Eternals (2021)

[80%] Viděno v kině. A to po delší době v IMAXU 3D a ještě v dabingu! ;) Co se týče 3D, nebudu to moc vyhledávat. Nebylo to špatné, ale musel jsem sedět rovně jak svíce, protože jsem to měl chvílemi rozmazané, ale co už. Velké plátno IMAX bylo super, i krásně ozvučené, takže super. Nyní k filmu. Jak už tu mnozí píší, není to běžná marvelovka. No, až tak jsem o tomto tvrzení nepřemýšlel, film hodnotím jako film, takže u mě se žádní zklamání nedostavilo. I jsem byl v určitých pasážích téměř nadšen. Úvod je takový zmatený, usekaný, ale pak se vše začíná pomalu rozjíždět. Někdo by řekl, že má snímek pomalé tempo, ale já si to nemyslím. Jde i hlavně o to, jestli diváka aspoň trochu zaujmou postavy. Mě bavily a právě proto mi těch 157 min uteklo velmi rychle. Ty jejich vztahy, nějaká ta dramatická linie tu je, ale to by musel mít film ještě tak o hoďku delší stopáž, nebo rozdělen na dvě části, aby to bylo ještě lepší. Z těch 10 superhrdinů mě minimálně 4 zaujali, možná i více. Nebudu zde konrkrétně všechny jmenovat, ale třeba takoví Richard Madden, Gemma Chan, Barry Keoghan stojí za pozornost. Angelina Jolie mi zde moc výrazná nepřišla, ale zahrála to obstojně, včetně její zajímavé postavy. Ostatní herci ok. Hudba od skvělého Ramina Djawadiho byla zdařilá – v určitých scénách pěkne gradovala. Dá se poslouchat ale asi jen v tomto filmu. Děj to má prostý, ale vizuálem nápaditý v mnoha scénách. Vesmírné části či jiné aspekty super schopností vypadají vizuálně opravdu dobře. A nyní AKCE. Je točena běžným způsobem jak se točí marvelovky. Přehledná je tak akorát, nejvíc mě bavilo asi akční finále. Takže neříkám, že je to úplná bomba co se týče akčních sekvencích, ale nestěžoval jsem si. S tímto snímkem a vlastně novým přírůstkem MCU jsem víc než spokojen. Čekal jsem trochu méně a dostal jsem docela dost. Určitě bych uvítal pokračování nebo aspoň účast některých postav do jiných filmů či nových Avengers. Na Iron Mana a obdobné části to v mém měřítko nemá, ale i tak jsem si to moc užil.

Cesta za smířením (2021)

[80%] Sakra, to byla ale šílenost! Ale docela zábavná. Tommy Wirkola u mě zabodoval především druhým dílem Dead Snow a hlavně 7 ŽIVOTŮ – tam jsem přímo jásal blahem. Zde aspoň natočil pořádně Rkový film, který si nebral servítky s žádnou morálkou. I to sem tam působí komicky, úchylně, retardovaně a ke konci nelogicky, ale o větší kritice tu nemůže být snad ani řeč. Záleží, jak se s tím divák srovná. Od začátku mě to začalo bavit, manželé se navzájem chtějí zabít a do toho se jim v chatce na půdě uhnízdí uprchlí trestanci (krvežíznivý vrazi a psychopati). Takže zajímavá kombinace. Jednotlivé krvavé a drsné scény jsou dobré. Dokonce se tu najdou i 2 totálně husté sekvence, při kterých jsem opravdu nechápal. No a poslední 20 – 25 min cca už je trochu přehnaných. Rozhodně zde nesmíme moc brát v potaz logiku. To, co vydrží smrtelně zraněné postavy je už trochu moc. Jde ale o to, aby se divák pobavil a nějak přijal tu zvrácenost, krev atd. Je pravda, že ten konec mohli trochu umírnit, potom by to bylo možná ještě o něco lepší. Nemůžu si jinak víc stěžovat, bylo to super. Noomi Rapace mě bavila jako vždy, stejně tak jako zbytek herců. Kéž by Wirkola brzy natočil něco podobného!

