Mlha (1980)

Carpenterova klasika, která dle mého soudu nemá moc šanci zaujmout soudobého diváka, takže pokud jste film neviděli někdy v brzkém věku, kdy mohl mít film potenciál nahánět hrůzu, asi moc dašeni nebudete. Já jsem bohužel tenhle případ - film se mi dlouhé roky vyhýbal a nyní už neměl moc šancí skórovat. K dobru budiž připočtena klasická Carpenterova atmosféra a jeho velmi autentický rukopis co se hudby týče.

Černobylské deníky (2012)

Přesně napůl. Hodně klasický a hodněkrát zpracovaný téma, ale kde jinde na vás dýchne skutečně autentická atmosféra, než v Černobylu? A dál je už v podstatě jen na vás, jestli si ji chcete užít, vžít se do děje a bát se, nebo celý film brblat, že něco podobného jste již x-krát viděli akorát zasazeno do jiného kontextu a lokality. Oboje je správné. Za sebe jen řeknu, že lokolita se mi líbila, atmosféra moc, v několika momentech jsem se i bál, ale nutno uznat, že od druhé půle film trochu ztrácí dech a konec to moc nezachraňuje...

Útěk z MS-1 (2012)

Nečekaně zábavná podívaná, která bez debat staví na Pearcově charisma a největší koncentraci geniálních (ne trapných, ale opravdu vtipných a skvěle padnoucích) hlášek, které snesou srovnání i s těmi nejkultovnějšími slogany ze všemožných žánrově spřízěných záležitostí! Tím se dostáváme na sporný břit, co je ještě filmová zábava na úrovni a co jen novodobá onanie s odkazem na nejlepší akční snímky minulého století. Osobně bych film zařadil někam po bok A-teamu, kde i přes všechny nedostatky či všemožné sporné body, dokážete s nadhledem hltat každou scénu a při tom máte pocit, že to rozhodně není film, za který vás druhý den vaši hipsterští kámoši budou pálit na hranici z Trierových scénářů :D. Jinými slovy, žádná přehnaná intelektualita, ale ani trapná blbost. Bavil jsem se královsky jak už dlouho ne :).

96 hodin: Odplata (2012)

Konečně jsem to včera viděl a začal bych tím, že to na mě nepůsobilo vůbec tak zle, jak je film všeobecně hodnocenej. Ano, v hodně aspektech za prvotinou zaostává, ale co by jsme také chtěli, je to zkrátka dvojka a těch se nikdy moc nepovedlo. Odplata jede v hodně podobném tempu jako jednička, i dějová linka je podobná, takže se vsázelo spíš na jistotu, a taky už nás nepřekvapí to, co v prvotině - všechen ten spád, brutalita - zkrátka celkově to už nepůsobí takovým tím "wow" efektem, protože všechno jsme + / - už viděli. Pravdou je, že akční scény působí trochu chaoticky, najde se i pár zbytečných wft momentů, ale vezkrze na mě působí sekundární Neeson aka táta masakrátor, nadprůměrně. Zatím se budu držet při zdi a uvidíme víc po zopakování...

Návrat oživlých mrtvol (1985)

Klasické reprezentační béčko se všemi svými kladnými i zápornými atributy, ikdyž musím uznat, že úsměv až smích lehce převládal :).

S.W.A.T.: Pod palbou (2011)

Ačkoli už jednička nebyla kdoví jaký akční trhák a dvojka je hodnocena ještě hůře, z mého pohledu se až o takový propadák nejedná. Filmu možná ublížila absence nějakého zvučnějšího jména, ale ve výsledku se jedná o standardní záležitost nevybočující z normálu, do jisté míry postavená na Machtově charisma.

Tango a Cash (1989)

Tenhle film rozhodně patří do zlatého fondu 80' hlášek, kterých je tam víc než ve všech Smrtonosných zbraních dokupy :D. Nepostrádá akci, zápletku a k tomu dostatek nadsázky i atmoféry, odkazující přesně na tu dobu, ve které vzniknul. A proto se k němu všichni i nadále budem vracet :)

Není úniku (1993)

Jeden z prvních filmů, na kterém jsem byl v kině a chudák tata musel se mnou :D. Tenkrát jsem zuřivě obdivoval Van Dama a recenzi na tenhle flák jsem četl v časopisu Cinema. Mě se to hodně líbilo, tata to přežil, já mezitím dospěl a uvědomil si béčkovost až céčkovost VanDamových filmů. Avšak jistý status kultu některé jeho filmy mají, což se asi zrovna netýká tohodle snímku, ale i po tolika letech nemůžu říct, že by to byl vyloženej průser - naopak decentní a zakřiknutá povaha mu poměrně slušela a já si tak rád zavzpomínal na mé první filmové kroky :).

Lucas (1986)

Film mého dětství. Dobře si pamatuju na začátky vysílání televize Nova, jak vždy dávali film večer a druhej den dopoledne jeho reprízu. Tenkrát se mi to tak líbilo, že jsem si dal oba vysílací časy. Příběh o nešťastné lásce a o tom, co všechno je člověk pro ni schopen udělat, na mě tenkrát udělal velký dojem - možná proto, že se člověk v pubertálním období dokáže vcítit do podobného problému velmi snadno. Po víc jak patnácti letech jsem se dostal k jeho podívání znovu a musím uznat, že neztratil nic ze svého kouzla - debutující Winona, mladičký Sheen, užasná 80' atmosféra. Dá se říct: nadčasová záležitost!

Johnny English se vrací (2011)

I když od filmu nic neočekáváte, nustále vás to nutí se ptát, kdo má zapotřebí tohle točit (a sledovat) a proč. Ve fimu se sice najde pár momentů, které vám vyvolají úsměv nebo smích, ale naproti tomu se ve vás většinu času mísí pocit trapnosti a ztráty času.