Zátah: Vykoupení (2011)

Dle doporučení jsem čekal krutopřísnou akci a tu jsem taky dostal. Dovolím si tvrdit, že co se týče choreografie bitek, tak nic lepšího v moderní době neexistuje. Jelikož si film vystačil s jedním polorozbořeným barákem (ve skutečnosti nejspíš snad jen pár místností a jedna chodba), tak to muselo být fest ultra low budget. Každopádně vedle samotných kaskadérů zaslouží pochvalu i kamera a hudba. A přestože scénář byl celkem jednoduchoučký, tak dokázal na závěrečný "boss fight" dostatečně navnadit.

Senna (2010)

Jsem překvapený, že neexistuje žádný áčkový hraný film o Sennovi, protože jeho život obsahuje řadu napínavých momentů, které ke zfilmování přímo vybízejí. I když tedy nejde o hraný film, díky těmto zajímavým momentům i dokument udrží pozornost diváka stejně jako by to byl film.

Thunderball (1965)

Viděl jsem jenom půlku, někdy to musím dokoukat... Jinak pohodový Bond za standardní tři hvězdy, i když vizuální efekty už jsou dnes samozřejmě úsměvné. Asi už vím, který film inspiroval Dominika Feriho - Bond si tady násilně vynutí polibek a pak i sex pod pohrůžkou, že jinak prozradí něco, kvůli čemu slečna může přijít o práci. No a poté už je slečna okouzlena. Natočit něco takového dneska, tak je z toho feministický skandál.

Mezi supy (1964)

"Slečna Annie, Old Surehand," představuje komická postavička své přátele navzájem, zatímco na oba ukazuje nabitým koltem. Takovému hňupovi bych tu zbraň rovnou sebral. :-) Jinak jde o klasickou šablonu: banditi předstírají, že indiáni dělají neplechu a Vinnetou - tentokrát s Old Surehandem - vyšetřuje, kdo je skutečným viníkem. A opět se také ukazuje spousta stejných herců v úplně jiných rolích. Možná je to ve skutečnosti standardní film za tři hvězdy, ale i po druhém zhlédnutí si tu nechám ty dvě, abych nepropadl dojmu, že bych se na to mohl klidně koukat potřetí. To raději zůstat u klasik (Vinnetou, Poklad na Stříbrném jezeře a Rudý gentleman, plus Poslední výstřel).

Růžový panter znovu zasahuje (1976)

Upravil jsem své stařičké čtyřhvězdičkové hodnocení na tři, protože tohle v některých pasážích buď nebylo tak kvalitní jako Návrat Růžového pantera, nebo to v jiných prostě jen kopírovalo osvědčené prvky. Herbert Lom už je tady stoprocentním padouchem, kterého už si vyzkoušel ve vážnější poloze v Pokladu na stříbrném jezeře.

Spartakus - Pomsta (2012) (série)

Jelikož sezóny Krev a písek i Bohové arény byly výlučně gladiátorské, opuštění cvičiště a arény mi připomínají podobné zklamání jako třeba druhá sezóna Útěku z vězení. Na druhou stranu stále to stojí na velmi kvalitně vybudovaných postavách a jejich vztazích - zvlášť příběh Crixe a Naevie je velmi silný. Poznámka pod čarou: jsem zvyklý sledovat seriál v češtině a když jsem viděl jeden díl v originále, všiml jsem si, že dabingem se poněkud ztrácí ta vznosná staroangličtina ("they are but loyal, a quality you seem to be unfamiliar with"), která není překládána do nějaké formy staročeštiny, ale naopak do moderní vobecný pražský češtiny ("jsou mi věrný, což je zřejmě pro tebe neznámý slovo"). Asi si někdo usmyslel, že seriál kořeněný sexem a násilím bude na Prima Cool sledovat jenom mladé publikum, které by staročeština mohla vyděsit. :-)

Spartakus - Zvolená cesta (2012) (epizoda)

K tomuhle dílu si neodpustím osobní komentář jen tak pro sebe. Včera jsem viděl film Protektor s naprosto tragickými prkennými herci - jaký to rozdíl oproti tomuhle dílu! Zvlášť scéna mezi Naevií a Crixem, kdy Naevia zkoumá ostří meče, to bylo mistrovské herectví na obou stranách, které dává jejich vztahu výjimečnou hloubku, která přesahuje spoustu romantických filmů.

Protektor (2009)

Scénář poměrně zajímavý, ale ani sex a nahota nezachrání naprosto tragické herecké výkony. Marně přemýšlím, kdy naposledy jsem viděl tak prkenný projev hlavních herců, kteří naprosto znuděně roboticky odříkávají připravené repliky, jen aby už měli dotočeno. Perlu tomu nasazuje fakt, že Plodková hraje herečku - hrát špatně herečku ve filmu, to už je drsný inception. Ale jak říkám - pokud chcete ten film mermomocí vidět, tak jedině kvůli příběhu, který se odehrává za protektorátu spíše jen tak mimochodem, než že by to bylo stěžejní sdělení filmu. Řekl bych, že film je tady silně nadhodnocen jen a pouze kvůli tomu, že se odehrává za protektorátu, což je tedy jako důvod žalostně málo.

Jan Palach (2018)

Asi se dá souhlasit s ostatními, že film je natočen tak nějak pokud možno co nejstandardnější životopisnou formou. Jak vždycky říkám, že nemám rád, když se filmu nadržuje jen proto, že je podle skutečných událostí, tak u tohohle filmu to bylo asi nejtěžší se pohlídat, abych totéž neudělal sám. Závěrečná scéna, na kterou se vlastně čeká, je velmi silná. A také řadí film do té nešťastné kategorie snímků, které klidně rád doporučím, ale sám se na něj víckrát dívat nebudu, protože se odmítám dobrovolně znovu emocionálně vyčerpávat (zpravidla filmy s tragickou tématikou).

Saljut-7 (2017)

"Voláte na ministerstvo? - Ne, chci zrušit večeři s manželkou... spojte mě s ministerstvem." Jak říká mnoho ostatních, vypadá to jako přímá ruská odpověď na americkou Gravitaci. Některým se nelíbí, že jde o zhollywoodizovanou produkci někam směrem k Armageddonu, ale mně - fanouškovi velkorozpočtových amerických blockbusterů - to rozhodně nevadí, právě naopak. Stejně tak mě neuráží, že film je pouze inspirován skutečnými událostmi a dost je tam navymýšleno. Holt to není dokument, je to hraný film, takže cajk - to už bych si pak mohl stěžovat, že Hanebný pancharti nejsou historicky přesní. :-P Kromě toho, mně to až tak bayovské nepřišlo, nejblíž to imho nakonec má k Apollu 13. Jinak stejně jako u Gravitace i tady stojí za zmínku hudba. Sečteno a podtrženo, solidní tři a půl hvězdy. A chcete-li něco ještě o chloupek lepšího z ruské tvorby, pak nevynechejte Čas dobyvatelů, překvapivě ze stejného roku.