Armáda lupičů (2021)

[66%] Prequel k nedávné ARMÁDĚ MRTVÝCH. No a právě, že ta armáda zombíků mě moc nebavila, ale o tom se bavit zde nebudu. Tohle nemá s mrtváky nic extra společné. Aby se teda neřeklo, tak tu máme záběr v tv, kdy vidíme začínající apokalypsy nemrtvých a k tomu asi 2 sny, kdy se hlavnímu herci zdá o zombících, kteří se po něm sápou. Jinač je to takový rádoby klasický film o loupežích. Trochu tu sem tam hapruje logika, mnohdy se mi zdá, že je to mají lupiči moc jednoduché, ale to mi nijak nevadilo. Stopáž přes dvě hodiny mi také docela rychle odsýpala. Ústřední herec, který hraje postavu Dietera, mi přišel celkem fajn. Jen ty jeho přehnané jekoty mě trochu srali, ale zvykal jsem si. ;) Ostatní herci bez problému. Bylo zajímavé a i místy vtipné pozorovat Prahu. Zejména, když ve filmu zazní češi, co něco povídají. To pak je velký rozdíl, když poslouchám dabované hlasy a do toho autentické hlasy kolemjdoucích čechů a nebo ty čechy z ostrahy – to bylo už na pováženou, ale co už. Celkově je to levný počin, ale co čekat na poměry netflixu apod. Každopádně mě to jako celek docela bavilo. Dieterův útěk napříč Prahou byl super. Závěr takový méně záživný, ale svůj smysl dával. AKCI tu člověk nemůže moc očekávat, o tom to není. Soundtrack od Zimmera a Mazzara byl solidní. Nicméně, ať už jsem to popsal jakkoliv, tak to bylo docela zábavné dílko, ke kterému se už asi nikdy nevrátím, ale neurazilo to.

Paroží (2021)

[63%] Viděno v kině. Jak jsem očekával, je to takový standartní, jednorázový horor, který se dá bez větších problémů vidět, ale nijak moc neuchvátí. Děj se zdá být zpočátku prostý ničím nezajímavý a tak to zůstane až do závěru. 1/3 filmu mě moc nebrala, pomalé tempo atd, navíc mi vše zde přišlo takové předvídatelné. Naštěstí někde uprostřed se to už trochu vylepší. Máme tu Rkové provedení, takže se tu najde pár krvavých scének. Ta na půdě, kdy to monstrum nemilosrdně napůl sežere tu starší ženu – to nemá chybu. Finále je už takové klasické na poměry těchto filmů, nepřekvapí, ale mě se celkem líbilo. I ta technická stránka není nejhorší. Zejména to ozvučení jistých scén je dobré. K tomu je drsnější momentka ke konci … Herecké obsazení je na tom tak nějak v normálu. Keri Russell mě asi bavila nejvíc. Role jejího filmového bratra mě nebavila a ten dvanáctiletý chlapec jen tak tak. Hudba – docela v poho. Takže na 1 vidění to ušlo; jsou slabší horory v dnešní době.

Duna (2021)

