Hra o trůny (2011) (seriál)

Seriál začíná svou brutalitou, vulgaritou a erotikou na podobném písečku jako Spartakus, ale jak se stával čím dál populárnější a čím dál větším mainstreamem, tím více se mi zdálo, že šla erotika stranou. Každopádně také jako Spartakus oplývá dokonce ještě širší řádkou zajímavých postav, které se v průběhu sérií objevují či mizí, takže si nikdy nemůžete být jisti, zda váš oblíbenec / vaše oblíbenkyně přežije další díl. A ano, ve zdejším hodnocení jednotlivých sérií skutečně není žádnou výpočetní chybou, že ta poslední se významně liší od zbytku - zatímco R.R.Martin dopředu prozradil tvůrcům seriálu vymyšlenou hrubou kostru příběhu na několik dalších sezón dopředu (seriál nakonec předehnal v té době existující knihy) a dovedl si představit klidně 12-13 sezón, tvůrce seriálu to přestalo bavit a jelikož měli nabídky na jiné projekty, utěšovali fanoušky seriálu, že 7. a 8. sezóna jim bude bohatě stačit na důstojné zakončení seriálu... Mno, bohužel je na těch posledních sezónách znát, že je tam vtěsnán vývoj postav vhodný pro více sezón a pánové to prostě pouzavírali velmi ledabyle a nedůstojně. Dějově sice na konci je zřetelná tlustá čára a nemáte z něj pocit, že by tvůrci něco zapomněli dořešit, ale ne nadarmo Hra o trůny soutěží o nejzpackanější závěr televizního seriálu všech dob. Přesto bych ale neřekl, že špatný konec znehodnocuje celý zbytek seriálu - naopak ta mnohem větší kvalitní část stojí za to.

Spartakus (2010) (seriál)

Tak abych shrnul dojmy po zhlédnutí kompletního Spartaka... Nejraději mám první sérii Krev a písek a prequel Bohové arény - prostě poctivou gladiátořinu z domu Batiatů. Druhé dvě série - Pomsta a Válka zatracených - se věnují přežívání mimo gladiátorskou arénu, takže nebyly pro mě osobně tak atraktivní, nicméně stále kvalitní. Seriál se zjevně odpíchl od popularity a vizuálního nádechu bitek z filmu 300: Bitva u Thermopyl. Svou netradiční dávkou brutality, erotiky a vulgarity stojí seriál téměř osamocen ve své kategorii (nejblíže k němu má snad jen Hra o trůny). A jelikož je seriál novějšího data, homosexualita či bisexualita mu zdaleka není cizí. Za nejoblíbenější postavy bych za sebe asi uvedl tři: Crixus, Lukrécie, Ashur. Nutno však podotknout, že celý seriál je protknut celou řadou velmi zajímavých postav, které jsou za mě nejsilnější stránkou seriálu.

Spartakus - Válka zatracených (2013) (série)

I ve třetí sérii tvůrci udržují vysokou laťku, co se týče psaní postav, a opět se jim podařilo přivést k životu sadu nových neméně zajímavých charakterů. Čtyři hvězdy nedám jen kvůli tomu, že už to prostě nejsou gladiátoři, které mám se Spartakem, Gannicem a spol. už spojené. Ale pokud máte rozkoukané předchozí série Spartaka, rozohdně touto nic nezkazíte a pobavíte se.

Statečné srdce (1995)

Vynikající hudba, vynikající dětští herci. První hodinu se film rozjíždí, než začnou krvavé řežby. Film vidím asi potřetí, ale za současné situace na Ukrajině ten boj o svobodu najednou pocitově prožívám intenzivněji.

Špion, který mě miloval (1977)

Velmi typický sedmdesátkový Bond - megalomanský padouch ohrožující celý svět, schován ve své tajné základně, kde ovládá všechno tlačítky a hází zrádce svým divokým zvířecím miláčkům, dále hrozivý padouchův pobočník, futuristické technologie (ponořeníschopné auto) a na Bonda se samozřejmě lepí každá ženská. Úvodní honička na lyžích je vykrádačka z filmu Ve službách Jejího Veličenstva - možná si tvůrci mysleli, že Lazenbyho Bond upadne v zapomnění, tak nebude od věci si odtamtud něco vzít. Ruského generála nemohl dabovat nikdo jemu podobnější než Miroslav Moravec.

