Pán prstenů (1978)

Pán prstenů se dlouho považoval za nezfilmovatelné dílo a v sedmdesátých letech byl útěk do animace tehdy asi jediná schůdná cesta, byť si animátoři zjednodušili práci s davovými scénami tím, že je prostě natočili s herci a jen na ně naplácali hromadu barevných filtrů, aby to vypadalo jakože animované. Z knížek jsem četl pouze Hobita, takže Pána prstenů mohu srovnávat jen filmovou trilogií Petera Jacksona... A zdá se mi, že Jackson tedy z tohoto díla načerpal opravdu velmi mnoho scén, včetně třeba vzhledu Gluma (pokud tedy samotné knížky nebyly ve scénách až klinicky popisné). Dovedu si tedy představit, že fanouškům animovaného filmu musel Peter Jackson svou verzí zřejmě udělat radost. Filmu ovšem musím jednu hvězdu shodit za celkem zásadní fakt, a sice že končí Helmovým žlebem a pokračování nikdy nebylo natočeno. Tento snímek se tedy vyplatí zhlédnout pouze pokud jste smíření s tím, že neuvidíte kompletní příběh a chcete jen srovnat Jacksonovu trilogii s jeho předchůdcem. Jinak tento film klidně bez výčitek vynechte a dejte si rovnou Společenstvo prstenu, Dvě věže a Návrat krále od Petera Jacksona, které jsou už samy o sobě staré 20 let. ;-)

Matrix (1999)

Po opětovném zhlédnutí mě mírně překvapilo, že co je Matrix se Neo dozví celkem rychle. A také jsem si uvědomil, že film je skrz na skrz prošpikován ikonickými scénami a hláškami, takže se nelze divit, že film ovlivnil třeba i oděvní módu své doby. I když ve dvacet let starém snímku už přece jen lze najít určité nedokonalé green-screen záběry, tak speciální efekty až tak moc nestárnou a hodně pomáhá spousta praktických efektů. A samostatnou pochvalu samozřejmě zaslouží bojoví choreografové a zejména Keanu Reeves, který své zapálení pro choreografii později znovu zúročí v trilogii o Johnu Wickovi. Edit: Po zhlédnutí čtyřky musím zpětně velmi ocenit herecké obsazení, které právě tam chybí - Fishburne, Weaving, Fosterová, koneckonců i Pantoliano.

Spacewalker (2017)

Je-li Saljut-7 ze stejného roku ruskou odpovědí na americkou Gravitaci, tak tento Čas dobyvatelů má blíže k Apollu 13. Mnozí se tady vyjadřují ve smyslu, že je třeba "přežít" prvních 40 minut filmu, než se děj dostane do vesmíru, ale já tu první pasáž považuji za velmi důležitou nejen k přípravě všech možných "Čechovových zbraní", ale hlavně k vybudování hlavních postav a také k utvoření obrazu, jaké bylo myšlení tehdejšího CCCP - muset být první, i kdyby to mělo stát životy. Čas dobyvatelů i zmíněný Saljut-7 naštěstí poctivě opisovali ověřená hollywoodská schémata., takže pokud se vám líbily zmíněné americké protějšky, s ruskými variantami neuděláte chybu.

Útok z hlubin (2018)

