Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Dokumentární
  • Krimi
  • Krátkometrážní

Pořady (7)

Hovory H (1968)

Horníčkův kultivovaný a především inteligentní humor vpadnul na televizní obrazovky doslova znenadání a přestože neměl dlouhého trvání, patří dodnes k nedostižným vrcholům televizní zábavy.

Komik a jeho svět (1979)

Populárně naučnou formou pojatý rozsáhlý dokumentární cyklus, který tehdejším divákům - filmovým fanouškům - přiblížil řadu českých i světových komiků v zajímavých prostřizích a variacích, báječně kombinoval jednotlivé kapitoly široké škály filmového humoru a navíc akceptoval i existenci režimem nepodporovaných osobností. Průvodcovské slovo Milana Neděly se stalo nedílným logem pořadu pro několik desetiletí a je skutečně škoda, že ani později tento svébytný typ umělce nenašel viditelnějšího uplatnění. Jakýmsi volným pokračováním měl být i obdobný cyklus Úsměvy českého filmu, který však zdaleka nedosahuje kvalit svého předchůdce. Šance na reprízy jednotlivých dílů jsou ale takřka beznadějné.

Videostop (1985)

V historii televizního vysílání bychom jen stěží hledali další takový typ soutěžního pořadu. Filmový kvíz kombinovaný s tradičními i méně tradičními historkami ze zákulisí tváří československé kultury získával své osobité kouzlo díky noblesnímu Rosákovu projevu, který ani za těch několik desetiletí nesklouzl k povrchní žvanivosti jeho pozdějších konkurentů. Renomé pak nabýval pravidelnou účastí filmového historika Karla Čáslavského, jehož minimalistické bonmoty zůstanou již trvale v paměti několika generací. Novodobé dvojí vzkříšení je ovšem kapitolou z jiného ranku a s původním pojetím má jen pramálo společného.

Hledání ztraceného času (1991)

Velkolepý a svým způsobem nevyčerpatelný cyklus o minulosti našeho národa je skutečným hledáním a nalézáním starých časů prostřednictvím unikátních dokumentárních fragmentů. Historie měst a dopravy, průvody, projevy, kultura a příroda jsou nedílnou součástí života a díky filmovému žurnálu vypovídají o bouřlivých proměnách jednotlivých věků. Erudovaný a noblesní průvodce, dlouholetý archivář Karel Čáslavský je jednou z mála osobností, pro kterou je práce zábavou a potěšením. Jak sám kdysi vtipně poznamenal: "Nejméně dvacet let jsem musel archiv poznávat, než jsem mohl začít zodpovědně jeho poklady prezentovat. A učím se stále, každý den se přesvědčuji, že je mnohem víc toho, co bych vědět měl, než toho, co vím."

Úsměvy českého filmu (1995)

Malý televizní lexikon filmových komiků pionýrských i bezprostředně následujících období naší kinematografie otevírá širokou paletu českého filmového humoru, jimiž nás v minulých dekádách obdarovávali ti nejlepší z nejlepších. Defilé hereckých medailonů nejvýznamnějších osobností zastává formu uceleného encyklopedického hesla, tvořeného zčásti také nenásilným a cimrmanovsky didaktickým přístupem Zdeňka Svěráka v roli svébytného komentátora. Nic nechybí a nic nepřebývá. Formát talk-show, v němž Svěráka nahradil Jaromír Hanzlík už bohužel postrádá původní záměr a postupem let se z pořadu pomalu vytrácí i souvislosti.

Úsměvy (1997)

Nesporně přínosný dokumentární cyklus, jehož první díly patří mezi špičku televizní tvorby. V té době ovšem pořad uváděl noblesní a vtipný Zdeněk Svěrák, který divákům přiblížil zejména osobnosti z dob počátků naší kinematografie. Postupem let se témata zvolna vyčerpávala, Svěráka vystřídal Jaromír Hanzlík a do pořadu začali být zváni téměř všichni, co o film jen zavadili. Herci, hudebníci, zpěváci, dramaturgové, scénáristi, režiséři. Přesto má pořad tohoto typu svůj význam a skutečně pestrý kaleidoskop osobností nabízí možnost každému divákovi zvolit si svého favorita.

Na plovárně (1998)

Neobyčejné rozhovory s neobyčejnými lidmi. Volba Marka Ebena do role průvodce se zdá být takřka jednomyslnou. Pořad, který si diváckou pozornost získává i po letech své existence.

Reklama

Reklama