[78%] Viděno v kině. DUNA, dlouho očekávaná, velkolepá záležitost od Denise Villeneuvea. Abych zmínil filmy, které jsem od tohoto režiséra viděl a nějak je mým hodnocením srovnal, tak  ZMIZENÍ mi celkem sedlo, až na pointu, která mě tedy moc neodzbrojila. SICARIO je asi kvalitní počin, jenže mi to totálně nesedlo, ani nevím proč, včetně volného pokračování, které už ale nerežíroval Villeneuve. Následující film PŘÍCHOZÍ mi také moc neseděl, i když kvalita tu byla patrná, ale nudilo mě to. No a v roce 2017 mi paradoxně BLADE RUNNER 2049 sedl jak ulitý a to mi původní verze z r. 1982 těžce nebavila. Takže dost k srovnávání. Od DUNY jsem se snažil až tolik neočekávat, abych nebyl zklamán. Poslední dobou jsem začal být víc a víc natěšenější. No a jak to dopadlo? Úplně fantastické nadšení se nakonec nedostavilo, ale nemůžu tu tvrdit ani, že bych byl extra zklamán. Film mě bavil, chvílemi jsem byl i nadšen. Takže solidní snímek to je a hlavně je to nevšední počin, který nemusí každému sednout. Hlavně ten kdo zná tohoto režiséra, tak musí s jistými aspekty počítat. Mě se líbilo to ZMIZENÍ a především BR 2049, který u mě nyní vede asi nejvíc. Ale hned po tomto je tato DUNA. Vizuálem a i určitě audiovizuálem je to pecka, takže jednotlivé záběry jsou skvostné a užíval jsem si je. Rozhodně zde nikdo nesmí očekávat nějak přehnanou AKCI, takže ten kdo je jenom rozmazlen marvelovky, tak ať si toto raději pustí doma než na velkém plátně. První hodinku filmu tu máme pozvolné odkrývaní civilizace, prostředí, všelijaké vymoženosti vesmírných letounů apod. Technická stránka filmu, kamera – to vše je na profesionální úrovni, takže když to srovnám s jinými áčkovými filmy poslední doby jako je třeba BLACK WIDOW, FF9 apod, tak tohle jasně vede. Herecké obsazení je na tom docela dobře.  Mladý klučina Chalamet mi zde sedl. Víc mě bavila ale Rebecca Ferguson nebo Jason Momoa, který zde předvedl i pár akčních kousků. Potěší i Josh Brolin a Dave Bautista. Javier Bardem a Stellan Skarsgard už tu moc výrazní nejsou, ale nevadí. Po dějové stránce je to takové všelijaké. Z počátku mi trochu trvalo než jsem se v tom orientoval, trochu jsem tápal, ale ve finále jsem snad to podstatné pochopil. Do víc jak první poloviny mě to bavilo, i když to bylo dějem pozvolné (ale celkové tempo filmu bylo velké) a ta poslední cca hodinka už byla svižnější, stále se tu něco dělo, ale už to nemělo takový náboj, včetně finále, které mi ani nepřipadalo, že by bylo finále - trochu uhozené. Jasně, je to volně otevřené, už na začátku tu vystřelí název filmu: DUNE, part 1. Ale i tak jsem čekal větší rozvinutí děje a vypilování scénáře. Nebylo tu navíc vše vysvětleno, za mě ty vize mladého kluka (to mě lehce zklamalo), ale na to si počkáme v dalším pokračování. No a to je asi dost k těm menším záporům. Opravdu to moc kritizovat nebudu. Stáhl jsem si super kvalitu okolo 10GB, takže cca do 14dnů od dnešní návštěvy kina si to znovu pustím, abych si ukotvil dojmy, které se asi už v mém názoru nezmění. No a na závěr tu zmíním mého velkého oblíbence HANSE ZIMMERA. Zde složil OST téměř dokonale! Ihned si ho jdu stáhnout. V jeho nedávném počinu NO TIME TO DIE složil Bonda skvěle, ale zde to bylo u DUNY ještě lepší! Takže asi tak … těším se na pokračování DUNY! Doufám, že to vznikne aspoň do dvou let. Nějaké nedostatky zde byly, ale celkově jsem spokojen a nebylo to jen tím skvělým vizuálem.

Noční zuby (2021)

[58%] NOČNÍ ZUBY, další jednohubka od netflixu. No, pecka se nekoná, ale nemůžu tu ani mluvit o nějakém braku. Tohle bylo tak pitomé, až to bylo chvílemi hezké. Hlavní představitel filmu mi přišel trochu zmatečnej, ale neměl jsem s ním problém. Ty 2 ústřední upírky mě zaujali max krásou …. Celkově krvavé scény zde byly dost na oko umělé, prostě jsem neměl pocit, že vidím krev, ale co … Prostě jako horor to moc nepůsobí. Ale zase technická stránka netflixu je obstojná. S upíry se točí méně filmů než se zombíky, tak proč to posílat hned do pekel. Takže radši budu sledovat tyhle netflix jednohubky než současné sračky s Willisem nebo Cagem. Finále tohoto snímku bylo už moc přehnané, ale zase zábavné včetně poslední scény. Hlavní je, že to zabaví a nenudí to. Nic víc, nic míň.

Venom 2: Carnage přichází (2021)

[65%] Viděno v kině. Na tohle jsem zašel jen tak neplánovaně, ani se mi na to nechtělo jít, ale ve finále jsem zhruba dostal to, co jsem očekával. Neškodnou blbinu, která díky krátké stopáži utekla rychle. Na nic si to nehrálo, nic extra mi ve filmu nevadilo, prostě obstojná jednohubka na zabití nedělního odpoledne. Nebudu to srovnávat s jedničkou, ta bylo trochu příběhově lepší, ale tohle mělo taky co do sebe. Vlastně největším kladem byl zde TOM HARDY a především jeho VENOM! Ten byl nejvíc hláškující, takže jsem se párkrát zasmál. Ostatní herci mě už tolik nebavili, včetně W. Harrelsona, který se mi jevil zde nějak zvláštně. Naomie Harris ušla a Michelle Williams mě zde opět srala jak v jedničce, neboť mi strašně připomíná mou nepříjemnou kolegyni Ivetu před x lety. ;) Hudba od Beltramiho je taková klasická. A co teprve AKCE? Akční sekvence tu jsou, takové klasické digitální, destruktivní, dají se v pohodě vidět, jen to finále mě už ultra nebavilo. Tam to bylo moc přehlučené a akcí přeplácané, kdy tu byl druhý Venon (ten zlý). Ale co už. Víc to kritizovat nemohu, v rámci jednorázové záležitosti mě to zabavilo. Hlavně těmi hlášky.

