London (2005)

Ty dvě slova (v angličtině tři). Muži to chtějí vědět, ženy slyšet.. Šňupe se koks ze zaskleného Van Gogha, který je, stejně jako diskuze postav o jsoucnu a bohu, jen napodobeninou snažící se o opravdovost. Statham, který snad po tomto pochopil, že mu nejvíc sluší pěšinka po celé hlavě, se mrštným jazykem postaral o to, že zhrzenost a sebelítost jsou nakonec potlačeny nastíněním vztahového problému jiného levelu. Ledy se nikdy nerozhýbají samy, stejně jako další ochlazení nepřijde bezdůvodně.. Jessica Biel je špatná herečka, ale to byla i její postava tady, takže se to tak nějak maže..

Chaos (2005)

U vchodu přepadlé banky vybouchne nástražné zařízení a policie nechá rukojmí a potencionální lupiče odejít bez identifikace? Seattle je od Kanady kousek, ale nevšimnul jsem si, že by zásahu velel Labrosse z Bezva finty.. Toto je příklad, jak se Chaos sofistikovaně tváří, ale svým jednáním činí opak, Giglio neprojeví nějakou zásadnější režisérskou invenci a celé to dospěje do očekávaného finále, kdy snaživý zelenáč Phillippe běhá po letišti, v jedné ruce mobil a v té druhé hrnek s kafem, co má na spodní straně nápis Kobayashi Porcelain. Inu, těžké první dny v práci, kdy zjišťujete, který kolega vás chce oblafnout a který přeblafnout (cringe scéna s policejní techničkou). A Statham? Mrštné končetiny sice ponechává v nečinnosti, ale na ostatní je nepříjemný jak Harry Callahan v andropauze. A teď si ještě představte, že by mu sebrali ty nikotinové žvýkačky..

Krutá rasa (2006)

Natural horror, po kterém neštěkne ani pes, protože chcípnul už při expozici postav. Když Robin Nehood napnul tětivu a ve zpomaleném záběru jen těsně minul terč, co vrčel vedle lýtka přítelkyně jeho bratra a o pár minut později, neztrácejíc sebevědomí, vystřelil znova a šíp s přivázaným provazem trefil rám okna jen půl metr od její hlavy, objevil se nečekaný černohumorný potenciál. Místo Breed by se to jmenovalo Bowstring a ten co si hraje na Boha Legolase by postupně všechny své přátele omylem sprovodil ze světa za nechápavého pohledu němých tváří. Jenže tvůrci to chtěli jinak, takže nakonec na medvědu dojede paní Torettová a kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp. Nejlépe s vyceněnými zuby..

Maximální riziko (1996)

Jeden z těch filmů Van Dammea, kdy ho vidíte dvakrát a není to proto, že vás kopnul z otočky do hlavy. Když se v úvodu jako číslo 2 při natahování bačkor prolétne vzduchem ve stylu Bláznivé střely, dostal jsem obavy, že to bude stát za bačkoru starou, nicméně v Americe debutující Ringo Lam je postupně rozptýlil. Akce přináší fyzično a spád, Jean-Claude umně skrývá ikonickou bouli za pramínky vlasů, členy ruské mafie mění se sílící zuřivostí na boršč a z Beretty pálí s přimhouřeným očkem jak Martin Riggs. Nechybí ani žhavá erotická scéna v koupelně, která vysvětluje název filmu a zároveň absenci jednoho legendárního prvku. Dělat po tomhle rozštěp by bylo pro belgická třísla maximální riziko..

Párty Hárd (2019)

Šluknovský Pie. Nechutný, perverzní, tnoucí do živého a s vše objímající trapností. Přesně tak upečený, aby mě bavil timingem i kadencí (neplést s kaděnci) a tvůrci tuzemských tuctových komedií vyhlásili hnědý poplach. Gymnázium Konrada Henleina prostě nemohlo vyplivnout něco ordinérního.. Je bezesporu snem každého teenagera mít takto tolerantního a podporujícího otce (náboráře do srbských milic nemyslím)..

C.B. Strike - Neklidná krev (2022) (série)

Pátou sérii lze rozdělit na dva poločasy. V tom prvním po vzoru severských kriminálek ožívá dávná minulost prostřednictvím archívů a vzpomínek svědků a mě fascinuje, jak si lidé pamatují po 40 letech věci, co já bych zapomněl po 40 dnech. Druhému v tomto trochu spadne řemen a zaměří se na vztahy, sentiment a neklidnou krev ústřední dvojice (škoda, že to častěji nepřijde se scénami, jako když se na večeři u Robin střetne intelektuální teorie s opileckou zkušeností). Paralelní rozlousknutí případu, jenž vyjevilo podíl muže jménem Oto, mě, přiznávám se, otrávilo. A co nakonec Corm a jeho nejlepší zaměstnankyně? Pustí jim u toho od Queenů Friends will be friends?

Helpmates (1932)

Oheň, voda, z manželky vítr mít, vizitky pojišťováků po kapsách.. Jen jedna věc je horší než kocovina po divoké párty. Dostat nápad zavolat si na pomoc s úklidem Stana. Je paradoxní, že po tom všem za jediným viditelným fyzickým poškozením Ollieho stojí pravý hák paní Hardyové. Při pohledu na ni se ale není co divit..

Přišla v noci (2023)

Tchýně je trpká, i kdyby z cukru byla.. Společenská a mezigenerační výpověď natočená levně a rychle. Horor ve smyslu invaze lupičů osobního prostoru a energetických upírů, ve kterém jsou obětmi všichni a antagonisty i ti na první pohled nejasní. Co kdyby jím byl i ten, kdo se mezi dvěma mlýnskými kameny, či obecně tváří v tvář jakémukoliv problému, odmítá vzepřít, protože snadnější je skuhrat? Na podlaze jsou hračky, ale rozkopané. Crocsy, hořčice a igelitka z Lidlu..

The Live Ghost (1934)

Celkově příliš upovídané a při náboru námořníků pomocí triku s vejcem a pánvičky zbytečně se opakující, ale od zjevení ducha ze dna láhve už zajistí zábavu Stanovy skřeky při atacích hysterie a paniky. Když už tam máme ten nádech nadpřirozena, není se co divit, že kapitán udělá s krky ústředního dua to, na co se chystá Pazuzu u malé Regan..

Highlander 3 (1995)

Ignorace katastrofální dvojky a návrat ke kořenům včetně dějové linky se jeví jako rozumný krok, ale nečekejte žádný Miracle. Krátkozraký Lambert nezáživně putuje v čase i prostoru, zoufale mu při tom schází Královna, jednou na jeho katanu nalehne badatelka Unger a všudypřítomné modré blesky doprovodí zoufalé trikové nápady (what the fuck scéna s utíkající dolní polovinou těla Kanea připomněla holografické problémy Rimmera v epizodě Queeg). Apropo, Van Peeblesův kondomy žvýkající sorcerer docela slaboučký. Clancy „Kurgan“ Brown by ho shodil ze střechy továrny na značky jen dloubnutím ukazováčku..