Hmm, zdá se mi to, nebo až tenhle film skutečně ukázal, že při ponoru se nakloní trup, takže všichni stojící musí udělat reverzního Jacksona aka Smooth Criminal? :-) Ze začátku to vypadalo jako solidní čtyřhvězdičkové drámo, nakonec se z toho vyklubal průměrný akčňák, realisticky patrně trochu přitažený za vlasy (třeba kompletní potápěcí výzbroj pro výsadkový tým) a s green-screenem na hranici zkousnutelnosti. Jestli Oldman dostal za úkol, aby jeho postava byla nesnesitelná, tak to zahrál na výbornou, ale mohli tuhle postavu klidně trochu utlumit, aby divák chápal jeho pohled na věc bez nutkání dát mu jednu do držky. :-) Švéd Michael Nyqvist - sympatický béčkový herec - byl opět jako jeho spoluobčan Peter Stormare typecastován jako Rus. Film mu byl věnován, tak budiž mu země lehká. A co se týče ruské strany, ve světle aktuálního (2022) politického dění na Ukrajině by spíš scénáristi mohli přehodit role dobráka a padoucha. Jinak pokud vás baví ponorkové filmy (což je tenhle jen z poloviny), tak spíš doporučuji nejen klasickou Ponorku nebo K-19: Stroj na smrt s Fordem a Neesonem, ale za nejlepší považuji McTiernanovo provedení Clancyho předlohy s Connerym a A.Baldwinem Hon na ponorku.

Za každou cenu (2016)

Hmm, nic proti gustu ostatním, ale mně to přišlo jako takový mírně lepší průměr. Jak se říká - nic, kvůli čemu bych psal domů mamince. Pro všechny čtyři hlavní herce samozřejmě potlesk - Jeff Bridges se mi číl dál více vrývá do paměti jako velmi kvalitní herec a Chris "Kirk" Pine už mě taky poněkolikáté nezklamal. Nově se naopak pokusím zapamatovat Bena Fostera, protože jeho jméno mi nic neříká a přitom už jsem s ním podle všeho viděl už tak desítku filmů. Pokud chcete skutečně kvalitní naháněčku strážců zákona s kriminálníky, doporučuji raději Dálniční hlídku o Bonnie a Clydeovi,

Dokonalá loupež (2018)

Ožralý rozvádějící se "Hallenbeck" v podání Russella Crowa vs fotbalista Realu Madrid Sergio Ramos. :-D (Teď už Schreibera znám díky sci-fi seriálu Halo.) Výtečné drama mezi dvěma tvrďáckými skupinami ("vy nejste ti zlí hoši, těmi jsme my", říká polda). Připomínalo mi to tedy podobně výjimečná dramata jako třeba Nelítostný souboj (včetně realistické pouliční přestřelky) nebo Skrytou identitu.

Nerovná partie (1997)

Jen co jsem ve vlaku dokoukal Zemi policajtů, dal jsem si náhodou další slušné čisté drama bez okázalých akčních scén - tentokrát však střihnuto lehkou dávkou komedie. Bál jsem se, že Galecki bude prostě hrát Leonarda z BBT - ano, sice to byl podobný typecastovaný ňouma, ale naštěstí to nebyla až tak protivná postava, jak klidně mohla být. Walken samozřejmě nepotřebuje komentář, přestože skoro celý film prosedí.

Země policajtů (1997)

Slušné drama s odpovídajícím slušným hereckým obsazením - ani Stallone, který nebývá zrovna považován za nějakého velkého herce, se tady neztratil. S knírem jsem ani nepoznal druhého Terminátora (Robert Patrick). Čistá dramata bez akčních scén mě obvykle nedokážou zaujmout, ale tady se to podařilo.

Superman: Red Son (2020)

Po krátkém úseku z dětství se film dějově rozprostírá přes několik desetiletí, a scénář se rozhodně neštítí zařadit nemálo dramatických historických událostí a také nešetří hrdiny DC univerza (Batman, Wonder Woman, Green Lantern, Lex Luthor, Lois Lane). Je to prostě taková "what-if" sonda do paralelního vesmíru, takže představivosti se zjevně meze nekladly. Není to žádný objevný snímek, ale na těch 80 minut bez problémů zabaví.

Nikdy neříkej nikdy (1983)

Connery je sice už postarší, ale úvodní delší bitka stojí za uznání, včetně zakončení nebezpečnou chemikálií. :-D Nechybí klasická potápěcí sekvence, tentokrát s povedeným naváděným žralokem. A vedle Rowana Atkinsona, který si střihnul nešiku (surprise, surprise) asi dvěma štěky za film, se samozřejmě po scénách promenáduje plno krásných dam.