Vrtěti ženou (2011)

Koňské sedlo? Tuřín? Naolejované prsty nebohého pana doktora? Kdepak. V časech viktoriánského pokroku vyžaduje neinvazivní léčba hysterie elektrifikaci! Vkusná veselohra s poselstvím pohlavní rovnosti a svěžesti, která svou romantickou linku nalajnovala tak klišovitě, že se její hlavní aktéři, křečovitý Dancy i angažovaná reformátorka Gyllenhaal, krčí ve stínu gentlegaye Everetta.. Apropo, nechápu, proč Dr.Dalrymple nezapojil šikovné prsty své mladší dcery? Když tak dobře zvládnou Chopina, zvládly by i jiné etudy..

The Lie (2018)

Parent Trap 2.0.. Spíše komorní a o niternost se snažící psychologický thriller o úskalích a slepotě rodičovské lásky, při jehož celkem očekávaném vyvrcholení si možná vzpomenete na text ze závěru jedné písně The Police: „I will turn your face to alabaster, then you'll find your servant is your master..“ Pubertální protivnost a vzhledem k pointě relativní absence svědomí zvládnuta poměrně dobře, proplešlý Sarsgaard i Pittova Zombie manželka patřičně utrápení. A vodnatá hlava agenta Kryceka z Akt-X? Ta naznačuje, že mimozemský černý olej moc zdraví neprospívá..

Aquaman (2018)

Pán prstenů, Star Wars, Troja, Souboj Titánů, Propast, Strážci Galaxie, Avatar, Pacific Rim, Příběh žraloka, Bart Simpson přeměněný na mouchu.. To jen namátkou, kde se sahalo pro nápady, ale nepůvodnost rozhodně není to, za co bych Wanovi vytáhl špunt z jeho DC vany. Hastrman z fitness centra ve při s metrosexuálním skalárem Páťou mě vytáčeli tím kvantem opulentní digitální akce, která už roky v rámci úlitby uhrovité mládeži spolehlivě omezuje nějaký širší záběr superhero filmů. Já si už u nich normálně začínám užívat chvíle, kdy dvě osoby vedou nějaký všední dialog..

Trhlina (2019)

Tribeč Witch Project. Jako střet racionálna a mystiky, při které sepse napadá skepsi, to místy funguje, ale pro filmy podobného ražení by mělo být stropem devadesát minut stopáže. Pak by psychedelické tóny Dobrakova a některé atmosférické momenty (přeměna džípu Lesní správy na motorky) neztrácely na síle ve zbytečných motivech a předlouhé expozici. Za odvahu jít v našich končinách do witch(or something else)-in-the-woods tématiky však patří palec nahoru.

Zabiják proti své vůli (2019)

Hardcore Harry. S nepříliš vytříbeným estetickým cítěním a s kamerou přivázanou ke koštěti na famfrpál dochází Howden k poznání, že konkurence v tomhle de facto novém subžánru umí být nelítostná. Když stojí Samara na hromadě autovraků a s minigunem v ruce pronáší: „Lick my clit!“, není většího gesta infantilní rebelie..

Stopy zločinu: Alibi jako řemen (1983) (TV film)

První případ brněnského Cowleyho Brouska a jeho soudruhů profesionálů. Bartoška a Navrátil korzují v rámci vyšetřování po svědcích jak Mikuláš s čertem, aby na konci lstivě zaklekli na pachatele jako kdyby to byl něžný obr Floyd. Z monotónního užvaněného obsahu a patřičně šedé socialistické formy na mě vysvitly dva nepodstatné detaily. Sexuální apatie Bartoškovy postavy, když mu ex chystá koupel a on vytuhne na křesle (není se co divit, když vypadala jako jeho matka) a modrá nástěnka v policejní kanceláři hned vedle mapy Brna v měřítku 1 : 15 000. Verbal Kint by u ní byl naprosto bezradný..

Cesta do pekel (2009)

Že je Thomas Jane pro tyhle role jako stvořený, to víme už od dob, kdy si hrál na Mydláře. Matně černý 1952 Buick Straight 8 a bouchačka Mateba Model 6 Unica jsou báječné rekvizity neo-noirového příběhu, stejně jako křivky fatální femy Pataky, tak čím to je, že to neklape? Na vině jsou nepříliš bystré monology a dialogy (za normálních okolností výkladní skříň žánru) a nevýrazné postavy. Harrison jako záporák před plápolajícím krbem těžce k uzívání, psychopatický plamínek Hutchison i „Lízátko 69“ se utápí v trapných karikaturách, Rhames si hraje na pana Marselluse, ale je zmizelej. Má to vizuální styl, násilí se to nevyhýbá, ale stejně by to asi fungovalo nejlíp jako sitcom, kde nezničitelný ranař trpí pod dozorem své věčně přiopilé dementní matky z domova důchodců..

Královská aféra (2012)

I zřel osvícený doktor Mads, že je cosi schizofrenního ve státě Danském. Na vlastní kůži manipulátora pak těžce zakusí, jak je teorie lásky božská a její praxe ďábelská, jak nepatrná myšlenka dokáže přeskočit moře i souš a že peklo je prázdné, protože ďáblové jsou mezi námi.. Takhle nějak by Willy shrnul sexuální i mocenské choutky na dvoře lehce cáklého Kristiána VII., u kterých je po filmařské stránce vše tak přesně na svém místě, až to ztrácí schopnost zaujmout i dojmout.

Temná krajina (2009)

Pocta noir thrillerům z padesátých let, Twilight Zone a Outer Limits? Identita stříknutá Lost Highway? Stylové zhmotnění storyboardového scénáře, na jehož poslabší pointu se přehnaně dlouho čeká? Ze všeho nejvíc mi to připomínalo Sin City bez koulí (byť u auto-autoerotiky s kostkou ledu a klasickou hudbou se na chvíli objevily)..

Vím, že jsi vrah... (1971)

Při úvodních titulcích se záběrem na chatu a skličující hudbou to sice vypadá, že začíná Lesní duch, ale pak se rozjede upovídané vyšetřování, při kterém znáte vraha a s nepříliš chápavým jmenovcem Honzy Zemana rozplétáte motivy (není překvapivé, že mu nakonec k vyřešení případu postačí uhasit lejtka a odsednout si z vedení). Moučka tradičně ztělesňuje hromádku utrápeného neštěstí, Sklenčka hází fóry v duchu jména své postavy a přitom nezištně vede svého kolegu, co se snaží víc než cokoli jiného nabídnout tlačenku a mlíko české Cher Marii Málkové. Jako by chtěl popřít, že preferuje kl… klasické řešení případu..