• Krátkometrážní

Doktor Živago (1965)

Rád bych dal 5 hvězd. A třeba i jednou dám. Ale zatím mi mírně vadila ta nekonečná náhodnost lidí potkávajících se opakovaně po letech v Rusku (není Rusko velké? Tady postavy cestují od Moskvy po Ural a neustále na sebe zcela náhodně narážejí) a jakýsi zlý člověk, co chce hrdiny pořád zachránit, i když ti se ho neostýchají doslova vyhodit z domu, protože "je zlý". Je to úžasný film, má skvělou atmosféru, ale dějově má mouchy. A je mi jedno, jak kacířsky to zní (protože to jsou výtky spíš k předloze). Možná, že to dokonce má nějaké vysvětlení. Já to ale nevidím.

Serpico (1973)

Výborný Pacino, úspěšně navozena atmosféra samoty a bezmoci. Film jako dělaný pro čtyři hvězdičky, protože je ve všech ohledech v pořádku, ale nijak zvlášť člověka nezasáhne, přestože by očividně měl.

Zahraj to znovu, Same (1972)

Pěkné variace na Casablancu s citací pár dalších klasik. Allen v typické poloze. Ke spokojenosti to stačí. Ne naprosté, ale stačí. Ze začátku mi totiž trochu vadil ten monolog k divákovi, který se mi zdál docela krkolomný. Zatím ty 4 ale dám.

Vánoční koleda (2009)

Ve 3D Imaxu ty samoúčelné (dost nezvládnuté) trikové orgie mohly vypadat dobře, ale teď, když už si musíme vystačit s obrazovkou, je Vánoční koleda naprosto zbytečným filmem. 50%

Annie Hallová (1977)

Woodymu Allenovi jsem se z mnoha různých důvodů vyhýbal, ale když už jsem si řekl, že se na můj postoj k němu (až mi bude padesát a budu nesnášet celý svět, ocením to spíš) vykašlu, nemohl jsem si přát lepší film na začátek. Annie Hallová je vtipný a chytrý kousek se vším všudy.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Harry Potter má všechny klady a zápory přesně tam, kde byly minule. Špatný Klovesův scénář úspěšně maskuje Yates svým umem. Tentokrát ta "kamuflace" ale neprochází tak dobře. Už jen proto, že není k čemu směřovat. Je to zkrátka polovina celku, i když to je samo o sobě nejmenší problém. 65%

Obyčejní lidé (1980)

Typické oscarové drama - silný námět, výborní herci, ale také jistý chlad a odstup. Největší pochvalu si určitě zaslouží Hutton.

Fantom opery (2004)

Odporný kýč, ekvivalent načančané hromady slizu. A zcela zbytečný film. Vždyť už Fantom opery z roku 1925 má v sobě víc atmosféry a vkusu. Schumacher navíc od první minuty kopíruje Luhrmanna a zoufale během toho selhává. Ani krást neumí.

Stalo se jedné noci (1934)

Pěkný film, který těží ze sympatických postav a Caprovy režie. V dnešní době nemá osmdesát let starý romantický film snadné postavení - Stalo se jedné noci ale nemá problém zaujmout.

Vzpomínky na Afriku (1985)

"Krásný" film ve všech smyslech toho slova. Bohužel, někdy to je až moc očividné a neumím si například představit, že bych měl někdy zvláštní chuť podívat se znova. Přesto si neumím představit, jak by to mohlo být lepší.