jiného než hláškující hlavní hrdinku se stokrát ohraným Shrekovským příběhem a rádoby vtipnými scénkami. Koralína je ale o něčem jiném. Je originální, místy dost temná, a hlavně je to důkaz, že animovaný film nemusí být jenom stupidní komedie, ale že může být i napínavý a strašidelný. Já tenhle film vidět jako dítě, asi bych měl fóbii z knoflíků. Pět hvězdiček za nevybíravé nakopání téměř všech Dreamworks a Pixar filmů do zadku a ukázku potenciálu žánru v hororově laděné pohádce. Bravo!

Frajer Luke (1967)

Frajer Luke je ryze atmosferický film. Možná se zdá, že se během těch 126 minut nic moc neděje, ale opak je pravdou. Vlastně se to ani nedá pořádně popsat slovy. Tenhle film musí člověk vidět, aby pochopil.

Podraz (1973)

Tohle je skvělý kousek. Přestože se starším filmům zásadně vyhýbám, byl jsem hodně překvapený, co za perly se mezi nimi může nacházet. Od začátku do konce jsem se u Podrazu ani jednou nenudil, fandil jsem hlavním hrdinům a přál bolestivou smrt Lonnegana...nakonec dostal, co si zasloužil i když ne zrovna v téhle podobě :)) Co mě vyloženě bavilo, to byly všechny ty dokonale vymyšlené podfukářské scény. Už jen scéna zlodějského dua na začátku filmu mě dostala a to nemluvím o pozdějších fintách fň v sázkové kanceláři nebo ve vlaku. Podraz je sakra dobrý film a připomněl mi, že není dobré odsuzovat filmy jen kvůli jejich stáří.

Wipeout - Souboj národů (2011) (pořad) odpad!

Nechápu, jak dokáže Nova vzít jakýkoliv původně zábavný koncept a nakonec ho úplně překroutit a navrch posrat. Komentátoři se po vzoru svých úspěšnějších kolegů snaží do hry přivést trochu toho napětí a dramatu, ale když to vypadá takhle, tak je to zhola nemožné...a to nemluvím o tom že výběr komentátorů je absolutně katastrofální. Boučka nesnáším a Hospodárová prostě neplní roli, kterou bych od ní čekal - hezky vypadat a smysluplně popisovat situaci. Dále mně vždycky rozesměje, když kamera zajede na ty "obří", "skandující" tribuny s patnácti lidmi, kteří mávají příslušnými vlajkami a drží u toho hubu. Je to prostě brak a za větu "Áááá, jsou tu tenisové loptičky" bych bez pardonu střílel. Jo...a taky by mě zajímalo, proč je tam sakra Česko-Slovenský tým?! Ne, že bych měl něco proti slovákům, ale to ani v jednom státě není dost lidí na to, aby bylo možno postavit plnohodnotný tým? Ale vždyť je to vlastně jedno. S koukáním na Wipeout jsem skončil. To si raději někde pustím Takešiho hrad.