Muž se zlatou zbraní (1974)

Zajímavé, "mladý" Christopher Lee byl už tehdy poměrně charismatický. Jeho důmyslná skrýš plná pastí byla sice typickým bunkrem maniakálního padoucha, ale měla docela psychedelický nádech, což podpořila i přítomnost a chování liliputa Villechaize. Základna agentů ve ztroskotané lodi byla zajímavější. Kaskadérský kousek s autem přes zbořený most zaslouží pochvalu odvážnému řidiči, ale byl zprzněn nepochopitelně komiksovým zvukovým efektem, jako by přes most hupkal Bugs Bunny. Za zmínku stojí, že Rogera Moorea dabuje Vladimír Brabec, dvorní dabér Conneryho ve starším věku. Mno a Britt Ekland je slušně vyrýsovaná dáma, takže závěr filmu musela pobíhat po scénách v bikinách, odůvodněno padouchovým "mám rád bikiny, nedá se v nich ukrýt zbraň" - chabá výmluva, ale hlavně když bude v plavkách, že. :-D

Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

"To by se Connerymu nestalo." V originále sice "this would never happen to the other fellow", ale budiž, český překlad je odvážnější. :-) Co se týče Conneryho nástupce, nechápu, co mají lidi proti Lazenbymu - mně připadá jako docela solidní Bond, určitě už jsem viděl mnohem prkennější herce. V momentě, kdy v ústředí MI5 hodil klobouk na věšák stejně jako Connery v předchozích bondovkách, tak mi došlo, že tohle není případ rebootu série s novým hercem (jako v případě Brosnana nebo Craiga), ale že tohle byl skutečně film připravený na Conneryho. Pravda je, že jsem tedy nečekal, že je Bond schopný uštědřit facku dámě. A už vůbec jsem nečekal, že stejná dáma později dostane od tatínka, tentokrát bezostyšně omračující pěstí. :-D Při dámském harému v Alpách jsem měl pomalu pocit, jestli jsem omylem nepřepnul na nějaký lechtivý televizní kanál. :-) U lyžařské honičky nechápu, proč scénáristi prznili kvalitní kaskadérské záběry dnes již směšným green screenem. Mno co naplat, zastaralý green screen mě pak znovu rozesmál i v bobové (!) honičce. Naopak automobilovou honičku odřídila bondgirl, to taky není obvyklé. [SPOILER] A už vůbec není obvyklé, že jedna automobilová honička stačí k okouzlení Bonda natolik, že si dámu najednou chce vzít. [/SPOILER]

WikiLeaks (2013)

Musím tohle někdy dokoukat, skončil jsem někde v půlce - předběžně tři hvězdy, žádné geniální dílo to není a nikdy nenadržuju filmům jen proto, že jsou podle skutečné události. Jinak jsem ale překvapený, že se film v originále nejmenuje WikiLeaks - nepoužít takovou značku, to snad někdo cíleně chtěl, aby se ten film vyhnul pozornosti, nebo co.

Petrolejový princ (1965)

Hmm, zrecyklovat na začátku záběry z jiného dílu Vinnetoua, to je hodně cheap. :-) Jinak je tohle film dabérských zvláštností... Jan Přeučil má jako dabér velmi charakterní hlas, takže možná dělá ze "svého" herce ještě charismatičtějšího padoucha, než jakým v originále je. Je také bohužel smutné, že Terrence Hilla nedabuje ani Vinklář z Rudého gentlemana, ani jeho pozdější dvorní dabér Trávníček, ale Marcel Vašinka, který v tomhle filmu prodaboval snad půlku postav (a druhou půlku Dalimil Klapka). :-D Naopak dabér zhruba dvacetiletého mladíka Jima, který zní na začátku tak na deset, je taky vážně vtipný, než ho zničehonic uprostřed filmu převezme právě Vašinka. :-D Vizuální efekty s vorem jsou samozřejmě dnes úsměvné, je to holt šedesát let starý film. Podobně úsměvné jsou prapodivné zvukové efekty letících zapálených šípů - to mělo být jakože víc dramatické? :-) Nakonec tady udělám po druhém zhlédnutí úpravu hodnocení ze tří hvězd na dvě, abych - stejně jako u druhého filmu s Old Surehandem (Mezi supy) - nenabyl dojmu, že bych se na to mohl kouknout potřetí.

Tupíři (2010)

Hlavní herečka má dokonale zvládnuté manýry Kristen Stewartové. S výjimkou scénky se starým zadkem jsem už dlouho neviděl žádný film, který by byl tak blízko Bláznivým střelám a Žhavým výstřelům - vtipné, až absurdní momenty zasazené do zcela vážně hraných scén. Samozřejmě je výhodou mít zhlédnutý alespoň první Twilight.