Halloween zabíjí (2021)

[80%] Na tento nový HALLOWEEN KILLS jsem se delší dobu těšil. Samozřejmě, že jsem na to rok čekal kvůli covidu, ale na to jsem si už chtě nechtě zvykl. Takže odkud začít? Nebudu zde vypisovat srovnání jednotlivých dílů. Prostě tohle je přímé pokračování verze z r. 2018, kdy halloweenská noc pokračuje. Co se týče trailerů, očekával jsem masakr a skvělou slasherovou zábavu. No, ve finále jsem byl ke konci trochu rozpolcen, že se film ubral jiným směrem a měl spoustu nových věcí, které Halloween nikdy neměl. Rozhodně tím nechci říci, že jsem zklamán. Právě naopak. Přečetl jsem si, proč to spoustě lidem moc nesedlo a některé argumenty chápu. Já to ale moc vytknout nemohu. Třeba vyvražďovačky byly o něco lépe točeny v tom r 2018. Zde byly též určitě dobré a řádně krvavé, u jedné scénky mi to přišlo lehce komické, ale to u slasherů bývá. Ihned z úvodu je tu jistá propojenost s původním filmem (r. 1978). Následující úvodní theme s dýněmi a Carpentorovou hudbou je super! Když už jsem zmínil Carpentera, tak hudba je sice už taková recyklace předchozích počinů, ale poslouchat se dala v pohodě. J. L. Curtis zde neměla tolik prostoru, respektive se v žádné akci neobjevila a mě to vůbec nevadilo. Už jen ten dějový nápad, kdy se městečko semkne a rozhodne se po Meyersovi jít mi přijde zajímavý. Takže nějakou tu myšlenku nám snímek nabídne a to zejména ve finále, které jak tu čtu diváky zklamalo nebo naštvalo apod. Musím se přiznat, že jsem z toho byl paf a ještě ten den jsem si úryvky z filmu, především konce pouštěl znova. Většinu té myšlenky či psychologického pojetí jsem pochopil. Jde o to, aby si diváci nad tím položili otázky co a jak a ne to hned sestřelit slabým hodnocením. Nicméně, závěr mi přišel strhující, okořeněný dobrým soundtrackem, ale něco bych tu ještě pozměnil, třeba asi vynechal Meyersovu poslední vraždu. To už bylo tak trochu na sílu, ale vzhledem k tomu, že se natočí ještě jeden díl téhle „nové trilogie“, tak top chápu. Hlavně jsem hltal záběry, kdy tu Meyers je chvíli bez masky. Šikovně byly natočeny, aby nebyl vidět detailně jeho obličej. Zbytek herců bez problému. Tempo filmu je docela velké, nové nápady tu jsou. Víc si stěžovat nemůžu. Solidní a netypická záležitost ze světa oblíbeného vraha v masce.

SAS: Zrození Černé labutě (2021)

[67%] Mě to přišlo docela dobrý. Akce byla přehledně natočena, bylo jí poměrně dost a k tomu to bylo R ratingu, takže víc si stěžovat ani nemůžu. Příběh byl takový průhledný, ne moc záživný a hlavně byla přestřelená délka nebo to bylo občas zbytečně zdlouhavé. Herci v pohodě, jak hlavní hrdina tak i ta krátkovlasá záporačka. Jejich finální souboj byl hezky krvavý. Takže hodnocení na CSFD mi zde přijde trochu moc kruté. Víckrát si to asi už nepustím, ale kvůli té solidně natočené akci se to dá vidět a neurazí to.

Máš někoho doma (2021)

[65%] Vcelku pohodová jednohubka, která připomene, byť asi jen vzdáleně jiné známější filmy jako je třeba Scream, Halloween apod. Někteří si tu stěžují na nezajímavé postavy, jenže já s nimi neměl problém. Většina z nich mě bavila. Příběh je přímočarý, ničím moc zajímavý, ale vyvražďovací scénky jsou docela dobré. Občas to vypadá na nanosekundu komicky, ale krvavé je to tak akorát, takže proč být zbytečně kritický? Rozhodně bych zapiloval na větší hloubce příběhu a nebo logičtějším rozuzlení ve finále, které mi přišlo nevýrazné, až slabé. Ale na to 1 vidění to nebylo vůbec zlé.