• Pohádka
  • Rodinný

Hon na kočku (1979)

"Pribináky ti nosím, kočky ti kupuju, tak na co potřebuješ ještě holku?!" Schválně jsem si vyjel přehled československých filmů za rok 1979 a... Hon na kočku spadá spíš do toho horšího průměru a na přehlídku v Cannes by to určitě nebylo. Ale na druhou stranu zas takovej průser to není a má to i pár úsměvných hlášek. Profi herci jsou dobří, konkrétně Bronislav Poloczek je naprosto perfektní, zatímco mladí neherci se jen lopotně snaží a moc jim to nejde. Krom toho Jaromíra Mílová to u mě projela už kdysi se seriálem Třetí patro a od tý doby ji nemám rád.

Bláha a Vrchlická (1991) (TV film)

Poetika, nostalgie i trocha přízemního humoru v příběhu o hledání a nacházení. A jak už tu bylo řečeno, člověk si vůbec neuvědomí, že v tom hrajou jenom dva lidi. Z mnoha vysloveného moudra mě osobně zaujala věta: "Jak chcete umřít, když nemáte komu?"

Klíče na neděli (1993) (TV film)

Za mě spokojenost. Pobavil jsem se, byť hlášky to má občas předvídatelné, ale pěkně naservírované ("Urbanová? Víš, kdo je její manžel?" - "No, kdo, asi Urban, ne?"). Zápletka taktéž přehledná a pointa půvabná. Jestliže u monitoru jsem se zasmál, věřím, že v divadle bych ležel na zemi.

Šaty až na zem (1986) (TV film)

Mně to přišlo jako lehce ujetá sci-fi a do konce jsem úplně nepobral ty vztahy, kdo s kým, co a proč. Takže jedinou srozumitelnou dvojicí byli Poloczek-Synková a ti taky obstarali sporadické záblesky srandy.

Svatební skandály slečny Juliány (1979) (TV film)

I půlhodinová komedie může být pěkně zdlouhavá. Na tomhle blábolu mě ovšem nejvíc vyšokovalo to, že tady byl snesitelnej Michal Pešek. Nikde jinde se mi to s ním nestalo.

Ta chvíle, ten okamžik (1981)

František Němec neměl moc velkých rolí a po dvou taškařicích s Tomášem Holým dostal počátkem 80. let dvě výborné lékařské postavy z války. Ta chvíle, ten okamžik až na závěr neoplývá akcí ani napětím, i dialogy trochu kulhají. Ale spousta výborných herců tady exceluje v různorodých miniportrétech různých typů lidí, co spolu za války museli koexistovat. Výborná atmosféra, ale protože jsem starej šťoura, tak jsem si aspoň vyguglil, že v prosinci 1944 nebyl sníh.

V kleštích (1987) (TV film)

Sice dobře zahrané, ale trochu nuda. Kompenzuje to skvostná Vlasta Fabianová v úplném závěru.

Trezor (1989) (TV film)

Příliš upovídané a fádní. Ona taky slušná detektivka vyžaduje spíš pořádnej mord než pár pošuků s albama známek.

Zrcadlo nenávisti (1987) (TV film)

Pozoruhodné, jak pouhá přítomnost Rudolfa Hrušínského dokáže povýšit zmatenou magořinu na solidní podívanou.

Archimédův bod (1982) (TV film)

Není to zdaleká jediná věc z brněnské produkce, jejíž hodnoty sráží laciná televizní výprava, takže by si to vystačilo i s formátem rozhlasové hry. Ale díky bohu aspoň za to, protože životopisný žánr v České televizi už léta zoufale chybí.